Krem, tonik, maseczka - najlepsze dla twojego rodzaju skóry

O tej porze roku czujemy się zmęczone, a nasza skóra spragniona jest dużej dawki energii. Potrzebuje witamin i minerałów. Dobierz wzmacniające substancje do rodzaju swojej cery i dostarcz je w kosmetykach oraz diecie.

Stosuj na dzień krem matujący o lekkiej, nietłustej konsystencji
Stosuj na dzień krem matujący o lekkiej, nietłustej konsystencji© Panthermedia

Zimą i wczesną wiosną spada w skórze wytwarzanie ceramidów, które zapobiegają utracie wilgoci z naskórka. Prowadzi to do jego przesuszenia i wiotczenia.

Stosuj preparaty uszczelniające naskórek

Oczyszczaj twarz łagodnym mleczkiem. Potem, by przywrócić skórze prawidłowy odczyn pH, użyj toniku. Najlepiej oba te preparaty wybierz z tej samej serii jednej marki. Zwróć uwagę, by zawierały kojące skórę wyciągi, np. z róży oraz witaminy, np. C i E. Możesz też używać mleczka i toniku z wapniem. Na dzień wybierz krem nawilżający lub regenerująco- nawilżający z folacyną (przyspiesza odnowę naskórka), nawilżającym masłem Shea i kwasem hialuronowym. Jeśli skóra jest odwodniona, na noc stosuj mocniej działające serum z ceramidami, NMF i hialuronianem sodu silnie wiążącym wodę w tkankach. 2-3 razy w tygodniu odżyw twarz maseczką nawilżającą w kremie, której się nie zmywa.

Złagodź podrażnienia wrażliwej cery

Każda skóra, nawet tłusta czy mieszana, może zmienić się we wrażliwą. Wpływają na to stresy, przesuszająca naskórek klimatyzacja oraz nieprawidłowa pielęgnacja. Taka cera jest sucha, ściągnięta, bardziej wiotka, czerwieni się i często piecze. Ma tendencję do rozszerzonych naczynek krwionośnych.

Myj twarz płynem micelarnym

Najlepiej sprawdzi się płyn z fizjologicznym pH 5,5 (czyli o odczynie, jaki ma skóra). Dzięki temu preparat nie niszczy wodno-lipidowej bariery naskórka chroniącej go przed bakteriami i podrażnieniami. Płyn micelarny nie wymaga spłukiwania wodą, więc sam zabieg mycia twarzy trwa krótko. Możesz też wybrać mleczko "3 w 1" - do demakijażu twarzy, oczu, z tonikiem. Warto stosować kosmetyki marek aptecznych, których receptura jest oparta o bogatą w mikroelementy wodą termalną. Zawiera ona m.in. przeciwzapalny mangan, lit i krzem wspomagający regenerację naskórka oraz sód zapobiegający jego wysuszeniu.

Stosuj hipoalergiczne kremy

Na dzień wybierz preparat nawilżający, który zawiera wzmacniające witaminy A, C, E; substancje o działaniu kojącym i przeciwzapalnym, np. wyciąg z korzenia lukrecji, alantoinę, prowitaminę B5 i nawilżające, np. glicerynę, kwas hialuronowy, mocznik. Jeśli skóra się czerwieni, ulgę przyniesie jej maseczka. Zawierają one wyciąg z ruszczyka i lipy oraz prowit. B5, substancje łagodzące nadreaktywność naskórka. Na noc stosuj krem odżywczy przeciw podrażnieniom z alantoiną, prowit. B5 i olejem canola, który zwiększa odporność skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Testuj preparaty

Zanim użyjesz nowego kosmetyku, sprawdź, czy nie podrażnia on skóry. Zrezygnuj z tych, które mają w składzie alkohol, mentol, kamforę, miętę, olejek eukaliptusowy, parabeny, silne substancje zapachowe i dużą ilość konserwantów.

Zmywając twarz za pomocą wacików, delikatnie przykładaj je do twarzy
Świat kobiety

Cera błyszczy się, ma ziemisty odcień. Na twarzy widoczne są zaskórniki i rozszerzone pory. Zimowowiosenne zmęczenie, stresy oraz przebywanie w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach to czynniki pobudzające nadmierne wydzielanie tłuszczu. Dlatego skóra jest mocno zanieczyszczona i mogą pojawić się krostki.

Myj twarz antybakteryjnym żelem

Do oczyszczania cery używaj łagodnego żelu bez mydła z pH 5,5. Nie zmienia on kwaśnego odczynu naskórka, który chroni przed chorobotwórczymi bakteriami i ropnymi wykwitami. Wybieraj preparaty z serii do cery tłustej, a także wrażliwej. Ich skład jest wzbogacony m.in. cynkiem, glucasilem i wyciągami roślinnymi, hamującymi nadmierne wydzielanie sebum, rozwój bakterii oraz zapobiegającymi podrażnieniom. Nie pozostawiają one tłustej warstwy na skórze. Możesz też zmywać twarz delikatnym peelingiem fizjologicznym. Preparat zawiera wodę termalną bogatą we wzmacniające skórę minerały oraz rozdrobinione pudry z okrzemek i cząsteczki polietylenu delikatnie usuwające zanieczyszczenia z powierzchni skóry, odblokowujące pory i pobudzające odnowę komórkową.

Używaj beztłuszczowych kremów

Na dzień najlepsze będą kremy matujące i nawilżające, które zmniejszają wydzielanie sebum. Oprócz substancji antybakteryjnych i kojących, np. kwasu salicylowego, triclosanu, cynku, siarki, magnezu, witamin, wzbogacone są w mikrogąbeczki pochłaniające tłuszcz ze skóry. Na noc używaj kremu zwalczającego niedoskonałości, który wnika w pory, odblokowuje je i zwęża.

Odświeżaj cerę maseczką

Wybierz maskę z kwasem azelainowym regulującym wydzielanie tłuszczu, działającym tonizująco wyciągiem z ogórka lub antybakteryjną drożdżową. Stosuj ją 1-2 razy w tygodniu.

Matuj i odżywiaj mieszaną cerę

W środkowych partiach twarzy, czyli na czole, nosie i brodzie skóra jest tłusta, pełna zaskórników. A na policzkach, po bokach twarzy i pod oczami - sucha. O tej porze roku cera mieszana może ulec przesuszeniu, co nasila łojotok w strefie "T" i sprzyja odwodnieniu bocznych partii skóry na twarzy. Stosuj preparaty nawilżające

Do mycia twarzy używaj mleczka, a potem toniku z serii do cery mieszanej. Kosmetyki mają w składzie glicerol, wit, E, ceramidy i kwasy Omega 3 i 6. Substancje te dbają o równowagę skóry mieszanej, zmniejszając i wysuszenie naskórka, i nasilające się jego przetłuszczanie. Na dzień stosuj nawilżający krem o konsystencji lekkiej emulsji, m.in. z wit. C, E, B3 i nawilżającą gliceryną. Na noc - regenerujący, m.in. z prowit. B5 i wyciągiem z lotosu nawilżającym i poprawiającym dotlenienie skóry.

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas