Krzemionka: Właściwości i zastosowania

Krzemionka to cenny składnik mineralny, który znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Dodaje się ją do kolorowych kosmetyków do makijażu, takich jak pudry czy cienie, dzięki czemu są bardziej sypkie i lepiej rozprowadzają się na skórze. Krzemionka ma również właściwości pielęgnacyjne, wygładza i zmiękcza skórę, działa matująco i nie zapycha porów. Jest też niezawodna w zwalczaniu łojotoku i zmian trądzikowych. Znaleźć ją można w kremach, maściach i peelingach, które poprawiają stan i koloryt skóry, dotleniają ją i wyrównują zmarszczki. Co jeszcze warto wiedzieć o krzemionce i w czym może nam jeszcze pomóc?

Do czego można wykorzystać krzemionkę?
Do czego można wykorzystać krzemionkę?©123RF/PICSEL
Skuteczny sposób na wyleczenie trądziku i pozbycie się cellulituInteria.tv

Czym jest krzemionka?

Krzemionka w postaci kwarcu
©123RF/PICSEL

Krzemionka, czyli dwutlenek krzemu to minerał, który w naturalnym środowisku występuje najczęściej pod postacią kwarcu. Wchodzi w skład większości skał tworzących skorupę ziemską, piasku i wielu minerałów. Znajduje się również w niektórych roślinach (np. burakach cukrowych, skrzypie polnym, zbożach, ryżu), w glonach oraz organizmach zwierzęcych (w gąbkach i okrzemkach, które tworzą złoża ziemi okrzemkowej).

Krzemionka jest substancją stałą o dużej twardości. W wersji rozdrobnionej to biały lub transparentny, bezwonny proszek o sferycznych cząsteczkach. Jest pylista i lekka oraz ma właściwości higroskopijne – doskonale pochłania wilgoć. Wytwarza się z niej żel krzemionkowy, czyli środek suszący pary wodnej, par oleju i gazów w eksykatorach. Stosowany jest jako żwirek higieniczny dla kotów, umieszcza się go także w butach. Krzemionka wykorzystywana jest także do produkcji szkła, zaprawy murarskiej, cementu, emalii i form odlewniczych. Używana jest również do produkcji kosmetyków, zarówno do makijażu, jak i pielęgnacji twarzy.

Właściwości kosmetyczne krzemionki

Krzemionka wygładza i matuje
©123RF/PICSEL

Krzemionka znana jest ze swojego zbawiennego wpływu na skórę, ma zdolność pochłaniania sebum i zwiększa sypkość produktów. Dlatego też na szeroką skalę wykorzystywana jest do tworzenia różnych kosmetyków. Polecana jest szczególnie osobom z cerą tłustą i mieszaną, zmagającym się z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry, łojotokiem i trądzikiem. Krzemionka nie zatyka porów, działa matująco i dotlenia skórę. Ma również właściwości złuszczające i ściągające, usuwa martwy naskórek, więc często jest składnikiem peelingów do twarzy i ciała.

Dwutlenek krzemu dodany do kosmetyków odbija też światło i niweluje załamania. Sprawia, że skóra jest gładka i miękka, nie błyszczy się i wygląda na wypoczętą. Wyrównuje przy tym jej koloryt oraz optycznie niweluje i wygładza zmarszczki, nierówności czy też drobne defekty skóry.

Krzemionka dodawana jest również do kosmetyków kolorowych, takich jak pudry, róże i cienie. Zwiększa bowiem ich sypkość i lepkość, ułatwia ich rozprowadzanie i sprawia, że lepiej przywierają do skóry. Dzięki temu ta staje się nieskazitelna, miękka i wygładzona. Zaznaczyć przy tym trzeba, że krzemionka nie uczula, więc kosmetyki ją zawierające są całkowicie bezpieczne.

Krzemionka na włosy i zęby

Krzemionka w paście do zębów
©123RF/PICSEL

Dwutlenek krzemu doskonale wpływa też na skórę głowy i włosy. Zapobiega wypadaniu i łamaniu się kosmyków, dodawana jest więc do odżywek i szamponów. Wzmacnia też paznokcie i przeciwdziała ich kruszeniu się. Krzemionka ma też właściwości ścierające, mineralizujące i czyszczące, dlatego stosuje się ją do produkcji past do zębów. Usuwa osad i płytkę nazębną oraz wzmacnia szkliwo.

Krzemionka – zastosowania

Krzemionkę można znaleźć w wielu kosmetykach, m.in. kremach regenerujących, szczególnie do cery niedotlenionej i zwiotczałej. Jest też składnikiem maści przeciwłojotokowych i przeciwtrądzikowych, a także peelingów oczyszczających. Znajduje się także w kosmetykach kolorowych: w pudrach, różach, cieniach, fluidach, pomadkach, a nawet pogrubiających i wydłużających tuszach do rzęs. Można również samemu stworzyć domowe kosmetyki z dodatkiem pyłu krzemionkowego lub ziemi okrzemkowej. Warto jednak przy tym zakładać maskę przeciwpyłową, gdyż wdychana krzemionka osadza się w pęcherzykach płucnych, prowadząc do pylicy płuc. Jednak sporadyczny kontakt z krzemionką, zwłaszcza przy tworzeniu kosmetyków, nie zagraża życiu. Dotyczy to głównie osób zatrudnionych w piaskowniach i kopalniach, gdzie mają stały kontakt z piaskiem.

Kosmetyki z zawartością krzemionki polecane są głównie osobom z cerą tłustą i mieszaną. Natomiast w przypadku cery suchej nie powinno się nadużywać produktów z krzemionką, gdyż może to doprowadzić do przesuszenia skóry.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas