Kwas azelainowy - wyleczy trądzik, zahamuje łysienie

Choć w branży urodowej nie cieszy się zbyt dużą popularnością, dermatolodzy doceniają jego wszechstronne działanie i skuteczność w zwalczaniu dokuczliwych skórnych dolegliwości. Kwas azelainowy pomoże nam wyleczyć trądzik różowaty, oczyścić skórę z toksyn, a nawet zniwelować wypadanie włosów.

W walce z trądzikiem mogą pomóc kwasy
W walce z trądzikiem mogą pomóc kwasy123RF/PICSEL

Kwas azelainowy to jeden z najbardziej wielofunkcyjnych składników pielęgnacji skóry - przekonują specjaliści.

Wykazując działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i antyoksydacyjne, doskonale radzi sobie z niedoskonałościami. Najczęściej wykorzystywany jest w kuracjach trądziku różowatego.

- Kwas azelainowy należy do grupy kwasów dikarboksylowych. Pomaga złuszczać skórę, wnikając głęboko w pory i usuwając martwe komórki. Działa bakteriobójczo, łagodzi stany zapalne i uwalnia skórę z nagromadzonych toksyn - wyjaśnia dermatolożka Francesca Fusco.

Substancja ta występuje naturalnie w ziarnach oraz drożdżakach wytwarzanych przez skórę i włosy. Pierwsze doniesienia na temat prozdrowotnego działania kwasu azelainowego pojawiły się w 1982 roku.

Efekt? Zwiększenie naporu krwi i wyższe ciśnienie. Dodatkowo może ono rosnąć, gdy tętnice są zatarasowane przez cząsteczki cholesterolu i trójglicerydów - a tych może być sporo, gdy mało się ruszamy i poprawiamy sobie humor słodyczami.

Jednak problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem to nic nowego, ludzie borykali się z nimi już setki lat temu. Wymyślono wiele metod zaradzenia tej przypadłości, z których wiele okazało się naprawdę skutecznych i jest stosowanych również współcześnie. (Naj)
Od kilkunastu lat naukowcy badają, jaki wpływ na ciśnienie krwi ma aktywność fizyczna. Okazuje się, że ogromny. Już samo chodzenie może je obniżyć - każde 1000 kroków to o ok. 0,50 mmHg mniej. Dobroczynne są też ćwiczenia pomagające zachować smukłą talię, takie jak unoszenie tułowia w leżeniu, tzw. brzuszki. Co dnia róbmy ich 20-30. (Naj)
Dietetycy zalecają nam picie soku z buraka. Zawarte w warzywie azotany podnoszą we krwi stężenie tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne. Wystarczy szklanka dziennie, by obniżyć ciśnienie na dobę. Możemy też jadać sałatę - działa podobnie. (Naj)
Zwolennicy chromoterapii, czyli leczenia kolorami, uważają, że każda barwa wywołuje w naszym organizmie jakąś reakcję. Patrzenie na kolor zielony i niebieski, czy to w otoczeniu czy na własnym ubraniu, wpływa relaksująco także na układ krążenia. Lepiej ograniczyć czerwony - pobudza, podnosi ciśnienie. (Naj)
+10

To wówczas dr Marcella Nazzaro-Porro wraz z zespołem badaczy przeanalizowała jego wpływ na skórę. Okazało się, że uwzględnienie tego kwasu w pielęgnacji przyczynia się do wyrównania kolorytu skóry, redukcji przebarwień oraz wyraźnego zmniejszenia niedoskonałości.

Tłuszczaków nie należy wyciskać, ale można leczyć je np. kwasem
Tłuszczaków nie należy wyciskać, ale można leczyć je np. kwasem123RF/PICSEL
Kwas azelainowy może pomóc uporać się z łysieniem
Kwas azelainowy może pomóc uporać się z łysieniem123RF/PICSEL

Kwas azelainowy zmniejsza bowiem produkcję łoju oraz hamuje nadmierne rogowacenie naskórka, którego bezpośrednią konsekwencją jest powstawanie zaskórników.

Warto sięgnąć po preparaty na bazie kwasu azelainowego nie tylko w celu polepszenia kondycji cery, ale i włosów.

- Niektóre badania sugerują, że jest on pomocny w leczeniu łysienia lub nadmiernego wypadania włosów - zaznacza dr Fusco. Co istotne, w przeciwieństwie do innych, stosowanych powszechnie choćby w leczeniu trądziku substancji, nie powoduje podrażnień, dzięki czemu może być używany również przez osoby posiadające wrażliwą skórę. Znajdziemy go m.in. w kremach, żelach, tonikach i piankach.

Lew  

Uwielbia, być w centrum uwagi. Ma tendencję do dominacji i z pewnością także w sypialni będzie grać pierwsze skrzypce. Kocha jednak być podziwiany i adorowany, jest więc w stanie zrobić bardzo wiele, by także w kwestii seksu zyskać miano najlepszego i najbardziej zaangażowanego. Nie boi się zaszaleć, chętnie próbuje nowych rzeczy, nie brak mu propozycji i pomysłów. Zawsze ma sporo energii, co w sprawach sypialnianych stanowi jego wielką zaletę.
Byk  

Byki po prostu lubią seks, zawsze mają na niego czas i ochotę. W łóżku pan Byk jest zmysłowy, pomysłowy, łagodny. Potrafi cieszyć się seksem i sprawiać przyjemność partnerce. Lubi zabawy, eksperymenty, nowości. Nie boi się próbować kolejnych pozycji, znajduje w sobie odwagę, by proponować je drugiej stronie. Seks z Bykiem rzadko bywa nudny i nijaki.
Skorpion  

Seks jest najważniejszą sprawą w życiu Skorpionów, to namiętni kochankowie, którzy uwielbiają miłość fizyczną i wszystko, co do niej prowadzi: flirt, romans, uwodzenie. Mają sporo naturalnego wdzięki i uroku, w sypialni lubią dominować i kontrolować sytuację. Lubią mocne wrażenia, odważne pozycje i techniki. Niestety pan Skorpion potrafi również być bardzo zazdrosny, zaborczy i ma skłonność do ograniczania drugiej strony. Również w sprawach seksu.
Ryby

Mężczyzna spod znaku Ryb nie ma w sobie nic z kolekcjonera mocnych wrażeń, ani seksualnego eksperymentatora. To prawdziwy wrażliwiec, wielki romantyk i marzyciel. Seks jest dla niego konsekwencją wielkiej fascynacji, dopełnieniem miłości. Jeśli czuje się kochany i akceptowany, chętnie spełnia swoje liczne fantazje, zaskakując partnerkę i dając jej sporo przyjemności. Jest czuły, delikatny, taktowny. Bywa nastrojowy, łatwo go urazić.
+2

Chcąc raz na zawsze pozbyć się znienawidzonych wyprysków, powinnyśmy, jak wskazuje dr Fusco, stosować kwas azelainowy dwa razy dziennie.

Aby w pełni wykorzystać drzemiący w nim potencjał, warto najpierw zaaplikować kwas glikolowy lub salicylowy, które zwiększą wchłanianie substancji.

- Nałóż cienką warstwę produktu na oczyszczoną skórę. Następnie nanieś krem nawilżający - rano koniecznie z filtrem przeciwsłonecznym. Osoby posiadające bardzo wrażliwą skórę niech wybiorą preparat o maksymalnym stężeniu 10 proc. i stosują go raz dziennie - instruuje dermatolożka.

Maścią z kwasem azelainowym można leczyć różnego rodzaju krosty
Maścią z kwasem azelainowym można leczyć różnego rodzaju krosty123RF/PICSEL

***

Hania potrzebuje potężnego wsparcia!
Hania potrzebuje potężnego wsparcia!INTERIA.PL

Hania ma 17 miesięcy i SMA1 - rdzeniowy zanik mięśni. Innowacyjna terapia genowa kosztuje ponad 9 milionów złotych. Środki potrzebne są jak najszybciej, bo warunkiem przystąpienia do leczenia jest rozpoczęcie go przed ukończeniem drugiego roku życia. Niestety, w prowadzonej od sześciu miesięcy zbiórce, nadal brakuje ponad czterech milionów złotych.

JEŚLI MOŻESZ, WESPRZYJ ZBIÓRKĘ: www.siepomaga.pl/haneczka

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas