Reklama

Lawenda odświeży skórę

Jej właściwości uspokajające idą w parze z pielęgnacyjnymi. Dlatego warto wykorzystać ją do zabiegów upiększających.

Roślina ta zawiera olejki eteryczne o bardzo przyjemnym, orzeźwiającym zapachu. Także garbniki - składniki o działaniu obkurczającym naczynka krwionośne, uszczelniającym je i przeciwdziałającym powstawaniu zaczerwienień na twarzy. Lawenda ma w swoim składzie również sole mineralne, które doskonale wpływają na kondycję skóry. Działa ona bakteriobójczo, przeciwzapalnie i wirusobójczo.

Maseczka

Składniki: 5 g lawendy, 5 g szałwii, 10 g białej glinki (kaolinowej)

Przygotowanie: Zioła zaparz w połowie litra wody. Ostudź. Następnie 5 ml ziołowego naparu połącz z 10 ml białej glinki. Składniki wymieszaj na gładką masę. Uzyskaną maseczkę nałóż na twarz. Zmyj po 10 min pozostałym naparem z ziół. Stosuj 2 razy w tyg., przynajmniej przez miesiąc.

Reklama

Okłady na odmrożenia

Składniki: 20 g lawendy, 2 g szałwii, 4 krople kamfory, litr wody, gaza

Przygotowanie: Zioła zaparz wrzątkiem. Dolej kamforę, odstaw na 5 minut. W ciepłym naparze namocz gazę i przyłóż do podrażnionej skóry. Po minucie powtórz. Taki okład stosuj przez 3-4 dni.

Kąpiel

Składniki: 30 g kwiatów lawendy, 1 litr wody

Przygotowanie: Zioła zalej litrem wrzącej wody. Zaparzaj pod przykryciem przez 20 minut. Następnie przecedź przez gęstą gazę i dodaj do kąpieli. Bierz ją wtedy, gdy jesteś zmęczona lub zestresowana. Także wtedy gdy nadmiernie się pocisz.

Tonik

Składniki: 2 łyżki suszonych kwiatów lawendy, pół szklanki wrzątku, 20 ml alkoholu (70 proc.)

Przygotowanie: Lawendę zalej wrzątkiem na 20 min. Odcedź i dolej alkohol. Stosuj 2 razy dziennie po umyciu buzi (przez 2 tyg.).

Odświeżające zioła do pomieszczeń

Lawenda ułatwia zasypianie, dlatego warto trzymać ją w sypialni, np. w wazonie. Możesz przygotować ozdobną kulę. W gąbkę wystarczy ściśle powtykać suszone kwiaty lawendy i zawiesić przy łóżku czy komodzie.

Chwila dla Ciebie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy