Maść z arniki: Właściwości i zastosowania
Maść z arniki górskiej to jeden z najłagodniejszych, a przy tym najskuteczniejszych środków o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych. Nie tylko uśmierza ból, ale pomaga zwalczyć krwiaki i siniaki, a nawet zmniejsza blizny. Stosuje się ją w leczeniu trądziku i innych zmian skórnych. Jest też niezwykle pomocna przy kontuzjach oraz chorobach o podłożu reumatycznym. Czym jest maść arnikowa, co zawiera i kiedy warto ją stosować?
Czym jest maść arnikowa?
Maść produkuje się z kwiatów arniki górskiej – rośliny występującej w górach (w Polsce można ją znaleźć na przykład na terenie Sudetów i Karpat). Jej dobroczynne właściwości odkryto już w średniowieczu – arnikę wykorzystywano w medycynie naturalnej jako środek uśmierzający ból i przyspieszający gojenie się ran. Warto wiedzieć, że roślina znajduje się pod ochroną, do produkcji maści wykorzystuje się jedynie tę pochodzącą z upraw.
Kwiaty arniki zawierają wiele substancji czynnych, między innymi flawonoidy, saponiny, garbniki, karotenoidy, olejki eteryczne, fitosterole oraz tymol. Wykazują one szerokie spektrum właściwości i zastosowań, a do tego z łatwością przenikają przez górne warstwy skóry. Nic dziwnego, że arnikę z powodzeniem wykorzystuje przemysł farmaceutyczny oraz kosmetyczny.
Właściwości maści z arniki
Maść z arniki wykazuje wiele korzystnych właściwości dla ludzkiego organizmu. Przede wszystkim ma zbawienny wpływ na naszą skórę. Wspiera leczenie trądziku różowatego, pomaga zwalczyć niedoskonałości cery, wysypki, przebarwienia i plamice. Działa antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie, więc chroni skórę przed zakażeniami - dogłębnie ją też oczyszcza i nawilża. Znajdujące się w niej substancje zwalczają stany zapalne i pobudzają krążenie krwi, dzięki czemu maść arnikowa jest niezwykle skuteczna w usuwaniu krwiaków, sińców i obrzęków. Wspiera też regenerację uszkodzonych tkanek i działa rozgrzewająco. Z tego względu poleca się ją osobom uprawiającym aktywność fizyczną – pomoże na zakwasy i kontuzje. Przyspieszy też gojenie się ran (także tych powstałych na skutek oparzeń lub odmrożeń) oraz zanikanie blizn.
Maść arnikowa skutecznie obkurcza też naczynia krwionośne. Poprawia więc kondycję cery naczynkowej i chroni przed pojawieniem się kolejnych nieestetycznych zmian. Stosowana regularnie zmniejsza również żylaki, pajączki oraz obrzęk nóg. Maść arnikowa jest również ratunkiem dla osób zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Zmniejsza poranną sztywność oraz uśmierza ból.
Jak stosować maść arnikową?
W drogeriach i aptekach dostępnych jest wiele preparatów zawierających ekstrakt z kwiatów arniki. Warto jednak zwracać uwagę na ich skład i proporcje (im więcej ekstraktu tym lepiej) – powinno się unikać produktów zawierających ekstrakty glikolowe i parafinowe, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na działanie specyfiku. Jeśli mamy do wyboru kosmetyk lub lek, wybierzmy ten drugi – będziemy mieć pewność, że jego działanie zostało przebadane i udowodnione.
Maść arnikową należy stosować zewnętrznie. Niewielką ilość preparatu najlepiej delikatnie wcierać w skórę 2-4 razy dziennie przez maksymalnie 6 tygodni. Pomimo że jest bezpieczna nawet dla dzieci, za pierwszym razem najlepiej aplikować ją w niewielkich ilościach i obserwować, czy nie powoduje podrażnień ani alergii. Nie powinno się też stosować jej na otwarte rany.