Mika: Działanie i zastosowanie minerału w kosmetyce

Mika to minerał, który dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie w kosmetyce. Dzięki niemu skóra staje się promienna i świetlista. Jak działa mika?

Mika w kosmetyce jest wykorzystywana jako substancja wypełniająca
Mika w kosmetyce jest wykorzystywana jako substancja wypełniająca123RF/PICSEL

Czym jest mika?

Mika to minerał. Pochodzi z rodziny krzemianów. Mikę można znaleźć w skałach występujących w Rosji, Indiach oraz Kanadzie. W Polsce mika występuje m.in. w Sudetach. 

Mika to szkliste, błyszczące lub matowe kryształki. Może przybierać różne kolory. Zanim jednak zostanie składnikiem kosmetyków, musi zostać dokładnie oczyszczona, przebadana oraz zmielona. 

W składzie kosmetyków znajdziemy ją pod nazwą "mica". 

Mika - jak działa?

Mika jest wykorzystywana do produkcji kosmetyków kolorowych oraz pielęgnacyjnych. Minerał jest w stanie odbijać i rozpraszać światło. Dzięki temu po aplikacji produktów zawierających mikę skóra staje się gładka, wyrównana oraz bez widocznych niedoskonałości.

Głównym zadaniem miki w kosmetykach jest nadanie skórze promiennego wyglądu. Staje się ona delikatnie rozświetlona, co daje efekt zdrowej i odżywionej skóry. 

Mika to składnik m.in. kolorowych kosmetyków
Mika to składnik m.in. kolorowych kosmetyków123RF/PICSEL

Mika w kosmetyce jest wykorzystywana jako substancja wypełniająca. Jej celem jest zwiększenie objętości produktu, przeciwdziałanie zbryleniu oraz nadanie perłowego odcienia.

Inną właściwością miki jest optyczne wygładzenie zmarszczek. Ponadto kosmetyki z miką kamuflują niedoskonałości oraz zaczerwienienia. 

Stosowanie kolorowych kosmetyków, zwłaszcza pudrów z miką nie jest zalecane osobom, którem borykają się z nadmiernym wydzielaniem sebum. Mika nie jest w stanie wchłonąć go tak, jak inne wypełniacze. 

Mika - zastosowanie

Mika w kosmetyce znalazła zastosowanie głównie w kosmetykach rozświetlających, kremach pod oczy oraz innych produktach pielęgnacyjnych, których głównym celem jest natychmiastowe odmłodzenie cery. 

Mika to także składnik kolorowych kosmetyków. Znajdziemy ją m.in. w pudrach oraz różach, a także cieniach do powiek, rozświetlaczach i eyelinerach.

Mika znalazła również zastosowanie jako składnik naturalnych kosmetyków mineralnych oraz produktów pielęgnacyjnych do włosów. 

Czy mika jest bezpieczna?

Mika w kosmetyce jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Nie wywołuje ona reakcji alergicznych oraz podrażnień, a także nie zapycha porów. Zanim mika zostanie składnikiem kosmetyków, jest dokładnie czyszczona z metali ciężkich oraz badana laboratoryjnie.

Czytaj więcej:

Zobacz także:

Czy bycie eko jest trudne?
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas