Moc olejków eterycznych
Aromaterapia to leczenie zapachami. Metody pielęgnacyjne oparte na naturalnych olejkach eterycznych znane są od stuleci.
Dobroczynne właściwości olejków eterycznych wysoko ceniono w starożytnym Egipcie, Chinach czy Indiach. Świadczą o tym liczne zapiski zawierające receptury środków leczniczych i odmładzających bazujących na olejkach. Królowa Kleopatra miała podobno wszystkie ubrania, pomieszczenia, a nawet żagle swoich statków nasączone olejkami różanym i jaśminowym. Dzieło starożytnego, greckiego lekarza Teofrasta z Eresos "Co się tyczy zapachów", o leczniczym działaniu olejków, do dziś stanowi podstawę wiedzy o terapii olejkami eterycznymi.
Obecnie aromaterapia po raz kolejny przeżywa swój renesans, a olejki eteryczne są coraz popularniejszymi dodatkami nie tylko do kosmetyków zapachowych, ale także i pielęgnacyjnych.
Właściwości olejków:
- olejek imbirowy - działa pobudzająco. Jego zapach określa się jako korzenny, świeży, kamforowy. Imbir uprawia się głównie w Indiach i Chinach, a olejek otrzymuje się z suchych kłączy w procesie destylacji parowej.
- olejek mandarynkowy - ma właściwości uspokajające i tonizujące. Posiada świeży, delikatnie owocowy zapach. Olejek wyciskany jest ze skórki owocu mandarynki. Uprawia się je w krajach śródziemnomorskich, na Środkowym Wschodzie i obu Amerykach.
- olejek z zielonej herbaty - ma działanie pobudzające i orzeźwiające. Charakteryzuje się świeżym, lekko cytrynowym zapachem. Otrzymuje się go metodą destylacji z liści drzewa herbacianego. Kolebką zielonej herbaty są Chiny.
- olejek ylang ylang - działa uspokajająco oraz poprawia nastrój. Ten słynny afrodyzjak ma trwały, zmysłowy, kwiatowy zapach. Olejek destyluje się z kwiatów drzewa kangowego rosnącego m.in. na wyspach Madagaskar i Reunion. Jest on popularnym składnikiem perfum oraz kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów, a także dodatkiem do soli kąpielowych.
- olejek lawendowy - to najbardziej uniwersalny i najczęściej stosowany w medycynie i kosmetyce olejek eteryczny. Ma właściwości relaksujące i uspokajające. Zapach olejku lawendowego określany jest jako słodki, kwiatowy, zielny. Otrzymuje się go w procesie destylacji z ukwieconych gałązek tej rośliny.
- olejek paczuli - wycisza, uspokaja i relaksuje. Ma intensywny, słodki, drzewno-balsamiczny zapach. Uzyskiwany jest z suchych liści krzewu paczuli, uprawianego głównie w południowo-zachodniej Azji i Indiach.
Wypróbuj nowości:
- Pianki do mycia ciała Palmolive Aromatherapy
- Aromatyczne żele pod prysznic AROMA Żywioły Natury NIVEA Bath Care
- Żele pod prysznic Fa
- Aquina pod prysznic, Ziaja
- Aromatyczna kąpiel w płatkach róż - sól i płyn do kąpieli, seria On line, Forte Sweden