Modzele: Czym są? Niezawodne sposoby na ich usunięcie

Modzele, czyli żółte odciski tworzące się na podeszwach stóp i skórze rąk, to tylko pozornie problem wyłącznie natury estetycznej. Jeśli ich pojawienie się ignoruje i nie stosuje odpowiedniego leczenia, wywołują ostry ból, uniemożliwiają swobodne poruszanie się i często prowadzą do rozwoju stanu zapalnego. Przyczyna dolegliwości najczęściej tkwi w źle dobranym obuwiu i słabości do szpilek, ale nie tylko. Modzele często idą w parze z płaskostopiem, ostrogą piętową oraz cukrzycą, otyłością, reumatoidalnym zapaleniem stawów, nadczynnością i niedoczynnością tarczycy oraz schorzeniami krążenia. Jak najlepiej zapobiegać modzelom, a jeśli już się pojawią, jakimi metodami je bezpiecznie usunąć? Dlaczego zbawienna może okazać się rumiankowa bądź sodowa kąpiel lub tzw. salicylowe plastry?

Modzele wywołują ból
Modzele wywołują ból ©123RF/PICSEL

Czym są modzele?

Wcieraj maści i kremy
©123RF/PICSEL

Modzele to zgrubienia warstwy rogowej naskórka, które tworzą się wskutek trwałego ucisku. (Obumierający naskórek narasta i powoduje coraz większe zgrubienie). Najczęściej pojawiają się na podeszwach stóp, ale tworzą się też na rękach. Zwykle nie oddzielają się znacząco od skóry - choć mogą być otoczone zaczerwienionym naskórkiem - i przyjmują delikatnie żółtą barwę. W początkowej fazie tworzenia modzele nie są dokuczliwe i nie powodują dyskomfortu, a jedynie wyglądają bardzo nieestetycznie. Problem zaczyna się w momencie, gdy nagromadzi się zbyt wiele warstw naskórka i modzel zacznie delikatnie pękać. Pojawia się wówczas ostry ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie, a nawet uniemożliwia swobodne poruszanie. Ignorowanie dolegliwości często prowadzi do powstawania stanów zapalnych. Wskutek pęknięcia wirusy, grzyby i bakterie zyskują nieskrępowany dostęp, a stąd tylko krok do zakażenia lub rozwoju poważnych chorób skóry. Nadmienić warto, że modzele to niejako mechanizm obronny naszej skóry na czynniki zewnętrzne, zatem nie można się nimi zarazić.

Czym różnią się modzele od nagniotków?

Modzele bardzo często mylone są nagniotkami, ale w rzeczywistości różnią się od siebie formą, wielkością i kształtem. Modzele osiągają znacznie większe rozmiary, zwykle tworzą się na podeszwach stóp, a gdy naskórek narasta, towarzyszy im ostry ból wywołany naciskiem. Nagniotki pojawiają się zwykle w okolicach palców i są mniej dokuczliwe.

Dlaczego powstają modzele?

Modzele wymagają leczenia
©123RF/PICSEL

Najczęstszą przyczyną powstawania modzeli jest chodzenie w butach na wysokim obcasie oraz ogólnie źle dobranym obuwiu - zarówno zbyt ciasnym jak i zbyt dużym, bądź na cienkiej podeszwie. Niemałe znaczenie ma też pomijanie skarpetek oraz nieodpowiednia pielęgnacja stóp; zbyt częste ścieranie naskórka na stopach, to pierwszy krok do poważnych kłopotów. Ryzyko pojawienia się modzeli wzrasta także przy płaskostopiu czy ostrogach piętowych oraz szeregu chorób współistniejących. Dolegliwość często idzie w parze z cukrzycą, otyłością, reumatoidalnym zapaleniem stawów, schorzeniami krążenia oraz niedoczynnością i nadczynnością tarczycy.

Jak profesjonalnie usunąć modzele?

Jeśli modzele pojawią się na stopach i towarzyszy im dokuczliwy, ostry ból najlepiej zwrócić się o profesjonalną pomoc do podologa, kosmetyczki bądź chirurga. Zabieg ich usunięcia jest bezbolesny i wykonywany przy użyciu frezarki. Powstałą w jego czasie charakterystyczną kropkę bądź dziurkę można usunąć, stosując odpowiednie kremy. W poważniejszych przypadkach niezbędna bywa interwencja chirurga - specjalista usuwa zewnętrzną część naskórka i może skorygować kość w taki sposób, aby dane miejsce było odporne na powstawanie kolejnych odcisków.

Najlepsze domowe sposoby na modzele

Stosuj kąpiele z sody
©123RF/PICSEL

Jeśli modzele są małe i w początkowym stadium rozwoju, ulgę mogą przynieść także domowe metody wykonywane z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Każde nieuważne działanie może doprowadzić do powstania stanu zapalnego, dlatego absolutnie zabronione jest m.in. samodzielne rozcinanie czy przekłuwanie odcisków oraz każda inna ingerencja w głąb skóry. Najlepiej sprawdzają się maści, które w swoim składzie mają kwas salicylowy oraz tzw. plastry salicylowe. W początkowej fazie powstawania modzeli ulgę przyniosą też kąpiele. Stopy z modzelem należy starannie wymoczyć w wodzie z mydłem, a następnie delikatnie usunąć martwy naskórek pumeksem. Tak samo efektywna jest mieszanka na bazie ciepłej wody i sody oczyszczonej, w której należy moczyć stopy lub ręce z odciskiem przez co najmniej 30 minut albo kąpiel rumiankowa. Polecana jest także pasta z jednego ząbka czosnku zmieszana z łyżką oliwy z oliwek, którą należy posmarować modzele. Po każdym zabiegu w osuszoną skórę stóp trzeba wetrzeć dużą ilość kremu nawilżającego.

Jak zapobiegać powstawaniu modzeli?

Powstawaniu modzeli można skutecznie zapobiegać. Pierwszym krokiem do sukcesu jest rezygnacja ze szpilek i odpowiednio dobrane obuwie. Powinno być dopasowane do stopy, miękkie i posiadać względnie grubą podeszwę. Ortopedzi wskazują, że optymalnym rozwiązaniem jest to wykonane z miękkiej skóry. Warto również pamiętać o żelowych wkładkach, zakładaniu skarpetek, zabezpieczaniu rąk rękawicami podczas wykonywania prac fizycznych i unikaniu rajstop o grubym szwie. Wszystko po to by, zmniejszyć ryzyko powstawania tarć. Kluczowa jest także staranna pielęgnacja stóp. Regularne oczyszczanie i intensywne nawilżanie oraz wcieranie w nie kremów znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się wszelkich skórnych problemów - w tym rogowacenia czy przesuszenia naskórka, a tym samym modzeli i nagniotków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas