Reklama

Reklama

Morze Martwe - cud sam w sobie

Nie przepadam za słowem cud. Nie lubię go. Nie używam słowa cudowny, brzmi tak pretensjonalnie i nasuwa mi skojarzenia ze słowem trendi, którego unikam jak ognia.

W przypadku opisywanego za chwilę miejsca muszę użyć obu tych wyrażeń, jednocześnie nie znajdując w opasłym tomiszczu wyrazów bliskoznacznych niczego lepszego. Może to i lepiej, bo Morze Martwe, o którym mowa, to cud sam w sobie. To bezodpływowe - faktycznie jezioro, a nie morze - długości 76 km, a szerokości wahającej się od 4,5 do 16 kilometrów, leżące w największej na naszej planecie liczącej 400 metrów depresji z wodami tak słonymi, że potrafią unosić człowieka bez możliwości jego zatopienia. Leży w miejscu biblijnej Sodomy, którą Bóg zmiótł za grzechy ludzi z powierzchni ziemi, a zapłakawszy nad nią wypełnił pozostawioną przez nią geologiczną rysę kilkoma słonymi łzami, tworząc Morze Martwe. Oprócz nielicznych wyjątkowych archibakterii (najstarszych bakterii na Ziemi - jeszcze zanim pojawił się na niej tlen, podobnych w budowie do ludzkiej komórki) w wodach tych nie ma absolutnie życia.

Reklama

Jeśli pofolgowałem trochę wyobraźni, to przyjrzyjmy się temu morzu przez pryzmat faktów tak suchych, jak powietrze wypełniające całą tę okolicę.

Darmowy salon SPA

Głęboka depresja 400 metrów poniżej poziomu morza powoduje, że wypełniające je powietrze jest o 10proc. bogatsze w tlen. Wokół Morza Martwego brak jest miast, przemysłu i żeglugi, co czyni to miejsce zjawiskowo czystym i nieskażonym wpływami naszej dobroczynnej cywilizacji zdolnej w niespełna 100 lat uczynić z ziemi dymiącą truciznami piłkę przez nierozsądne zabawianie się paliwami kopalnymi. Niestety i nierozsądna zabawa gospodarką wodną okolicznych państw pozbawia Morze Martwe co roku metra wody nie wspominając, że morze to nie należy do głębokich.

Wróćmy do tematu i wspomnijmy, że Morze Martwe leży na pograniczu Izraela i Jordanii, w pobliżu Jerozolimy i Betlejem - miejscu narodzin Chrystusa. Biblia jak na tacy ze swoimi cudami, do której zmuszeni jesteśmy dopisać kolejny rozdział - Morze Martwe.

Dowiedz się więcej na temat: woda | ziemie | wody | martwe | morze | Morze Martwe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje