Mydło marsylskie. Właściwości i zastosowania

Mydło jest podstawowym środkiem pielęgnacyjnym. Istnieje wiele jego rodzajów, które mogą różnić się zapachem, składem czy konsystencją. Najcenniejsze są te wytwarzane z naturalnych składników: działają antybakteryjnie, nawilżają skórę oraz nie powodują reakcji alergicznych. Przykładem może być, pochodzące z Francji, mydło marsylskie. Produkowane od ponad tysiąca lat, było sekretem urody wielu Francuzek. Mydło marsylskie ma wyjątkowe działanie: prócz właściwości pielęgnacyjnych pomoże usunąć wiele dolegliwości skórnych. Co warto jeszcze o nim wiedzieć? Przekonajmy się.

Mydło marsylskie
Mydło marsylskie ©123RF/PICSEL

Mydło marsylskie

Różne mydła marsylskie
©123RF/PICSEL

Mydło marsylskie słynie z tego, że jego produkcja bazuje wyłącznie na naturalnych składnikach - powstaje podczas podgrzewania tłuszczu z ługiem potasowym. Początkowo wytwarzane było z oliwy z oliwek; później wzbogacono jego recepturę o inne tłuszcze naturalne, takie jak olej palmowy, rzepakowy, migdałowy czy arganowy. W jego skłądzie znajdują się również niewielkie ilości gliceryny, chlorku sodu oraz sodu. Często można spotkać się z mydłami wzbogacanymi olejkami eterycznymi, np. lawendowym, pomarańczowym, a nawet różanym.

Szare mydło marsylskie

Mydło marsylskie zaliczane jest do mydeł szarych. Swój kolor zawdzięcza obecności związków potasu, w przeciwieństwie do mydeł sodowych (z nich otrzymuje się białe kostki). Dzięki potasowi ma plastyczną strukturę, dlatego często jest również wykorzystywane do rzeźbienia np. na lekcjach plastyki. Mydło marsylskie dobrze rozpuszcza się w wodzie, a jego zapach uzależniony jest od użytych dodatków.

Właściwości mydła marsylskiego

Mycie rąk
©123RF/PICSEL

Dzięki wykorzystywaniu receptury opartej na naturalnych składnikach, mydło marsylskie ma wszechstronne zastosowanie. Przede wszystkim nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Sprawdzi się nawet dla cery z problemami, ponieważ jej nie wysusza. Jest niezbędne w codziennej higienie całego ciała: rąk, twarzy oraz miejsc intymnych. Jest również bezpieczne dla dzieci, a nawet delikatnej i wrażliwej skóry niemowląt.

Zalety stosowania mydła marsylskiego

Istotną zaletą mydła marsylskiego jest to, że skutecznie nawilża skórę pozostawiając na jej powierzchni delikatną ochronną powłokę. Świetnie się sprawdzi w przypadku cery trądzikowej: jego antybakteryjne działanie ułatwia pozbycie się wyprysków oraz stanów zapalnych. Warto wiedzieć, że jest idealne jako środek dezynfekujący: wystarczy użyć go w przemywaniu ran, skaleczeń oraz zadrapań.

Uniwersalny środek pielęgnacyjny

Pranie
©123RF/PICSEL

Mydło marsylskie nie tylko jest rewelacyjnym środkiem pielęgnującym skórę, ale sprawdzi się również w myciu włosów. Zapewnia idealne nawilżenie skóry głowy, dlatego ułatwia walkę z łupieżem oraz skutecznie zapobiega jego wystąpieniu. Poza tym jego regularne stosowanie sprawia, że włosy stają się pełne blasku i wzmocnione od nasady oraz sprawia, że są mniej podatne na rozdwajanie.

Mydło marsylskie w gospodarstwie domowym

Mydło marsylskie idealnie sprawdza się nie tylko w pielęgnacji ciała, ale również pozwala utrzymać dom w czystości. Można nim szybko umyć blaty w kuchni oraz tłuste i zaschnięte zabrudzenia np. na płytkach kuchennych czy łazienkowych. Z powodzeniem zastąpi proszki i płyny do prania (wystarczy zetrzeć na tarce jego niewielką ilość), dlatego powinny zainteresować się nim osoby, które mają skłonność do skórnych reakcji alergicznych oraz młode mamy opiekujące się dziećmi. Jego ogromną zaletą jest również wysoka wydajność i skuteczność, ponieważ szybko rozprawia się z uporczywymi plamami na tkaninach.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas