Mydło siarkowe: Niezawodny środek na problemy dermatologiczne

Wiele osób zmaga się z tłustą i świecącą cerą, a także trądzikiem i nadmiernym wydzielaniem sebum. Walkę z tymi uciążliwymi dolegliwościami często rozpoczynają od kupna drogich kremów czy wizyty u kosmetyczki. Czasem pomóc nam jednak mogą proste, naturalne środki. Jednym z nich jest mydło siarkowe, które charakteryzuje się cennymi dla naszej skóry właściwościami. Działa antybakteryjnie, oczyszcza i zwęża pory, pomaga także zwalczyć łupież. A przy tym nie jest drogie i łatwo się go używa. Sprawdź, co zawiera mydło siarkowe i jak je stosować, by cieszyć się zdrową i gładką cerą.

Mydło siarkowe
Mydło siarkowe ©123RF/PICSEL

Czym jest mydło siarkowe i co zawiera?

Co zawiera mydło siarkowe?
©123RF/PICSEL

Mydło składa się z oleju, wody i wodorotlenku sody, a także substancji zapachowych. Powstaje w procesie zmydlania tłuszczów zwierzęcych lub najczęściej roślinnych (olej palmowy lub kokosowy). Im dłużej mydło leżakuje, tym bardziej jego pH jest zbliżone do pH naszej skóry i jest wtedy droższe. Mydło siarkowe, jak sama nazwa wskazuje, zawiera także cenny pierwiastek. W zależności od producenta stanowi on od 2 do 5% mydła. Siarka od dawna wykorzystywana jest do zwalczania problemów dermatologicznych i nazywa się ją „pierwiastkiem piękności”. Jest podstawowym składnikiem białka skóry, paznokci i włosów. Odpowiada za regenerację naskórka, spowalnia procesy starzenia się i jest pomocna w walce z chorobami skóry, takimi jak trądzik, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Zwalcza także zakażenia grzybicze i pasożytnicze.

Zastosowanie mydła siarkowego

Zastosowanie mydła siarkowego
©123RF/PICSEL

Mydłem siarkowym można myć całe ciało, ale szczególnie warto używać go do pielęgnacji twarzy. Dzięki antybakteryjnym i przeciwłojotokowym właściwościom pomoże osobom z tłustą cerą. Zwęża pory i zmniejsza ilość wydzielanego sebum, które w dużej mierze jest odpowiedzialne za tworzenie się trądziku. Mydło skutecznie oczyści cerę i zapobiegnie jej nadmiernemu świeceniu się. Łagodzi także podrażnienia i stany zapalne skóry. Mydło należy delikatnie wcierać w wilgotną skórę twarzy i ciała kolistymi ruchami, pozostawić na kilka minut, a następnie spłukiwać letnią wodą.

Mydło siarkowe to także świetny środek do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Jest szczególnie polecane osobom, którym nadmiernie przetłuszczają się włosy. Pomoże także zwalczyć łupież, świąd i stany zapalne skóry. Wystarczy regularnie wmasowywać je w skórę głowy i włosy, a po około minucie spłukać wodą (nie powinna być zbyt gorąca).

Mydło siarkowe występuje w postaci kostek, płynu i płatków, można je kupić w każdej aptece i drogerii, a jego cena waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych w zależności od producenta.

Kiedy mydło siarkowe może szkodzić?

Mydło wysusza skórę
©123RF/PICSEL

Dłuższe i zbyt częste stosowanie mydła siarkowego może nadmiernie wysuszyć skórę. Dlatego nie powinno się go używać dłużej niż dwa tygodnie (konieczne są przerwy, po których znów możemy sięgnąć po specyfik). Warto jednocześnie stosować kremy i balsamy nawilżające. Na mydło siarkowe powinny także uważać osoby z suchą cerą.

Jak dbać o cerę i kiedy udać się do lekarza?

Za niedoskonałości skóry często odpowiedzialna jest zła dieta (bogata w cukry i tłuszcze), a także stres, niewystarczająca ilość snu i palenie papierosów. Jeśli jednak mimo wielu zabiegów pielęgnacyjnych i zdrowego trybu życia nie możesz uporać się z trądzikiem i innymi problemami dermatologicznymi, zgłoś się do lekarza. Przyczyną mogą być zmiany hormonalne i inne zaburzenia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas