Reklama

Najatrakcyjniejszy kolor oczu

Kolor oczu zapisany jest w genach, co oznacza, że dziedziczy się go po przodkach i bez sięgania po kolorowe soczewki niewiele można zmienić w tym zakresie. Jaka barwa uchodzi za tą najpiękniejszą i dlaczego?

Czy wiesz, że najpopularniejszym kolorem oczu w populacji ogólnej jest brązowy? "Brązowe oczy" to określenie wyjątkowo pojemne: oczywiście tęczówki brązowookich zamieszkujących różne szerokości geograficzne różnią się odcieniami, niektóre spośród nich są tak ciemne, że wydają się czarne, inne są niemal bursztynowe. Kolory, które można opisać jako odcienie brązu zdobią tęczówki ponad 90 proc. mieszkańców ziemi. Co ciekawe, będzie ich coraz więcej, bo gen odpowiadający za ciemne oczy jest dominujący i zwykle wygrywa z jaśniejszymi kolorami, niesionymi przez gen recesywny. Słowem, jeśli choć jedno z rodziców ma ciemne oczy, potomek najprawdopodobniej odziedziczy je po nim.

Reklama

Oczy niebieskie, charakterystyczne zwłaszcza dla Europejczyków z północy kontynentu, ma ok. 7 proc. ludności. Większość dzieci rasy białej rodzi się z niebieskimi tęczówkami (z powodu niewielkiej jeszcze ilości pigmentu), a ostateczne zabarwienie tychże kształtuje się o wiele później. 

Szare tęczówki, często mylnie utożsamiane z niebieskimi, są o wiele bardziej oryginalne - może się nimi pochwalić zaledwie 2 proc. populacji. 

Ale najrzadziej występują zielone - te ma 1 proc. społeczeństwa. I to właśnie one uchodzą za najbardziej atrakcyjne i pożądane, tak przynajmniej wynika z ankiet przeprowadzanych cyklicznie na całym świecie. Najpewniej właśnie dlatego, że tak wybarwione oczy spotyka się nieczęsto, dlatego na tle całej populacji szczególnie intrygująco wypadają Irlandczycy - większość przedstawicieli tego narodu stanowią zielonoocy. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy