Najwyższa pora zadbać o stopy. Zapomnisz o szorstkich i twardych piętach

Choć musimy jeszcze chwilę poczekać na moment zamienienia ocieplanych kozaków na lekkie sandały, już teraz należy przyjrzeć się kondycji swoich stóp. Zimą bywają zaniedbywane – pojawiają się otarcia, a także szorstka i pękająca skóra na piętach, która może doprowadzić do dużego dyskomfortu i bólu. Sprawdź, jak zadbać o stopy po zimie, by były gładkie jak aksamit.

Jak dbać o stopy po zimie? Pielęgnację wykonasz w domu
Jak dbać o stopy po zimie? Pielęgnację wykonasz w domuCanva ProINTERIA.PL

Stopy nie mają lekko

O ile dużą wagę przywiązujemy do twarzy czy włosów, o tyle dbanie o stopy często pozostaje w ogonku naszych rytuałów pielęgnacyjnych. Całkiem niesłusznie, ponieważ to na nich spoczywa ciężar całego ciała. Z dyskomfortem myślisz o pokazaniu ich światu w sezonie letnim? Regenerację zacznij z odpowiednim wyprzedzeniem. Na kiepski stan stóp po zimie mogą bowiem wpływać różnorodne czynniki.

  • Solidne, zimowe obuwie nie sprzyja dobrej wentylacji stóp. Jeśli dodatkowo będzie źle dopasowane i ciasne, szybko zauważymy pogarszający się stan skóry. Odciski i zgrubiała skóra na piętach to początek problemów — uporanie się z nimi wymaga czasu. Unikaj również obuwia z cienką podeszwą, która nie stanowi właściwego podparcia i amortyzacji podczas chodzenia.
  • Odwodnienie widać na stopach. Zimą w mniejszym stopniu odczuwamy pragnienie niż podczas wakacyjnych upałów. Z tego powodu łatwo doprowadzić do pogorszenia kondycji skóry — również na nogach.
  • Zimowe niedobory składników odżywczych zauważyć można nie tylko na podstawie poszarzałej cery. Szorstka i sucha skóra stóp z tendencją do pękania i uszkodzeń to kolejny objaw. Zadbaj o dostarczanie ciału zwłaszcza witamin A oraz E. Można posiłkować się suplementami, ale grunt to zbilansowana dieta. W jadłospisie uwzględniaj jaja, morskie ryby, marchew, czerwoną paprykę i brokuły.

Domowe sposoby na suche pięty. Regularność ponad wszystko

Długie tygodnie, a nawet miesiące zaniedbań nie są do nadrobienia jednym zabiegiem. Chcąc zregenerować stopy na wiosnę, musisz zadbać o regularne wykonywanie pielęgnacyjnych czynności. Na szczęście domowe sposoby na twarde pięty nie są ani kosztowne, ani skomplikowane. Zamienią się wręcz w SPA dla stóp w zaciszu własnej łazienki.

Nawilżanie i peeling bez wizyty w drogerii

Zajmij się suchą i twardą skórą po królewsku. W czym moczyć stopy? Weź przykład z legendarnych mlecznych kąpieli Kleopatry. Do niedużej miednicy wlej pół litra podgrzanego mleka i zanurz w nim stopy na kwadrans. Następnie wykonaj domowy peeling, wcierając w skórę sodę oczyszczoną. Łagodnie zetrze martwy naskórek. Na koniec opłucz stopy wodą i wytrzyj do sucha. Szybko poczujesz wygładzający efekt.

Niech ostatnim etapem domowych zabiegów na stopy będzie nałożenie kremu nawilżającego
Niech ostatnim etapem domowych zabiegów na stopy będzie nałożenie kremu nawilżającego123RF/PICSEL

Odświeżające właściwości liści bobkowych

Pod tą nazwą kryje się znana przyprawa, chętnie wykorzystywana na co dzień w naszych kuchniach. Tymczasem kąpiel stóp w naparze z liści laurowych pokaże nam ich inne zastosowanie. Przygotowanie naparu przyniesie upragniony relaks i ulgę. Co więcej, skóra zostanie odświeżona i zmniejszą się ewentualne obrzęki. Wśród właściwości liści laurowych wymieniać trzeba także działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.

  • Zagotuj wodę i wrzuć do garnka świeże lub suszone liście bobkowe. Na 1 litr płynu potrzebować będziesz około 15 sztuk.
  • Gorącą mieszankę odstaw do ostygnięcia.
  • Przecedź i wlej napar do miednicy. Mocz stopy przez 20 minut. Dodatkowo możesz wykonać delikatny masaż.

Domowa maseczka zmiękczająca stopy

Pięty są szorstkie i przypominają twardą skorupę? Potrzebna będzie odżywcza maseczka do stóp. Domowy preparat przygotujesz z podstawowych produktów spożywczych. Wymieszaj około 120 gramów płatków owsianych z jogurtem w takiej ilości, by powstała gęsta pasta. Dwa-trzy razy w tygodniu nakładaj ją na stopy na 20 minut. Maseczka zmiękczy i nawilży skórę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas