Nawyki, które nam szczególnie szkodzą. Co nas postarza?

Starzenie jest naturalnym procesem i dotyczy każdego, ale zmiany zachodzą indywidualnie i są uzależnione od różnych czynników. Dla niektórych czas jest łaskawy i mimo metryki wyglądają młodziej niż ich rówieśnicy. To zasługa genów i wystrzegania się zgubnych nawyków, które negatywnie wpływają na wizerunek, ciało i ogólną kondycję. Zanim sięgniemy po pomoc chirurgiczną, bądź kosztowne zabiegi estetyczne, zmieńmy styl życia. Jakie przyzwyczajenia nam szczególnie szkodzą? Co nas najbardziej postarza? Sprawdźmy.

Zmarszczki
Zmarszczki ©123RF/PICSEL

Ważny tryb życia

Spacer
©123RF/PICSEL

Większość z nas odkłada aktywność fizyczną w czasie, zrzucając winę na nadmiar obowiązków, złe samopoczucie albo nieodpowiednią aurę. O wizycie na siłowni albo na basenie przypominamy sobie dopiero wtedy, kiedy borykamy się z nadprogramowymi kilogramami. Niestety, siedzący tryb życia nie jest sprzymierzeńcem dobrego wyglądu, a do poprawy kondycji nie trzeba wcale wykorzystywać specjalnie wymagających ćwiczeń i technik. Wystarczy bieganie truchtem, jazda na rowerze albo intensywny, poobiedni spacer, by od razu poczuć się lepiej. Ćwiczenia fizyczne podnoszą wydolność organizmu, poprawiają odporność oraz zapobiegają schorzeniom układu krążenia. Pamiętajmy, aby nie forsować swojego ciała. Trzydzieści minut spokojnego treningu dziennie w zupełności wystarczy.

Nawadnianie organizmu

Ciało człowieka w ponad 70 procentach składa się z wody. Aby dobrze funkcjonować, musimy regularnie dostarczać ją do organizmu. Przyjmuje się, że dziennie powinno się wypijać ok. dwa litry wody mineralnej. Profitów jest wiele. Dzięki zawartym w niej cennym składnikom poprawia się kondycja całego ciała. Jeśli doprowadzamy do odwodnienia organizmu, czujemy się zmęczeni i senni, mamy problemy z koncentracją oraz jesteśmy bardziej podatni na infekcje. Jeśli pijemy zbyt mało wody cierpi również nasza skóra. Nieodpowiednio nawilżona staje się wiotka i traci jędrność. Sprzyja to powstawaniu zmarszczek oraz przebarwień, które skutecznie nas postarzają.

Dbaj o cerę!

Makijaż
©123RF/PICSEL

Po 25. roku życia osłabia się syntezowanie kolagenu w organizmie. Co to oznacza? Przede wszystkim pogarsza się praca narządów wewnętrznych i wzrok, pojawiają się problemy ze stawami, a osłabieniu ulegają włosy, zęby i paznokcie. Poza tym cera przestaje być jędrna i elastyczna oraz pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. Aby cieszyć się młodym wyglądem na długo, należy odpowiednio dbać skórę, czyli pić duże ilości wody dziennie, stosować zabiegi pielęgnacyjne oraz pozbyć się niekorzystnych dla niej nawyków. Jakich? Skórze szkodzi przede wszystkim palenie papierosów oraz picie alkoholu. Niekorzystne jest również spanie twarzą do poduszki. Powstają wtedy zniekształcenia, których - z powodu utraty kolagenu - trudno się pozbyć. Należy też pamiętać o odpowiednim nawilżaniu twarzy i stosować odpowiednie kremy.

Odpowiedni makijaż

Makijaż jest dopełnieniem wyglądu każdej zadbanej kobiety. Dzięki niemu można efektownie podkreślić atuty kobiecego piękna. Odpowiedni podkład, stonowana szminka oraz pogrubiona linia oka mogą wprawić w zachwyt wielu mężczyzn. Najlepiej używać kosmetyków, które bazują na naturalnych składnikach. Zastosowanie środków zawierających alkohol, oleje oraz sztuczne aromaty powoduje, że pory skóry zatykają się i powstają na niej wypryski. Poza tym istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień oraz przesuszenia skóry. To tylko krok do szybszego powstawania zmarszczek. Makijaż należy dokładnie zmyć przed położeniem się spać.

Dieta

Palenie papierosów
©123RF/PICSEL

W zachowaniu pięknego wyglądu kluczowa jest zbilansowana dieta. Aby organizm pracował bez szwanku, trzeba mu dostarczać niezbędnych substancji odżywczych. Warto włączyć do menu produkty spożywcze, które zawierają antyoksydanty. Jak wpływają na ciało? Przede wszystkim chronią przed powstawaniem w organizmie wolnych rodników. Są one główną przyczyną rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak choroba Alzheimera, nowotwory oraz schorzenia układu krążenia. Poza tym wolne rodniki przyspieszają starzenie się komórek organizmu. Najwięcej antyoksydantów zawiera żurawina, borówka czarna, czosnek, śliwki, buraki, siemię lniane, czarna porzeczka oraz orzechy. Warto pamiętać o przyprawach. Im intensywniejszy w nich aromat, tym więcej dobroczynnych dla ciała składników. Najlepiej dodawać do posiłków suszone goździki, cynamon, oregano, kurkumę, kumin, pietruszkę oraz kakao.

Czego się wystrzegać?

Najgorszym nawykiem jest palenie papierosów. Paląc jednego papierosa, dostarczamy do organizmu ogromną ilość substancji smolistych, które bardzo niekorzystnie wpływają na wygląd. Skóra staje się przebarwiona, przesuszona oraz matowa. Zaciągając się, doprowadzamy do tworzenia się zmarszczek w okolicach ust (tzw. zmarszczki palacza). Kontrowersyjną używką jest też alkohol. Pity w śladowych ilościach i od czasu do czasu może wspomagać pracę np. układu pokarmowego. Jednak jego nadużywanie powoduje niszczenie komórek organizmu, a poza tym wysusza skórę i odwadnia organizm.

Niebezpieczne zjawisko

Niemal wszystkie wymienione czynniki wydają się oczywiste, jednak istnieją również takie, które są związane z postępem cywilizacyjnym, a ich skutki mogą być widoczne dopiero za kilka lat. Przykładem może być np. zbyt częste korzystanie ze smartfonów. Współczesne urządzenia mobilne już dawno przestały służyć tylko jako narzędzie do wykonywania rozmów. Zbyt częste pochylanie się nad tym małym urządzeniem może doprowadzić do syndromu "smartfonowej twarzy”. Objawia się on drugim podbródkiem oraz tzw. zmarszczkami marionetkowymi, które znacząco szpecą naszą twarz. Innym, niepokojącym zjawiskiem jest zbyt częste życie gumy. Co prawda, to jedna z metod zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej, jednak codzienne, kilkugodzinne żucie gumy powoduje zmarszczki mimiczne. Poza tym może prowadzić do bruksizmu (zaciskania szczęki), wycierania zębów, a w ekstremalnych sytuacjach do zmiany owalu twarzy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas