Nie spuszczaj oka z... oka
Skóra wokół oczu jest wyjątkowo delikatna, cienka i wrażliwa, podatna na podrażnienia i powstawanie zmarszczek.

Po krem pod oczy najlepiej więc sięgnąć już około 20. roku życia, zanim pojawią się niepokojące zmiany.
Skóra otaczająca oczy, prawie zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych, jest cztery razy cieńsza od skóry twarzy. Ponadto posiada niewielką ilość podtrzymujących włókien kolagenowych i elastylowych. Oprócz tego mięśnie powiek bez przerwy pracują - rozciągają się i kurczą przy każdym zmrużeniu oczu, mrugnięciu, uśmiechu. Jeśli tak eksploatowanej skóry nie będziemy odpowiednio chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV, przedwcześnie utworzą się na niej zmarszczki.
Ze względu na wrażliwość i delikatność skóry powiek, kobiety skarżą się na wiele dolegliwości i mankamenty urody.
Cienie pod oczami
Mogą być wynikiem nerwowości, braku snu, przemęczenia, niewłaściwego odżywiania się, braku żelaza i witamin, zakłócenia procesu usuwania zanieczyszczeń z organizmu czy też wpływu negatywnych czynników zewnętrznych (zmiany temperatury, dym z papierosów, zanieczyszczenie powietrza). Mogą też być dziedziczne. Najczęściej są cechą wrodzoną, związaną z rodzajem skóry (im jest ona cieńsza i delikatniejsza, tym bardziej prześwitują przez nią naczynia krwionośne, przyciemniając jej barwę).
Niedawno lekarze amerykańscy odkryli, iż ciemne podkrążenia pod oczami mogą być spowodowane alergią na pleśniowego grzyba unoszącego się w pyle dużych miast. Niewidoczny gołym okiem przenika do śluzówki nosa i zatok, powodując jej puchnięcie, przez co częściowo blokuje krwioobieg twarzy. A właśnie zwolniony obieg krwi jest bezpośrednia przyczyną powstawania sinych podkówek pod oczami - odtleniona krew płynie wolno w rozszerzonych naczyniach i prześwituje przez delikatną skórę, uzewnętrzniając się w formie ciemnych sińców.
Worki pod oczami
Opuchnięcie dolnej powieki najczęściej spowodowane jest stanami wyczerpania nerwowego, zaburzeniami krążenia lub choroba nerek. Worki po oczami tworzą się na skutek zastojów limfy lub dziedzicznej skłonności do odkładania się pod oczami tkanki tłuszczowej, która zaczyna opadać, gdy zmniejsza się elastyczność skóry. Przyczyną powstawania obrzęku może być również nakładanie na noc zbyt bogatego w składniki kremu pod oczy (podczas snu obieg limfy jest jeszcze wolniejszy, a zagospodarowanie składników zawartych w kremie trudniejsze).
Kurze łapki
To pierwsza oznaka starzenia bądź rezultat stałego obciążenia skóry wokół oczu. Pierwsze cieniutkie linie w zewnętrznych kącikach oczu mogą pojawić się już w wieku 25 lat, szczególnie u kobiet, które niedostatecznie chronią swoja skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Jak stosować krem pod oczy
Właściwie dobrany krem po oczy powinien być podstawowym kosmetykiem pielęgnacyjnym. Bardzo istotny jest jednak sposób jego aplikacji. Niewielką ilość takiego preparatu najpierw rozcieramy na opuszkach palców, a potem delikatnie wklepujemy od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka, nie rozciągając przy tym skóry. Krem nakładamy wysoko pod brwiami aż do brzegu kości policzkowych.
Wypróbuj nowości: