Niebezpieczeństwa związane ze sztucznymi rzęsami
Rzęsy są wizytówką naszego wyglądu. Od lat kobiety szukają sposobu na zagęszczenie i wydłużenie swoich rzęs. Obok różnego rodzaju odżywek, czy coraz to nowszych tuszy do rzęs, które mają sprawiać, że rzęsy staną się długie i gęste, dostępne są również sztuczne rzęsy, które w kilka chwil potrafią zmienić nasz wygląd. Długie rzęsy sprawiają, że oczy wydają się większe i z pewnością przyciągają spojrzenia.
Początki sztucznych rzęs sięgają początków kina, kiedy to aktorki miały rzęsy przedłużane kępkami ludzkich włosów przeciągniętymi przez gazę. Jednak pierwsze oficjalne sztuczne rzęsy stworzył polski wizażysta Maksymilian Faktor, który przybrał pseudonim Max Factor. To właśnie on uważany jest za prekursora trendu przedłużania rzęs, który od momentu wprowadzenia pierwszych egzemplarzy stale się rozwija.
Dziś na rynku dostępne są przeróżne modele, które dopasowane są do potrzeb każdej kobiety. Czy używanie sztucznych rzęs jest bezpieczne? Oczywiście użycie ich raz na jakiś czas nie powinno powodować znacznych niebezpieczeństw, jednak kiedy stracimy umiar mogą okazać się niebezpieczne. Przedstawiamy kilka przykładów niebezpieczeństw związanych z używaniem sztucznych rzęs.
Alergie
Stosowanie sztucznych rzęs może prowadzić do alergii. A wszystko przez kleje którymi są one przytwierdzane do skóry. Skład takiego kleju może powodować zaczerwienienie oczu, pieczenie czy łzawienie. Problem może pojawić się również na skórze powiek. Jeżeli odczujesz jakiekolwiek dolegliwości po założeniu sztucznych rzęs, powinnaś jak najszybciej ściągnąć je i zmyć makijaż. Problem może dotyczyć wyłącznie jednego kleju, więc wypróbuj inne propozycje. Może okazać się również, że nie powinnaś stosować żadnego kleju tego rodzaju. Pozostaje wówczas stosowanie dobrego tuszu do rzęs i odżywek wspomagających ich wzrost.
Uszkodzenia naturalnych rzęs
Jeżeli dopiero uczysz się zakładać sztuczne rzęsy, może okazać się, że robisz to nieprawidłowo. To z kolei może prowadzić do uszkodzenia mieszków włosowych twoich naturalnych rzęs. Z kolei długotrwałe używanie kleju do rzęs i zawartych w nim chemicznych substancji może je dodatkowo osłabiać i powodować ich wypadanie. Dlatego powinnaś ograniczyć ich używanie do wyjątkowych okazji. Jest to szczególnie istotne dla posiadaczek krótkich i rzadkich rzęs. Po co obciążać je ciężkimi klejami. Zainwestuj w dobrą odżywkę, a sztuczne rzęstu pozostaw na szczególe okazje.
Bakterie
Klej do rzęs jest kosmetykiem używanym wielokrotnie. Przez to może zostać zanieczyszczony pyłami lub bakteriami. Aplikując go na oczy musisz mieć świadomość, że bakterie również znajdą się na twojej powiece. Może to prowadzić do niebezpiecznych zakażeń i innych nieprzyjemnych konsekwencji. Przestrzegaj więc zasad higieny podczas aplikacji sztucznych rzęs.
Utrata wzroku
W ekstremalnych przypadkach, długotrwałe i regularne stosowanie sztucznych rzęs może prowadzić do pogorszenia lub nawet utraty wzroku. Oko jest niezwykle delikatnym narządem. który może ulec uszkodzeniu podczas długotrwałych stanów zapalnych. Jeżeli odczuwasz dyskomfort podczas noszenia sztucznych rzęs nie przedkładaj wyglądu nad zdrowie. Lepiej zrezygnować z długich rzęs niż ze wzroku. Jeżeli pojawi się stan zapalny oka lub alergia bezzwłocznie udaj się do okulisty.
Utrata naturalnych rzęs
Ta przypadłość dotyczy zarówno rzęs zakładanych w domu jak i profesjonalnie przedłużanych w salonie kosmetycznym (z długotrwałym efektem). Sztuczne rzęsy osłabiają twoje naturalne rzęsy, przez co zaczynają one wypadać. Jeżeli dodatkowo pojawi się stan zapalny, musisz liczyć się z całkowitą utratą rzęs. W mniej ekstremalnych przypadkach staną się one rzadsze, cieńsze i słabsze.
Zawartość formaldechydu
Formaldechyd jest silnie toksyczną substancją, którą często możemy znaleźć w składzie większości klejów do rzęs. Może powodować podrażnienia, stany zapalne i uszkodzenia powierzchni oka. Warto zwracać więc uwagę na skład kleju i wybierać ten, który nie zawiera formaldechydu.
Ciemnienie tęczówki
Tęczówka oka jest również narażona na uszkodzenia związane z używaniem kleju do sztucznych rzęs. Przede wszystkim możesz zauważyć ciemnienie tęczówki czyli zwiększenie ilości ciemnego pigmentu w tęczówce oka. Powinnaś wówczas bezwzględnie przestać używać sztucznych rzęs.
Sklejenie naturalnych rzęs
Klej do rzęs może dla początkujących pasjonatek sztucznych rzęs okazać się niebezpieczny. A wszystko za sprawą sklejania naturalnych rzęs. Jeżeli dopiero uczysz się aplikacji, możesz zabrudzić naturalne rzęsy przez co oderwiesz je wraz ze sztucznymi. Musisz więc być niezwykle ostrożna.