Niezwykłe właściwości śluzu ślimaka
Śluz ślimaka jest ostatnio bardzo popularną substancją, a to wszystko za sprawą jego dobroczynnych właściwości. W starożytności stosowany głównie w medycynie, a dzisiaj w przemyśle kosmetycznym. Preparaty ze śluzem ślimaka nadają się do pielęgnacji praktycznie każdego typu cery. Składnik ten doskonale nawilża skórę, ujędrnia ją, zmniejsza widoczność zmarszczek, a także łagodzi zmiany trądzikowe i podrażnienia. Przyjrzyjmy się bliżej jego cudownym właściwościom.
Co nieco o śluzie ślimaka
Prozdrowotne działanie śluzu ślimaka znane było już w starożytnej Grecji. Wykorzystywano go przede wszystkim w celach medycznych, rzadziej kosmetycznych. Składnik ten łagodził podrażnienia, nawilżał naskórek i leczył stany zapalne. Jego rozliczne właściwości kosmetyczne odkryto dopiero w latach 80. XX wieku. Wówczas jedna z chilijskich rodzin zauważyła, że ślimaki, które miały kontakt z ich skórą, zmieniały jej strukturę i barwę. Naskórek był znacznie gładszy i jaśniejszy. Na przełomie lat 80. i 90. postanowiono przeprowadzić badania nad wpływem śluzu ślimaka na naszą skórę, które wykazały, że substancja ta może rozwiązać wiele problemów dermatologicznych, a także przedłużyć skórze młodość. O tamtego momentu śluz ślimaka stał się jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków.
Jak pozyskuje się śluz ze ślimaka?
Śluz ze ślimaka, który wykorzystuje się do produkcji kosmetyków, pozyskiwany jest w sposób bezinwazyjny i w pełni naturalny. Cały proces odbywa się w specjalistycznych hodowlach ślimaków, w których dba się o to, by zwierzęta nie cierpiały podczas pozyskiwania śluzu. Ślimak nie może być wówczas chory oraz narażony na stres.
Warto wiedzieć, że ślimak wytwarza dwa rodzaje śluzu: kryptozynę i limozynę, z czego to ten pierwszy wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków. Gdy kryptozyna i limozyna zmieszają się ze sobą (co może nastąpić, gdy ślimak jest chory lub narażony na stres), śluz będzie zawierał toksyny. W hodowlach ślimaków szczególną wagę przykłada się do tych aspektów.
Dlaczego śluz ślimaka tak fenomenalnie wpływa na naszą skórę?
W śluzie ślimaka znajdziemy szereg aktywnych składników, które mają dobroczynny wpływ na naszą skórę. Oto one.
Alantoina - wykazuje działanie nawilżające, kojące i przeciwzapalne. To dlatego kosmetyki ze śluzem ślimaka przyspieszają regenerację skóry i gojenie się ran oraz łagodzą podrażniania.
Kolagen - odpowiada za jędrność skóry, hamuje powstawanie zmarszczek i wygładza naskórek.
Witaminy A i E - regenerują i odżywiają skórę, a także chronią ją przed działaniem wolnych rodników. Rozjaśniają przebarwienia i wspomagają leczenie trądziku. Witamina E nazywana jest witaminą młodości, gdyż regularnie dostarczana do organizmu spowalnia procesy starzenia się.
Kwas glikolowy - wygładza, odświeża i oczyszcza skórę. Kwas glikolowy skutecznie usuwa martwe komórki naskórka, reguluje wydzielanie sebum i zwęża pory.
Naturalne antybiotyki - zwalczają groźne bakterie, grzyby oraz eliminują z organizmu wolne rodniki. Ponadto, leczą stany zapalne, łagodzą podrażnienia skóry oraz uczulenia. W połączeniu z kolagenem sprawiają, że skóra jest bardziej elastyczna i sprężysta.
Właściwości
Stosowanie kosmetyków ze śluzem ślimaka w składzie jest jak najbardziej opłacalne. Regularnie używane głęboko nawilżą skórę, odżywią ją i zregenerują. Ponadto, wspomogą leczenie trądziku i innych stanów zapalnych skóry. Nie zapominajmy również o ich działaniu przeciwzmarszczkowym. Jednym zdaniem: skóra wiele zyska po kuracji takimi preparatami - będzie gładsza, jaśniejsza, zdrowsza i bardziej odporna na działanie szkodliwych czynników.
W jakim momencie sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka?
Preparaty ze śluzem ślimaka najlepiej używać, gdy:
* mamy problem z utrzymaniem prawidłowego nawilżenia skóry;
* nasza skóra jest bardzo wrażliwa i często podrażniona;
* zmagamy się z trądzikiem lub stanami zapalnymi skóry;
* nasza skóra nie jest jędrna lub występuje na niej cellulit i rozstępy.