Nigdy nie ignoruj swędzących dłoni. Mogą sygnalizować poważne choroby
Oprac.: Joanna Leśniak
Swędzące dłonie mogą mieć różne przyczyny, ale jedno jest pewne – powodują duży dyskomfort. Ignorowanie tego objawu nie pomoże, będzie za to pogarszać nasze samopoczucie i samoocenę. Co więcej, swędzenie dłoni może być objawem poważnego schorzenia, którego pod żadnym pozorem nie można bagatelizować. Z czym wiąże się ten dokuczliwy symptom i jak radzić sobie ze świądem na rękach?
Spis treści:
Swędzące dłonie to znak od losu?
Temu zjawisku ludowe wierzenia przypisywały niemalże magiczne znaczenie i wiązały z nim zapowiedź konkretnych wydarzeń. Na co swędzi prawa ręka? Rzekomo ma to zwiastować wizytę gości lub spotkanie z dawno niewidzianym znajomym. W końcu właśnie ta kończyna służy do witania. Co oznacza, jak swędzi lewa ręka? W tym wiele osób do dziś z przymrużeniem oka upatruje zapowiedzi zastrzyku gotówki.
Czego objawem są swędzące dłonie?
Czas przenieść się ze świata legend i zająć się bardziej przyziemnymi sprawami. Swędzenie wewnętrznej strony dłoni bardzo często świadczy o problemach dermatologicznych, które wymagają konsultacji z lekarzem. Należą do nich:
- atopowe zapalnie skóry;
- grzybica — dodatkowo objawia się złuszczającym naskórkiem oraz białym nalotem;
- świerzb — na skórze widoczne mogą być także niewielkie krosty.
Trzeba wziąć pod uwagę, że swędzenie skóry dłoni może wiązać się z reakcją alergiczną. Zastanów się, czy nie wprowadziłeś do swojej rutyny pielęgnacyjnej nowych kosmetyków lub detergentów do prania. Odpowiedzialne za ten stan rzeczy mogą być nawet perfumy.
Sezonowe problemy
Zdarza się, że świąd uderza z dużą intensywnością latem, gdy przebywamy w nagrzanych pomieszczeniach. Poparzenia słoneczne też są częstym winowajcą tego stanu rzeczy.
Z kolei swędzenie zewnętrznej strony dłoni i przestrzeni między palcami może świadczyć o jej przesuszeniu. Często mamy z tym do czynienia zimą, ale nie tylko. Sprzątanie czy mycie naczyń bez rękawic ochronnych może doprowadzić do uszkodzenia i wysuszenia naskórka. Tak samo jak częste używanie płynów do dezynfekcji.
Swędzenie dłoni może świadczyć o chorobie
Zdarza się, że jest to reakcja organizmu na niektóre leki, w tym antybiotyki. Jeśli problem trwa i zabiegi pielęgnacyjne nie pomagają, należy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiedni zestaw badań. Swędzące dłonie bywają objawem cukrzycy, niewydolności nerek i problemów z trzustką. Nigdy nie ignoruj sygnałów, które wysyła twój organizm.
Domowe sposoby na dokuczliwe objawy
Jeśli poważne schorzenia zostały wyeliminowane przez lekarza, możesz zastosować domową kurację na swędzące dłonie, która przyniesie ulgę i powstrzyma cię przed ciągłym drapaniem tej części ciała.
- W sytuacji, gdy twoje problemy mają podłoże dermatologiczne, z pomocą przyjdą ziołowe napary. Przygotuj kąpiel do dłoni z rumiankiem. 80 gramów suszonego rumianku zagotuj w trzech litrach wody. Gdy osiągnie punkt wrzenia, gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez kwadrans. Przecedź i poczekaj, aż ostygnie. Wlej do mniejszej miski i zanurz dłonie na 15-20 minut. Ziołowe remedium od razu ukoi podrażnioną skórę.
- Jeśli zmagasz się z grzybicą, wykorzystaj potencjał octu jabłkowego jako środka pomocniczego w leczeniu. Produkt cechuje się kwaśnym odczynem, więc jest w stanie przywracać skórze właściwe pH. Ogranicza to możliwość namnażania się chorobotwórczych grzybów. Wystarczy, że wymieszasz ocet jabłkowy z wodą w proporcji 1:1. Mocz dłonie przez 20-30 minut. Na koniec dokładnie osusz skórę.
Polecamy: