Nowe superfoods w pielęgnacji włosów – nasiona chia, ogórecznika i owoce rokitnika

Olejowanie włosów szybko zdobyło popularność ze względu na swój dobroczynny wpływ na ich wygląd. Choć ta metoda pielęgnacji znana jest od lat, obecnym trendem jest wykorzystywanie do tego celu olejów z nasion chia, ogórecznika i owoców rokitnika. Dzięki swoim właściwościom zostały zaliczone do grona nowych kosmetycznych superfoods.

Kosmetyki do olejowania włosów The Ordinary
Kosmetyki do olejowania włosów The OrdinaryINTERIA.PL/materiały prasowe

Kobiety na całym świecie doceniły już rytuał olejowania włosów, który zapewnia im gładkość i nawilżenie oraz zdrowy wygląd. Zabieg ten polega na nakładaniu na włosy olejów roślinnych w celu ich odżywienia. Popularność olejowania wynika przede wszystkim ze spektakularnych efektów oraz trendu w używaniu naturalnych kosmetyków do pielęgnacji. To niezawodny sposób na utrzymanie włosów w dobrej kondycji przez cały rok.

Nowe superfoods dla włosów - jakie mają działanie?

Superfoods to określenie produktów o wysokiej zawartości witamin i mikroelementów. Początkowo zdobyły popularność jako produkty w diecie, teraz znalazły także zastosowanie w kosmetyce. Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom są cenionymi składnikami m.in. olejów do pielęgnacji włosów. Obecnie jednymi z najbardziej skutecznych superfoods, stosowanych w formułach kosmetycznych, są nasiona chia, ogórecznika i owoce rokitnika.

- Oleje tłoczone z superfoods pozytywnie wpływają na kondycję włosów. Przykładowo, olej z nasion ogórecznika, który został włączony do grona tych cennych składników, jest szczególnie polecany do puszących się, suchych włosów. Wynika to z jego silnych właściwości nawilżających. Dodatkowo wygładza pasma, dzięki czemu zyskują więcej blasku - mówi Monika Stankiewicz, wizażystka sklepu internetowego z kosmetykami Cosibella.pl.

W przypadku łamliwości i nadmiernego wypadania włosów sprawdzi się olej z owoców rokitnika. Ze względu na swoje właściwości został nazwany "złotem Syberii". Skutecznie chroni włosy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Co więcej, stymuluje syntezę kolagenu i wzmacnia jego wiązania we włosach. Tym samym nadaje im wyjątkową sprężystość i ułatwia codzienną stylizację. Ponadto olej z owoców rokitnika przyspiesza wzrost włosów, jednocześnie doskonale je nawilżając i pielęgnując.

Jednym z najbardziej szkodliwych czynników dla naszych włosów jest wysoka temperatura. Warto więc wzbogacić pielęgnację o oleje, które szczególnie chronią włosy w przypadku częstego suszenia czy prostowania. Takie właściwości posiada tłoczony na zimno olej z nasion chia, czyli tzw. szałwii hiszpańskiej. Ta roślina, pochodząca z Ameryki Południowej, była wykorzystywana już przez cywilizację Azteków, którzy docenili jej dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Stosowanie w pielęgnacji włosów nasion chia zapewnia im witalność oraz w widoczny sposób wpływa także na ich gęstość.

- W pielęgnacji olejami najważniejszy jest wybór odpowiedniego produktu. Korzyści uzależnione są od właściwości konkretnego preparatu, dlatego kosmetyk należy dobierać pod kątem indywidualnych potrzeb. Zachęcam także do czytania składu olejów i wybierania tych, które nie zawierają szkodliwych dodatków, jak parabeny czy silikony. Wtedy możemy mieć pewność, że stosowany kosmetyk przyniesie pożądane efekty - dodaje Monika Stankiewicz z Cosibella.pl.

Jak właściwie dobrać olej do typu włosów?

Najważniejszym kryterium, jakim należy kierować się przy wyborze preparatów do olejowania włosów, są ich indywidualne potrzeby. Dlatego trzeba określić ich porowatość, czyli krótko mówiąc - stan. - Włosy dzielą się na nisko-, średnio- i wysokoporowate. Niskoporowate pasma to te ogólnie zdrowe i lśniące - nie puszą się i nie elektryzują. Jednak ciężko się je układa i są mało odporne na zniszczenia. Dodatkowo ciężko je zmoczyć i długo schną. Włosy wysokoporowate natomiast są z reguły zniszczone - puszą się, są suche i łamliwe. Łatwo je zmoczyć i szybko schną. Zaletą jest to, że łatwo je stylizować. Średniporowate włosy to mieszanka dwóch poprzednich rodzajów, czyli uprzednio zdrowe włosy, które łatwo zniszczyć, np. poprzez częste farbowanie czy prostowanie. Wygląd naszych włosów i ich zachowanie podpowie nam zatem, jakiego są typu. Należy po prostu uważnie się im przyjrzeć - podpowiada Monika Stankiewicz z Cosibella.pl.

Przykładowo, oleje z nasion chia i ogórecznika polecane są dla włosów o wysokiej porowatości, a z rokitnika - do średnioporowatych. W przypadku włosów niskoporowatych można sięgnąć po masło shea czy popularny olej kokosowy.

Jak olejować włosy?

Istnieje kilka metod olejowania włosów, ale już te najszybsze i najprostsze przynoszą pożądane efekty. Najmniej skomplikowana to tzw. metoda "na sucho", która polega na roztarciu oleju w dłoniach, a następnie nałożeniu go na włosy. Pielęgnację olejami można stosować także "na mokro". Najpierw należy zmoczyć włosy i odsączyć nadmiar wody, a następnie rozprowadzić kosmetyk na całej długości pasm. W obu przypadkach kosmetyk należy pozostawić na włosach na minimum 40 minut do kilku godzin. Dobrym pomysłem jest pozostawienie preparatu na włosach na noc. Po tym czasie należy je dokładnie umyć i spłukać. Można także niewielką ilość oleju dodać do odżywki i nałożyć na włosy po uprzednim umyciu szamponem, a następnie spłukać. Taki zabieg wzmacnia odżywcze właściwości obu kosmetyków.

Regularne olejowanie, czyli raz na tydzień, może w naturalny sposób zmienić wygląd włosów, zapewniając im nawilżenie. Niewątpliwą zaletą tego zabiegu jest możliwość przeprowadzenia go samodzielnie w domu. Wystarczy odrobina systematyczności, by osiągnąć szybkie i długotrwałe efekty.

Szukając idealnego oleju zawierającego superfoods warto zwrócić uwagę na sposób jego pozyskiwania. Najlepsze działanie wykazują te tłoczone na zimno i nierafinowane. Te kryteria spełniają produkty marki The Ordinary, która oferuje tłoczone na zimno oleje z zawartością nowych pielęgnacyjnych superfoods.

The Ordinary - 100% Organic Virgin Chia Seed Oil - Organiczny olej z nasion chia

To czysty olej z nasion chia tłoczony na zimno, który zawiera wysokie stężenie kwasu alfa-linolenowego, który działa odżywczo na włosy, doskonale je nawilża i dodaje blasku. Dzięki zawartości tego docenianego od tysięcy lat superfood, pozytywnie wpływa na witalność i gęstość włosów.

The Ordinary – 100% Organic Virgin Chia Seed Oil – Organiczny olej z nasion chia
The Ordinary – 100% Organic Virgin Chia Seed Oil – Organiczny olej z nasion chiaINTERIA.PL/materiały prasowe

The Ordinary - 100% Organic Virgin Sea-Buckthorn Fruit Oil - Olej z owoców rokitnika

Organiczny, nierafinowany olej, zawierający wysokie stężenie kwasu palmitynowego, który odżywia i chroni włosy. Skutecznie chroni przed działaniem czynników zewnętrznych. Owoce rokitnika mają właściwości nawilżające, dzięki czemu włosy zyskują zdrowy wygląd i niesamowity blask.

The Ordinary – 100% Organic Virgin Sea-Buckthorn Fruit Oil – Olej z owoców rokitnika
The Ordinary – 100% Organic Virgin Sea-Buckthorn Fruit Oil – Olej z owoców rokitnikaINTERIA.PL/materiały prasowe

The Ordinary -  100% Organic Cold-Pressed Borage Seed Oil - Olej z nasion ogórecznika

Tłoczony na zimno olej z nasion ogórecznika zawiera wyjątkowo wysokie stężenie kwasu gamma-linolowego. Działa nawilżająco  i chroni włosy przed działaniem czynników zewnętrznych.

The Ordinary –  100% Organic Cold-Pressed Borage Seed Oil – Olej z nasion ogórecznika
The Ordinary – 100% Organic Cold-Pressed Borage Seed Oil – Olej z nasion ogórecznikaINTERIA.PL

O marce The Ordinary

The Ordinary to kanadyjska marka, tworząca wyłącznie produkty  o prostym składzie, których działanie ma przede wszystkim  odzwierciedlenie w badaniach. Naukowcy kierując się zasadą transparentności, stworzyli szeroką gamę różnorodnych produktów, ułatwiając tym samym dobranie odpowiednich zestawów pielęgnacyjnych dla każdego typu cery. Eleganckie i estetyczne opakowania oraz przystępna cena to kolejne cechy tej marki, która bije rekordy popularności na całym świecie. The Ordinary jest marką Deciem, które nie testuje swoich produktów na zwierzętach. Żaden produkt nie zawiera parabenów, siarczanów, olejów mineralnych, olejów zwierzęcych, barwników smołowych z węgla kamiennego, formaldehydu, rtęci i oksybenzonu.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas