Nutrikosmetyki: Czym są i dlaczego warto je stosować?

Zimą bardziej skarżymy się na wysuszoną skórę czy pozbawione blasku włosy. Pierwszym ratunkiem są wtedy kremy, balsamy i odżywki. Co jednak, jeśli te sposoby nie działają? Jak zahamować nadmierne wypadanie włosów lub uchronić się przed wciąż łamiącymi się paznokciami? Jednym ze sposobów jest przyjmowanie nutrikosmetyków, czyli doustnych suplementów diety lub środków farmakologicznych zawierających najważniejsze witaminy i minerały oraz inne substancje aktywne. Czy warto zażywać nutrikosmetyki?

Czym są nutrikosmetyki i czy warto je stosować?
Czym są nutrikosmetyki i czy warto je stosować? ©123RF/PICSEL
Suplementy diety najlepiej dobierać na podstawie testu obciążeń organizmuNewseria Lifestyle/informacja prasowa

Czym są nutrikosmetyki i co zawierają?

Czym są nutrikosmetyki?
©123RF/PICSEL

Nutrikosmetyki to preparaty (najczęściej suplementy diety), które przyjmuje się doustnie, by poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci. Niektóre z nich mają też na celu łagodzenie uciążliwych dolegliwości, takich jak nadpotliwość, łupież czy przebarwienia. Istnieją też specyfiki przyspieszające metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki którym odchudzanie staje się bardziej efektywne.

Skład nutrikosmetyków jest uzależniony od ich przeznaczenia. Przykładowo preparaty wzmacniające włosy zawierają często ekstrakt ze skrzypu polnego lub innych ziół, a także cynk, krzem, żelazo i witaminę H (biotynę). Z kolei w nutrikosmetykach poprawiających kondycję skóry zazwyczaj znajdziemy kolagen, kwas hialuronowy, koenzym Q10, a także duże ilości witaminy A, E i C.

Jak nutrikosmetyki wpływają na nasz wygląd i zdrowie?

Nutrikosmetyki a wygląd
©123RF/PICSEL

Znajdujące się w nutrikosmetykach substancje są wchłaniane do krwioobiegu z jelit. Część składników wzmacnia komórki i narządy naszego ciała, a pozostałe poprawiają kondycję włosów czy paznokci. Dlatego efekty przyjmowania tego typu preparatów są widoczne dopiero po dłuższym czasie, zazwyczaj po kilku-kilkunastu tygodniach. Preparaty stopniowo wzmacniają na przykład cebulki włosów i chronią przed ich wypadaniem. Z kolei te przeznaczone dla skóry stymulują produkcję kolagenu i odtwarzają zerwane włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna.

Ogromną popularnością cieszą się też nutrikosmetyki przyspieszające odchudzanie lub zwalczające cellulit. Najczęściej zawierają one wyciągi roślinne, które poprawiają krążenie oraz metabolizm tkankowy. Dzięki nim w organizmie nie zatrzymuje się woda, a skóra staje się bardziej jędrna. W tego typu specyfikach znajdziemy również substancje hamujące apetyt i przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej.

Czy nutrikosmetyki rzeczywiście działają?

Czy nutrikosmetyki działają?
©123RF/PICSEL

Nutrikosmetyki pomagają powstrzymać procesy starzenia się organizmu i są ogromnym wsparciem, gdy zawodzą konwencjonalne środki (np. domowe maseczki czy odżywki do włosów). Jednak przyjmowanie suplementów diety od lat wzbudza kontrowersje, a specjaliści przestrzegają przed zbyt częstym ich stosowaniem. Okazuje się, że wiele z nich może być przyswajanych przez organizm w minimalnym stopniu, nie dając prawie żadnych efektów. Dlatego przed zakupem każdego preparatu należy dokładnie sprawdzić skład i substancje aktywne oraz ich stężenie. Zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy, korzystając z preparatów od zaufanych producentów oraz przyjmując leki, czyli środki zawierające znacznie większe ilości substancji czynnych i posiadające certyfikat – ich działanie zostało potwierdzone badaniami.

Warto wiedzieć, że łączenie różnorodnych preparatów może być szkodliwe dla organizmu poprzez nadmierne kumulowanie poszczególnych witamin i minerałów (a to grozi np. kołataniem serca, skokami ciśnienia, a nawet problemami hormonalnymi). Dla bezpieczeństwa kuracji nie powinno się stosować dłużej niż 3 miesiące (konieczna jest chociażby miesięczna przerwa). Trzeba też pamiętać, że żaden preparat nie zastąpi zbilansowanej diety bogatej w warzywa i owoce, a także prowadzenia zdrowego stylu życia (wysypiania się i regularnej aktywności fizycznej).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas