O czym świadczą wypryski w różnych miejscach ciała?
Wypryski na skórze to naturalne zjawisko, szczególnie u osób, które zmagają się trądzikiem lub alergiami. Jednak, jeśli są one skupione w jednym miejscu i utrzymują się przez dłuższy czas, mogą świadczyć o problemach zdrowotnych lub być efektem błędów w stylu życia. Sprawdź, co mogą sygnalizować wypryski w konkretnych częściach ciała.
Krostki na szyi
Jeśli naszą szyję pokryły krostki, może świadczyć to o zmianach hormonalnych zachodzących w organizmie. Prawdopodobne, że jest to oznaką nadczynności i zmęczenia nadnerczy. Wypryski na szyi mogą świadczyć również o nadmiernym spożyciu cukru oraz stresie. Mogą być również wynikiem dotykania skóry przetłuszczonymi włosami. By się ich pozbyć, zalecamy zmniejszyć ilość spożywanego cukru, a także praktykować ćwiczenia relaksacyjne. Świetnie sprawdzi się joga.
Wypryski na ramionach
Wypryski w okolicach ramion mogą być wynikiem nadmiernego stresu, jak również świadczyć o wrażliwości emocjonalnej konkretnej osoby. Krostki na ramionach to również efekt otarć skóry na przykład paskiem od torebki. Jeśli zauważyliśmy u siebie ten problem, zadbajmy o relaks psychiczny i chrońmy skórę przed bezpośrednim kontaktem z paskiem torebki.
Klatka piersiowa
Z kolei wypryski na klatce piersiowej często związane są z problemami układu pokarmowego, a konkretnie nietolerancją niektórych produktów lub nadmiernym spożyciem niezdrowej (przetworzonej) żywności, ale to niejedyne przyczyny pojawiania się krostek w okolicach klatki piersiowej. To również skutek noszenia ubrań z tworzyw sztucznych lub zakażeń grzybiczych. Jeśli ta przypadłość nas dotyczy, konieczna będzie zmiana nawyków żywieniowych - rezygnacja z przetworzonych produktów, a zastąpienie ich zdrową żywnością.
Przedramiona
Zmiany skórne w okolicy przedramion mogą świadczyć o problemach z krążeniem, nadprodukcji martwych komórek w mieszku włosowym, ale także o niedoborze składników odżywczych. Pomóc mogą regularne masaże rąk na całej ich długości, głębokie nawilżanie skóry, jak również uzupełnienie witamin oraz minerałów.
Brzuch
Brzuch to miejsce na ciele, na którym wypryski pojawiają się rzadko, ponieważ w jego obszarze znajduje się niewiele gruczołów łojowych. Jednak, jeśli już się pojawią, mogą być oznaką noszenia obcierających i zbyt ciasnych ubrań, a także zbyt wysokiego poziomu cukru we krwi.
Okolice intymne
Krostki w okolicach intymnych to nieprzyjemna przypadłość, szczególnie jeśli towarzyszy im świąd skóry. Trudno nam wtedy normalnie funkcjonować, ponieważ odczuwamy nieustający dyskomfort. Może być to efekt wrastających włosków po goleniu, jak również niewłaściwej higieny. Wypryski w okolicach intymnych mogą świadczyć także o chorobie wenerycznej, szczególnie gdy towarzyszą im takie objawy, jak plamienie, swędzenie i upławy.
Przód ud
Warto wiedzieć, że uda to szczególnie wrażliwy obszar skóry. Jeśli pojawiły się na nich wypryski, może świadczyć to o alergii na kosmetyki lub detergenty do prania. W takim przypadku zalecamy wykonać testy alergiczne, a także rozważyć wymianę kosmetyków i specyfików do prania na hipoalergiczne.
Plecy
Wypryski na plecach często są oznaką problemów trawiennych, w tym alergii i nietolerancji pokarmowych. Ponadto, krostki w obszarze pleców mogą być skutkiem nadmiernej potliwości, noszenia zbyt ciasnych, ocierających skórę ubrań, a także niewystarczającej ilości snu. Warto zastanowić się, czy któraś z tych przyczyn nie jest źródłem naszego problemu.
Pośladki
Zmiany skórne lubią pojawiać się również na pośladkach. Może być to efekt noszenia zbyt ciasnej, nieprzepuszczającej powietrza bielizny, jak również przesuszonej skóry oraz problemów trawiennych. Jeżeli ta przypadłość nas męczy, warto zmienić bieliznę na wykonaną z naturalnych tworzyw oraz zadbać o prawidłową pracę układu trawiennego.