Olej z wiesiołka: Zastosowanie lecznicze

Nie od dziś wiadomo, że olej z nasion wiesiołka wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Dzięki bogatej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych - takich jak kwas linolenowy i gamma-linolenowy - oraz enzymów i witamin przynosi ulgę osobom zmagającym się z miażdżycą, podwyższonym ciśnieniem krwi, schorzeniami krwi, otyłością oraz problemami skórnymi. Wyjątkowe zdolności lecznicze tego preparatu docenił między innymi przemysł farmaceutyczny oraz kosmetyczny. Może być stosowany zewnętrznie lub wewnętrznie. Przyjrzyjmy się olejkowi z nasion wiesiołka bliżej, bo naprawdę warto.

article cover
©123RF/PICSEL

Olej z wiesiołka: Jak go pozyskać?

©123RF/PICSEL

Znakiem rozpoznawczym wiesiołka są kwiaty - najczęściej przybierające żółtą barwę. Znacznie rzadziej występują w kolorze białym, różowym lub purpurowym. Najwięcej leczniczych właściwości wykazują jednak nie one, ale pozyskiwany z ich nasion olej. Proces jego tłoczenia powinien odbywać się na zimno i z całych nasion. Jeśli te warunki zostaną spełnione, otrzymamy produkt najwyższej jakości.

Co znajdziemy w składzie oleju z wiesiołka?

Lecznicze właściwości oleju z nasion wiesiołka mają związek z bogatą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych - kwasu linolowego (LA) oraz kwasu gamma-linolenowego (GLA). Warto wiedzieć, że organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować kwasu linolowego i może go dostarczać wyłącznie z pożywieniem.

W jakich schorzeniach pomoże nam olej z wiesiołka?

©123RF/PICSEL

Po olej z nasion wiesiołka powinny sięgać wyjątkowo chętnie:

- osoby zmagające się z miażdżycą. Olej z nasion wiesiołka zmniejsza ryzyko tworzenia się zakrzepów wewnątrz naczyń krwionośnych,

- osoby z podniesionym poziomem cholesterolu,

- osoby zmagające się z podwyższonym ciśnieniem krwi i chorobami krwi. Olej z nasion wiesiołka zapobiega niebezpiecznemu sklejaniu się płytek krwi, co może prowadzić do zatorów żylnych,

- osoby zmagające się z defektami skóry – olej z wiesiołka pomaga zachować zdrowy i piękny wygląd cery oraz jej gładkość;

- olej z wiesiołka łagodzi dolegliwości towarzyszące tak zwanemu zespołowi przedmiesiączkowemu, łagodzi napięcie nerwowe oraz bolesność piersi,

- osoby zmagające się z otyłością - olej z wiesiołka przyspiesza metabolizm i proces spalania tkanki tłuszczowej.

Jak przyjmować olej z nasion wiesiołka?

©123RF/PICSEL

Olej z nasion wiesiołka może być stosowany doustnie, między innymi w postaci kapsułek albo aplikowany bezpośrednio na skórę.

Aby cera przyzwyczaiła się do oleju, przez pierwszy tydzień należy go stosować co drugą noc, później – każdej nocy. Rano należy przemyć twarz delikatnym kosmetykiem myjącym. Trwająca 90 dni kuracja powinna przynieść bardzo zadowalające efekty.

Skutki uboczne stosowania oleju z wiesiołka

Nie odnotowano poważnych skutków ubocznych będących konsekwencją przyjmowania oleju z wiesiołka. U niektórych osób może jednak pojawić się biegunka, łagodny ból brzucha, ból głowy, nudności. Jeśli olej podrażnia skórę lub wystąpią któreś z wymienionych skutków ubocznych, należy zaprzestać stosowania.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas