Olejek z drzewa herbacianego: Zastosowanie i sposoby użycia
Olejek herbaciany nie ma zbyt wiele wspólnego z popołudniową filiżanką herbaty, która dla wielu osób stanowi ważny codzienny rytuał. Nie należy używać go w celach spożywczych, ale nie oznacza to, że jest bezużyteczny. Wręcz przeciwnie! Długa lista jego zalet sprawi, że zaczniesz zastanawiać się, jak do tej pory mogłeś radzić sobie bez olejku herbacianego w domowych zapasach. Co to za produkt i czego się po nim spodziewać? Wśród właściwości olejku z drzewa herbacianego znajdziesz działanie antybakteryjne i pielęgnacyjne. Z powodzeniem wykorzystasz go także w domowych porządkach.
Olejek z drzewa herbacianego: Sekret Aborygenów
Rośliną, z której liści pozyskiwany jest wszechstronny olejek, określa się mianem krzewu lub drzewa herbacianego. Naturalnym miejscem występowania jest Australia, a z jej właściwości już setki lat temu korzystali Aborygeni, stosując liście jako dezynfekujące i łagodzące okłady na dotkliwe rany oraz oparzenia.
Rozwój technologii pozwolił zamknąć najcenniejsze walory rośliny w formie skoncentrowanego ekstraktu z liści drzewa herbacianego, dzięki czemu z jej potencjału możemy korzystać także nad Wisłą. Olejek charakteryzuje się jasnożółtym kolorem, stosunkowo rzadką konsystencją oraz intensywnym aromatem. Znaleźć go można w aptekach i drogeriach.
Olejek herbaciany: Właściwości
Antyseptyczne działanie wynika przede wszystkim z obecności w składzie olejku z drzewa herbacianego związków fenolowych. Dzięki nim staje się środkiem zabójczym dla bakterii, grzybów i wirusów. Cechują go właściwości przeciwzapalne, co sprzyja leczeniu objawów różnorodnych infekcji oraz problemów skórnych. Używany jest także w aromaterapii, pomoże w odświeżeniu mieszkania i prania. Przedstawiamy najciekawsze zastosowania olejku herbacianego.
Olejek z drzewa herbacianego na przeziębienie
Jest doskonałym materiałem do przygotowania dezynfekujących i odświeżających inhalacji, które przynoszą ulgę podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Na bolące i podrażnione gardło polecamy zrobienie domowego płynu do płukania jamy ustnej. Wystarczy wymieszać maksymalnie pięć kropli olejku w 100-125 ml ciepłej wody. Kurację stosować można dwa razy dziennie.
Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie
Naturalny kosmetyk pomoże uporać się z problematyczną grzybicą paznokci, zarówno u rąk, jak i u nóg. Przed zastosowaniem paznokcie należy dokładnie umyć, by usunąć zanieczyszczenia i resztki użytych wcześniej preparatów. Paznokcie dłoni najwygodniej jest przecierać dwa razy dziennie wacikiem nasączonym w olejku lub dla większej precyzji sięgnąć po patyczek do czyszczenia uszu. Pozostaw do wyschnięcia, nie zmywaj.
Tak samo możesz działać, chcąc pożegnać się z grzybicą paznokci nóg. Warto również przygotować kąpiel dla stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem olejku. Stosuj po wieczornym prysznicu, następnie dokładnie wysusz stopy. Działanie olejku herbacianego na paznokcie to nie wszystko. Przy okazji zmiękczysz skórę stóp i łatwiej będzie pozbyć się spękanej i twardej skóry na piętach.
Olejek herbaciany na twarz
W sytuacji, kiedy zmagasz się z punktowymi wypryskami lub stanami zapalnymi, możesz użyć olejku bezpośrednio na problematyczne miejsce. Mimo wszystko bezpieczniejszym rozwiązaniem jest połączenie go z kremem lub innym kosmetykiem, by uniknąć ryzyka pojawienia się niepożądanych podrażnień i swędzenia. Przyda się wszystkim osobom zmagającym się z trądzikiem oraz tłustą, błyszczącą się cerą. Wykazuje działanie regulujące pracę gruczołów łojowych, przez co zmniejsza wydzielanie sebum. Antyseptyczne właściwości hamują rozwój bakterii. Rezultatem jest widoczne zredukowanie trądziku. Skóra szybciej wraca do normy.
Warto wiedzieć: Mówiąc o wpływie olejku herbacianego na skórę, nie można zapomnieć, że okazuje się on sprzymierzeńcem w walce nie tylko z grzybicą, ale też ze świerzbem i szpecącymi brodawkami.
Olejek z drzewa herbacianego na włosy
Nie zapominaj o skórze głowy. Często jest ona narażona na niewłaściwe zabiegi pielęgnacyjne i inne szkodliwe czynniki. Olejek herbaciany pomoże łagodzić stany zapalne oraz skutecznie pozbyć się łupieżu, który dla wielu osób jest powodem ogromnego dyskomfortu. Dzięki niemu uporasz się z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Jak go użyć? Wystarczy, że dodasz kilka kropli do szamponu i pozostawisz na głowie przez trzy lub cztery minuty. Możesz włączyć jego niewielką ilość do płukanek wykonywanych na koniec mycia.
Ciekawostka: Olejek z drzewa herbacianego pomoże uporać się z wszami!
Olejek herbaciany: Nie może zabraknąć go w twoim domu
Wspominaliśmy o innych praktycznych zastosowaniach tego produktu, które przydadzą się nie tylko w pielęgnacji ciała. Jak jeszcze użyć olejku z drzewa herbacianego?
- Dodaj go do prania, by nadać ubraniom, pościeli czy ręcznikom świeżego aromatu. Właściwości przeciwbakteryjne w tym kontekście również mają niebagatelne znaczenie!
- Aromaterapia być może kojarzy się z profesjonalnymi salonami SPA, ale zadbaj też o dobry nastrój we własnym domu lub mieszkaniu. Kilka kropel wlej do nawilżacza powietrza.
- Olejek z drzewa herbacianego pomoże uporać się z pleśnią, więc jest nieodzowny przy porządkach. Łyżeczkę olejku wymieszaj w szklance wody, przelej do butelki ze spryskiwaczem i zaaplikuj na miejsce, w którym zauważyłeś pleśń. Pozostaw na co najmniej dobę. Po upływie tego czasu zmyj resztki zabrudzeń wodą z szarym mydłem.
- Z mieszanki olejku, ciepłej wody i octu przygotujesz domowy preparat do czyszczenia drewnianych mebli. Nie tylko je wyczyścisz i odświeżysz, ale sprawisz, że będą pięknie błyszczeć.
Szukasz innych ciekawych patentów, które przydadzą się w codziennych obowiązkach? Zobacz, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z łazienki, a każde wejście do tego pomieszczenia będzie przyjemnością. Dowiedz się również, jakich błędów unikać, gdy planujesz nową szafę.