Operacja plastyczna nosa

Nos jest jedną z najbardziej wyeksponowanych części twarzy. Jego lokalizacja w centrum twarzy sprawia, że maskowanie i ukrywanie wszelkich zniekształceń jest tutaj zupełnie niemożliwe.

Wiele kobiet cierpi z powodu kształtu nosa
Wiele kobiet cierpi z powodu kształtu nosaINTERIA.PL

Bardzo często osobom obdarzonym przez naturę nietypowym wyglądem nosa towarzyszą niemiłe komentarze i żarty. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zabieg mający na celu poprawę wyglądu nosa.

Do najczęstszych przyczyn operacji nosa obok zmiany wyglądu są również wrodzone lub pourazowe skrzywienia przegrody nosowej. Zbyt mocne skrzywienie przegrody nosowej wywołuje zaburzenia w oddychaniu, a związku z tym niedotlenienie, notoryczne zmęczenie, senność i częste infekcje. Operacja w tym przypadku przynosi ogromną ulgę i poprawia ogólny stan fizyczny pacjenta.

Najpowszechniejsze zniekształcenia kształtu nosa to odchylenie jego symetrii, skrzywienie przegrody nosowej, niekształtny i zbyt gruby koniec nosa, za wysoki grzbiet nosa czy zniekształcenie w kształcie siodła. Celem plastyki nosa jest poprawa jego szkieletu chrzęstnego i kostnego.

Oprócz samej operacji niezwykle ważne jest również samo przygotowanie do niej zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Niezwykle istotną kwestią jest pełne zrozumienia przez pacjenta wszelkich możliwości i ograniczeń, co do modelowania kształtu nosa. Idealny chirurg potrafi przybliżyć pacjentowi dokładny proces i konsekwencje związane z zabiegiem. Osoba decydująca się na tę operację musi być świadoma, że w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie kolejnego zabiegu, po to by uzyskać w pełni satysfakcjonujący rezultat.

Sam zabieg trwa od 1 do 2 godzin. W zależności od potrzeb cięcia przeprowadza się jedynie w środku nosa lub dodaje się cięcie u podstawy słupka, czy skrzydeł nosa.

Po zabiegu nos jest niezwykle wrażliwy na wszelkie urazy dlatego też zakłada się sztywny opatrunek gipsowy lub metalowy, którego celem jest unieruchomienie nosa. Opatrunek ten zdejmowany jest zwykle po 10 dniach. W tym czasie nos jest jeszcze dosyć mocno opuchnięty. Pod oczami często są krwiaki okularowe ustępujące po trzech tygodniach.

Z reguły ostateczny kształt nosa uzyskuje się po upływie kilkunastu tygodni. W okresie pooperacyjnym należy ograniczyć aktywność fizyczną, chodzi tutaj głównie o unikanie gwałtownych ruchów, nie uprawianie przez ten czas sportu wymagającego znacznego wysiłku fizycznego, nie wolno korzystać również z sauny, czy solarium.

Po zabiegu mogą wystąpić sporadycznie pewne powikłania jak uporczywe krwawienie, krwotok, czy też zropienie nosa. Wybór odpowiedniego specjalisty minimalizuje jednak występowanie jakichkolwiek powikłań.

Poddając się tego typu zabiegowi warto skonsultować się z bezpłatnym doradcą medycznym IQ Medica.

Odwiedź też dział uroda

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas