Orzechy: Urodowy hit!

Jeszcze do niedawna były trochę niedoceniane, dziś przemysł kosmetyczny dostrzegł w nich wreszcie prawdziwy eliksir urody. Sprawdzamy, jakie mają działanie i jak je wykorzystać w domowych recepturach.

Wiele kosmetyków zawiera olejek arganowy
Wiele kosmetyków zawiera olejek arganowy123RF/PICSEL

Większość z nich swoje cenne właściwości zawdzięcza zawartym w nich olejkom. Ale nie tylko - w kosmetyce wykorzystuje się też miąższ, skorupki, a nawet łupiny orzechów. Kupując (w drogerii lub supermarkcie) czysty olejek orzechowy, zwróć uwagę na skład. Zdarza się, że jedyne, co produkt ma wspólnego z orzechem to... sztuczny aromat.

Arganowe

Otrzymuje się z nich najrzadszy, a jednocześnie najbogatszy w składniki pielęgnacyjne olej na świecie. Zawiera między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas linolowy, witaminę E oraz łagodzący i przeciwzapalny spinasterol. Olej arganowy ma silne działanie przeciwstarzeniowe. Jest polecany zwłaszcza dla cery suchej i odwodnionej oraz podrażnionej i zniszczonej, na przykład silnym działaniem słońca.

Domowy przepis: Odmładzająca maseczka

Wymieszaj żółtko z łyżeczką olejku arganowego (najlepiej, by był oznaczony jako 100% i naturalny). Do papki dodaj łyżkę mąki ziemniaczanej oraz 1/2 rozgniecionego banana lub awokado. Nałóż na twarz i dekolt na 15 minut. Zmyj letnią wodą.

Czy wiesz, że...

Drzewo arganowe to jedno z najstarszych drzew na świecie. Każde z nich żyje sto kilkadziesiąt, a nawet ponad czterysta lat, ale pierwsze owoce zaczyna wydawać dopiero po kilkudziesięciu. W dodatku, żeby uzyskać litr oleju arganowego trzeba zużyć ok. 30 kg owoców, czyli roczny plon z 6-7 drzew. Nic dziwnego, że olejek arganowy nazywany jest "Marokańskim złotem", co ma odbicie w jego wysokiej cenie.

Pistacje

Oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych zawierają cenne minerały (magnez, żelazo) i witaminy (B1 i E). Olejek pistacjowy poprawia krążenie krwi, odżywia skórę i działa przeciwzmarszczkowo.

Domowy przepis: Kompres pod oczy

Łyżeczkę oleju z pistacji (lub dwie łyżki pistacji i łyżeczkę oliwy) zmiksuj z dwoma grubymi plasterkami surowego ziemniaka. Papkę nałóż pod oczy (najlepiej na gazie) na około 10 minut. Delikatnie zetrzyj wilgotnym wacikiem i nałóż krem.

Czy wiesz, że...

Olej pistacjowy do dziś jest wykorzystywany w medycynie jako podstawa wielu maści i rozpuszczalnik różnych leków.

Włoskie

W kosmetykach wykorzystywane są w całości: z nasion wyciskany jest olej, zmielone skorupki dodawane są do pilingów, a zielone łupiny wykorzystuje się przy produkcji naturalnych farb oraz płukanek do włosów i szamponów dla brunetek.

Domowy przepis: Płukanka dla brązowych pasm

W litrze wody zagotuj 5-6 zielonych łupin, dodaj sześć torebek ekspresowej herbatki z szałwii. Po pięciu minutach odstaw wywar pod przykryciem, żeby przestygł. Lekko ciepłego używaj do ostatniego płukania po każdym myciu włosów.

Czy wiesz, że... 

W kosmetykach do włosów wykorzystuje się też liście orzecha.

Laskowe

Olej z orzechów laskowych jest lekki i szybko się wchłania, nie zostawiając tłustej warstwy. A to dzięki swojej zdolności do wnikania głęboko w skórę. Wzmacnia też ściany naczynek krwionośnych i pobudza krążenie.

Domowy przepis: Kompres kojący naczynka

Pięć łyżek mielonego siemienia lnianego zalej 1/2 szklanki wrzątki i odstaw do wystygnięcia. Dodaj po łyżeczce oleju laskowego i soku z cytryny. Papkę nałóż na twarz na kwadrans, najlepiej na gazę. Zetrzyj, nie zmywaj.

Czy wiesz, że... Olej z orzechów laskowych zawiera największą spośród wszystkich orzechów ilość silnie odmładzającej witaminy E.

Kokosowe

Olej kokosowy jest idealny nawet dla wrażliwej skóry, również tej dotkniętej łuszczycą lub egzemą. Łagodzi stany zapalne i świetnie nawilża skórę. Latem może zastąpić krem z niskim filtrem przeciwsłonecznym, a także balsam po opalaniu.

Domowy przepis: Nawilżający piling do ciała

Zmiksuj 100 g wiórków kokosowych i wymieszaj je z ośmioma łyżkami niezmiksowanych. Papką wymasuj skórę całego ciała, najlepiej na koniec kąpieli lub prysznica. Spłucz ze skóry, ale nie wycieraj jej, tylko lekko osusz.

Czy wiesz, że...

Olej kokosowy działa jak supermaska do włosów. Wystarczy rozprowadzić go na nich i zostawić na noc, a rano umyć głowę.

Makadamia

Olejek z orzechów makadamia poprawia mikrokrążenie i pracę układu limfatycznego. Dzięki temu idealnie nadaje się na składnik kosmetyków ujędrniających i zwalczających celulit. Jednocześnie zwiększa też elastyczność skóry i zapobiega rozstępom.

Domowy przepis: Ujędrniający balsam do ciała

Możesz użyć samego olejku, po prostu wsmarowując go w skórę. Dla lepszego efektu, zawiń ją jeszcze w folię spożywczą, jak maskę z błota. Po 30-40 minutach zdejmij folię. Jeśli jest taka potrzeba, wytrzyj nadmiar olejku papierowym ręcznikiem.

Czy wiesz, że...

Olejek ten działa też na ciężkie, spuchnięte nogi. Wystarczy najpierw zwilżyć je miętową herbatą, a potem szybko wmasować ją razem z olejkiem.

Małgorzata Święczkowska, konsultacja Małgorzata Kossakowska, kosmetolog z Kliniki NovaDerm

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas