Pasta cukrowa i jej zastosowanie w kosmetyce
Pasta cukrowa jako kosmetyk przeznaczony do depilacji wykorzystywana jest od stuleci na Bliskim Wschodzie. Mimo upływu wielu lat jej popularność nie osłabła, a wręcz przeciwnie. Depilacja pastą cukrową zyskuje coraz więcej zwolenniczek. Na czym polega ta metoda? Kto może ją stosować? W jaki sposób przygotować i wykonać taki zabieg? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć.
Zalety depilacji pastą cukrową
Zacznijmy od zalet depilacji pastą cukrową, a ma ich sporo. Po pierwsze, pasta cukrowa nie przykleja się do skóry, a tylko odkleja włoski. Dzięki temu ból jest znacznie mniejszy, a naskórek niepodrażniony. Co więcej, używając zimnej pasty cukrowej, zmniejszamy również ryzyko wystąpienia poparzeń skóry. Zaletą depilacji pastą cukrową jest również fakt, że można stosować ją nawet wtedy, gdy włoski są bardzo krótkie. Dzięki temu można usuwać je na bieżąco - nie musimy czekać aż odrosną. Ponadto, depilacja woskiem nie wymaga również stosowania innych dodatkowych substancji chemicznych, które często używane są na przykład do usunięcia wosku. Jeśli wystąpią jakiekolwiek podrażnienia po depilacji pastą cukrową, to będą one mało widoczne i zapewne znikną jeszcze w tym samym dniu. Efekty działania tej metody depilacji zbliżone są do działania wosku, jednak jest ona znacznie bardziej delikatna. Po depilacji cukrowej włoski również odrastają wolniej, są znacznie słabsze i jaśniejsze. Wykonując regularnie i w odpowiedni sposób depilację pastą cukrową można całkowicie pozbyć się owłosienia z niektórych miejsc ciała.
Mimo wielu zalet, depilacja woskiem nie pozostaje metodą bez wad. Dla niektórych osób może być uciążliwe przygotowywanie pasty, a także sam zabieg. Bez wątpienia wymaga on cierpliwości i precyzji. Ponadto, samodzielna depilacja trudno dostępnych miejsc na ciele, między innymi okolic bikini czy pach może być po prostu niewygodna. Również czasochłonność tej metody może być irytująca dla niektórych.
Metody depilacji pastą cukrową
Wyróżniamy dwie metody depilacji pastą cukrową: na zimo i ciepło.
Ta pierwsza polecana jest głównie alergikom oraz osobom, które cierpią z powodu żylaków lub pękających naczynek. Kawałek zimnej pasty ugniatamy w dłoniach do momentu aż zacznie się delikatnie do nich lepić. Następnie nakładamy masę na skórę tak, by utworzyła się na niej około trzycentymetrowa warstwa. Po przyklejeniu się pasty do skóry odrywamy ją energicznym ruchem. Warto wiedzieć, że ten sam kawałek pasty możemy wykorzystać jeszcze kilkakrotnie na naszym ciele.
Nieco inaczej wygląda zastosowanie pasty cukrowej na ciepło. Na początek przekładamy masę o miski, którą umieszczamy w kąpieli wodnej aż do całkowitego rozpuszczenia. Ciepłą substancję rozsmarowujemy na niewielkim fragmencie ciała przy pomocy plastikowej szpatułki. Przy stosowaniu tej metody depilacji należy uważać na temperaturę pasty, żeby się nie poparzyć. Na masę przyklejoną na skórę umocowujemy materiałowy pasek, który należy lekko docisnąć do ciała, a następnie zerwać energicznym ruchem.
Przepis na pastę cukrową
Pastę cukrową, jak również zabieg depilacyjny z jej użyciem, możemy wykonać w domu. Zacznijmy od przepisu na pastę cukrową. Na wstępie zaznaczę, że przygotowanie tego preparatu jest dość czasochłonne i wymaga cierpliwości. Plusem jest fakt, że do wykonania pasty cukrowej potrzebne są wyłącznie trzy składniki, które z pewnością mamy w domu, a mianowicie: dwie szklanki cukru, 1/4 soku wyciśniętego z cytryny, a także jedna szklanka wody niegazowanej. Do niewielkiego rondla wlewamy wodę, a po jej zagotowaniu dodajemy sok z cytryny i cukier. Całość gotujemy na małym ogniu cały czas mieszając składniki. Gdy cukier się rozpuści, masa powinna uzyskać delikatnie złoty kolor. Pastę przelewamy do chłodnej miski. Po jej ostygnięciu możemy zaczynać zabieg.
Jak przygotować skórę do depilacji?
Skoro wiemy już, jak stosować pastę cukrową oraz w jaki sposób ją wykonać, powinniśmy również potrafić przygotować skórę do takiego zabiegu. Zaczynamy od dokładnego peelingu miejsc, które będziemy depilować (w zasadzie przed każdą depilacją należy wykonać peeling skóry, by przyniosła lepsze efekty). W przypadku depilacji masą cukrową martwy naskórek nie będzie przyklejał się do skóry dzięki temu, że wykonamy wcześniej peeling. Polecamy wybrać cukrowy. Peeling wcieramy w skórę kolistymi ruchami, a następnie spłukujemy ciepłą wodą. Gdy skóra będzie już sucha, możemy zabierać się za usuwanie włosków.
Pierwszą depilację pastą cukrową proponujemy wykonać w salonie kosmetycznym, żeby zobaczyć, jak taki zabieg wykonywany jest profesjonalnie.