Picie drożdży: Jak wpływa na włosy?

Nakładanie na włosy maseczek z naturalnych składników stało się modą, która prędko nie minie. Dla odzyskania i utrzymania dobrej kondycji włosów i imponującej fryzury konieczne jest działanie także od środka. Zobacz, jak drożdże wpływają na włosy i przygotuj prosty wywar, który może czynić cuda! Wreszcie uporasz się z przerzedzonymi kosmykami i nadmiernym przetłuszczaniem się włosów.

Drożdże sprawdzają się nie tylko podczas wypieku deserów
Drożdże sprawdzają się nie tylko podczas wypieku deserów123RF/PICSEL

Drożdże: Działanie na włosy

Zdrowa dieta jest ważna dla całego ciała, ale co zrobić, gdy szczególnie chcemy skupić się na naszej fryzurze? Picie drożdży na włosy pomoże dostarczyć organizmowi składniki odpowiadające za pożądany stan włosów.

Przede wszystkim drożdże są skarbnicą witamin z grupy B, które są nieodzowne do syntezy keratyny, będącej podstawowym budulcem włosów. Jednocześnie stanowi ona ochronę przed niekorzystnymi dla włosów warunkami: nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne czy wodą morską. Picie drożdży warto więc rozpocząć po powrocie z wakacji, gdy zauważymy, że włosy nie prezentują się tak dobrze, jak przed urlopem. Zbawienne działanie drożdży na włosy można jednak wykorzystywać przez cały rok. Duża wilgotność czy różnice temperatur to zjawiska, z którymi borykamy się jesienią i zimą.

Co zrobić, żeby włosy nie wypadały? Drożdże są odpowiedzią także na to pytanie. Zawarte w nich biotyna i cynk hamują ten przykry proces, ograniczają też przetłuszczanie się włosów. Jednocześnie mobilizują włosy do wzrostu. Jednym z efektów picia drożdży jest pojawienie się baby hair. Wystarczy trochę dyscypliny i cierpliwości, by cieszyć się gęstą i bujną fryzurą. W składzie drożdży znajdziemy selen, miedź i chrom, więc efektem ubocznym kuracji będzie poprawa stanu cery i paznokci.

Jak pić drożdże?

Do przygotowania wywaru najlepiej jest używać świeżych drożdży piekarskich dostępnych w większości sklepów spożywczych. Nie można przesadzać z ich ilością w diecie, a górna granica to 50 g w ciągu dnia. Wydaje się dużo? Bez obaw, by zrobić kubek odżywczego napoju, użyj 1/4  lub 1/6 kostki o standardowej wadze 100 g.

Pod żadnym pozorem nie należy spożywać surowych drożdży, ponieważ może skutkować to bólem brzucha i innymi dolegliwościami na tle trawiennym. Produkt rozpuść więc w szklance wrzątku i odstaw do przestygnięcia.

Doznania smakowe nie należą do najprzyjemniejszych, ale wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. Jeśli jednak smak rozpuszczonych w wodzie drożdży okaże się dla ciebie dużym problemem, napój przygotuj z mlekiem. Możesz go również przyprawić odrobiną miodu lub kakao, ale nie dodawaj cukru.

Jak często pić drożdże na włosy? Wystarczy jeden kubek dziennie, a efekty zauważysz po miesiącu stosowania. Ważna jest regularność. Po upływie tego czasu dobrze jest zrobić w kuracji przerwę na co najmniej tydzień.

Przeciwwskazania

Wstrzymaj się z zastosowaniem drożdżowego napoju, jeśli cierpisz na przewlekłe lub często powracające dolegliwości na tle układu pokarmowego. W czasie problemów żołądkowych nie warto dodatkowo drażnić organizmu. Podobnie jest w przypadku zgagi i refluksu.  W tej sytuacji lepiej postaw na maseczki do stosowania zewnętrznego. Podczas picia drożdży możesz zauważyć także pojawienie się wyprysków na twarzy - to naturalna reakcja i efekt oczyszczania organizmu. Jeśli jednak stan cery znacznie się pogorszył, zrezygnuj z drożdżowego napoju albo zrób dłuższą przerwę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas