Pięć domowych sposobów na bielsze zęby

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest sporym wydatkiem. Wiele znanych domowych metod, jak wcieranie w zęby soku z cytryny lub sody, może poważnie uszkodzić szkliwo. Czy zatem są bezpiecznie sposoby na samodzielne rozjaśnianie zębów? Na szczęście odpowiedź brzmi: tak.

Jeżeli w ostatnim czasie wasze zęby zmieniły odcień na ciemniejszy, może mieć to związek z nieodpowiednią dietą
Jeżeli w ostatnim czasie wasze zęby zmieniły odcień na ciemniejszy, może mieć to związek z nieodpowiednią dietą123RF/PICSEL

Odpowiednia dieta

Jeżeli w ostatnim czasie wasze zęby zmieniły odcień na ciemniejszy, może mieć to związek właśnie z nieodpowiednią dietą. Należy więc dokładnie przyjrzeć się swojemu jadłospisowi. 

Co szkodzi zębom? Przede wszystkim papierosy, kawa, herbata, sos sojowy, czerwone wino, ciemne napoje - np. coca-cola. Oczywiście trudno wyeliminować wszystkie te produkty z diety. Jeżeli więc zdecydujecie się np. na lampkę czerwonego wina lub herbatę, zaraz po ich spożyciu umyjcie zęby lub przepłukajcie jamę ustną wodą.

Warto wiedzieć, że istnieją produkty, które wspomagają wybielanie zębów. Można do nich zaliczyć np. jabłka, kalafior, seler i marchew, których jedzenie oczyszcza zęby z osadu.

Odpowiednia pasta do zębów

Osoby, którym zależy na bielszym odcieniu zębów, nie powinny zapominać także o odpowiedniej paście do zębów. Należy postawić na pastę wybielającą. Na rynku znaleźć możemy pasty do zębów w kolorze czerni, które zawierają m.in. węgiel aktywny. Substancja ta już w starożytności używana była do wybielania. Trzeba jednak pamiętać, że pasta do zębów w żaden sposób nie zmieni naszego naturalnego koloru zębów. Pomaga jedynie usunąć przebarwienia.

Od lat zmagasz się z pożółkłymi zębami? Zwróć uwagę na swoje codzienne nawyki!
Od lat zmagasz się z pożółkłymi zębami? Zwróć uwagę na swoje codzienne nawyki!123RF/PICSEL

Codzienna pielęgnacja dobrą szczoteczką do zębów

Nie tylko pasta do zębów jest ważna. Warto zwrócić uwagę także na szczoteczkę. Dobrym pomysłem może być zakup sonicznej. To produkt, który doskonale oczyszcza jamę ustną. Za sprawą specjalnych fal dźwiękowych, potrafi oczyścić nawet bardzo trudno dostępne miejsca. Do niektórych modeli szczoteczek sonicznych można dokupić specjalne końcówki, które pomagają pozbyć się przebarwień.

Sprawdź swoją apteczkę

Bardzo często zdarza się, że przebarwienia na zębach są skutkiem ubocznym stosowanych przez nas leków. Zanim więc zdecydujemy się na wybielanie zębów, warto przejrzeć domową apteczkę i sprawdzić, jakie dokładnie substancje przyjmujemy. Barwę naszych zębów mogą zmienić m.in. antybiotyki, niektóre leki antyhistaminowe oraz przeciwpsychotyczne.

Przebarwienia mogą się także pojawić z powodu przyjmowania dużych dawek żelaza. Co ciekawe, barwę zębów może zmienić także za częste stosowanie antybakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej - zwłaszcza zawierających chlorheksydynę i chlorek cetylopirydyniowy.

Czasem wystarczy regularna pielęgnacja, by wybielić zęby o kilka tonacji
Czasem wystarczy regularna pielęgnacja, by wybielić zęby o kilka tonacji123RF/PICSEL

Zestawy do domowego wybielania zębów

Jeżeli opisane sposoby nie przyniosą zadowalających rezultatów, warto zastanowić się nad zastosowaniem profesjonalnych produktów do wybielania zębów. Na rynku znaleźć można wiele produktów do samodzielnego wybielania - to, m.in., paski wybielające zęby czy specjalne nakładki na noc.

Warto pamiętać jednak, że tego typu produkty nie przyniosą tak widocznych efektów, jak wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Oznacza to, że nie możemy liczyć na śnieżnobiały kolor zębów. Paski i nakładki zwykle rozjaśniają bowiem zęby o maksymalnie 2-3 tony. Efekt nie jest również zbyt trwały i terapię trzeba co jakiś czas powtarzać.

Dlaczego kobiety są bardziej empatyczne od mężczyzn? Katarzyna Miller oraz Ela Raczkowska w programie "Tok Szoł"Superstacja


****

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych. Kliknij i sprawdź!

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś!  Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas