Pięć ziół na siniaki i pajączki na nogach
Pajączki, czyli teleangiektazje mogą przysporzyć wiele zmartwień, bo nie wyglądają ładnie, a co gorsza mogą wskazywać na problemy z układem krwionośnym. Zazwyczaj wynikają ze złego stylu życia, ale również ze skłonności genetycznych lub zaburzeń hormonalnych. Czerwone naczynka widoczne pod skórą mogą wystąpić w każdym wieku. Powstawaniu pajączków sprzyja upodobanie do wysokich obcasów i obcisłych ubrań oraz siedzący tryb życia. Jak sobie z nimi radzić? Zanim zapiszemy się do kosmetyczki lub chirurga, sięgnijmy do domowej apteczki po wybrane zioła, skuteczne w walce z pajączkami.
Najlepsze zioła na pajączki i siniaki
Obok aktywności fizycznej, którą zawsze lekarze zalecają w przypadku wystąpienia problemów z teleangiektazjami, w walce z pajączkami pomoże zdrowa dieta. Powinna być pozbawiona wysoko przetworzonych produktów, niezdrowych tłuszczy, bogata w witaminy i minerały. Ale w utrzymaniu lub przywróceniu prawidłowego krążenia krwi i pozbyciu się rozszerzonych naczynek krwionośnych pomogą także zioła. Ważne, by napary były wypijane regularnie.
Rumianek
Kojarzymy go z rozwiązywaniem problemów żołądkowych, działaniem rozkurczowym, ale dobrze znamy też przeciwzapalne i ściągające działanie rumianku, który stosujemy na przykład w leczeniu ran. Liście rumianku zawierają garbniki, saponiny, flawonoidy i antyoksydanty. Rumianek wzmacnia naczynia krwionośne, pobudza krążenie krwi, ma właściwości ściągające naczynia krwionośne i zapobiega wylewom krwi w żylakach.
1 łyżkę suszu z rumianku zalewamy szklanką wrzącej wody. Napar z rumianku pijemy 2 razy dziennie.
Kasztanowiec
Nasiona kasztanowca obfitują w mieszaninę saponin o nazwie escyna, która dba o elastyczność naczyń krwionośnym, a obecne w kasztanowcu flawonoidy działają na nie ochronnie. Kasztanowiec poprawia krążenie i przepływ krwi, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, uszczelnia naczynia. Można stosować go w leczeniu żylaków (także hemoroidów), zakrzepów, obrzęków, krwiaków pourazowych i pooperacyjnych. Kasztanowiec zapobiega zakrzepowemu zapaleniu żył. Escyna i flawonoidy zapobiegają zastojom krwi, głównej przyczynie tworzenia się pajączków, a w konsekwencji żylaków.
1 łyżeczkę suszonych kwiatów kasztanowca zalewamy szklanką wrzątku. Napar z kasztanowca pijemy 2 razy dziennie.
Zewnętrznie pod postacią olejku, który możemy przygotować samodzielnie, stosujemy bezpośrednio na pajączki i krwiaki. Suszone kwiaty kasztanowca wkładamy do szklanego naczynia z zakrętką, zalewamy dowolnym olejem roślinnym, zakręcamy szczelnie, odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie olejek jest gotowy do użycia.
Miłorząb japoński
Miłorząb japoński, czyli gingko biloba, a konkretnie jego cenne liście i zawarte w nich substancje aktywne poprawiają krążenie żylne, dotleniają żyły, działają przeciwzapalnie i likwidują obrzęki tkanek, a także, co ciekawe, zapobiegają starzeniu się naczyń krwionośnych. Zawarte w miłorzębie japońskim unikatowe laktony terpenowe hamują "zlepianie" płytek krwi i przeciwdziałają tworzeniu się zakrzepów.
Ale uwaga! Wszystko to doskonale sprawdzi się przy pajączkach i w profilaktyce poważnych schorzeń. Natomiast osoby cierpiące na zdiagnozowane choroby krążenia nie powinny na własną rękę stosować miłorzębu japońskiego.
Ponieważ najcenniejsze są liście miłorzębu japońskiego, by przygotować leczniczy napar, należy łyżkę sproszkowanych lub suszonych liści zalać gorącą wodą. Szklankę naparu pijemy dwa razy dziennie.
Ekstrakt z miłorzębu japońskiego jest składnikiem wielu kremów i maści, które można zastosować miejscowo na pajączki i siniaki, a także na twarz na rozszerzone naczynka.
Wąkrota azjatycka
Wąkrota azjatycka (można także spotkać nazwę gotu kola) ostatnio zyskała w Europie na popularności, jak wiele innych cennych roślin wykorzystywanych od tysięcy lat w medycynie ajurwedyjskiej. Wąkrota azjatycka wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, poprawia elastyczność i napięcie naczyń krwionośnych, pobudza syntezę kolagenu, co ma znaczący wpływ na stan naczyń krwionośnych. Zapobiega zlepianiu się płytek krwi, co mogłoby prowadzić do zastoju żylnego.
Wąkrota azjatycka dostępna jest w sklepach zielarskich w postaci sproszkowanego ziela, z którego możemy przygotować napar. Obecna także w wielu maściach i kremach do stosowania miejscowego.
Głóg
Owoce i kwiaty głogu świetnie sprawdzą się w walce z pajączkami i problemami z żyłami. Wykorzystywane od lat w medycynie ludowej, obecnie zajmują uznane miejsce w ziołolecznictwie.
Największa ilość składników mineralnych i innych wartościowych związków chemicznych zawarta jest w owocach i kwiatach głogu. Głóg to bogate źródło flawonoidów, które działają rozkurczowo na mięśnie gładkie wielu narządów, a także na naczynia krwionośne. Napar z owoców lub kwiatów głogu poprawia krążenie i działa ochronnie na ściany naczyń krwionośnych. Wyciąg z kwiatu głogu jest stosowany przy urazach, krwiakach, obrzękach zagrażających zakrzepowym zapaleniem żył.
Aby przygotować napar potrzebna nam będzie 1 łyżeczka rozdrobnionych kwiatów i liści głogu. Zioła zalewamy szklanką ciepłej wody. Pijemy 1 szklankę świeżo parzonego naparu 2 razy dziennie. Aby sporządzić napar z owoców głogu, zalewamy 2 łyżeczki owoców głogu szklanką wrzątku. Pijemy do 3 szklanek dziennie.
Zioła na pajączki mogą nie wystarczyć
Jeżeli pajączki są bardzo uciążliwe, pojawiają skurcze, stany zapalne, ból i żylaki, zanim zdecydujemy się na terapię ziołami, powinniśmy się skonsultować się z lekarzem. Pajączki i żylaki to dolegliwość nie tylko natury estetycznej, może wymagać odpowiedniego leczenia. Zaniedbanie stanu naczyń krwionośnych nóg może prowadzić do wielu powikłań.
Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl