Reklama

Reklama

Pilates - trening dla każdego!

Jesień to doskonały czas, by rozpocząć swoją przygodę z fitnessem. Tkwią w nas jeszcze resztki słonecznej energii, a kluby fitness pękać w szwach zaczną dopiero po Sylwestrze. Przygodę z aktywnością fizyczną warto zacząć od ćwiczeń charakteryzujących się średnią intensywnością, tak by nie zrobić sobie krzywdy i nie zrazić się do nich już na samym początku.

- Teraz już wiem - nie mogę się mylić. Cały kraj, cały świat powinien wykonywać moje ćwiczenia. Wtedy ludzie będą szczęśliwsi - powiedział w 1965 roku Joseph Pilates, a co było potem, wiemy wszyscy. Cały świat zwariował na punkcie metody Pilatesa, która do dziś cieszy się ogromną popularnością. W czym tkwi jej sekret?

Taki duży, taki mały

Reklama

Pilates może ćwiczyć każdy. Z powodzeniem trenować mogą zarówno kobiety w ciąży, mężczyźni z nadwagą jak i seniorzy. Przeciwwskazaniem nie są choroby kręgosłupa, bo pilates z założenia ma te dolegliwości leczyć. Każde ćwiczenie wykonywane jest powoli i powtarzane kilkanaście razy, a główną rolę podczas treningu odgrywa prawidłowy oddech.

Pilates to zestaw ćwiczeń, które mają wzmocnić centrum naszego ciała, wysmuklić sylwetkę, zwiększyć zakres sprawności, dodać sił i energii.

W pilatesie na pierwszym i najważniejszym miejscu stawia się dokładność oraz precyzję. Prawidłowo wykonane ćwiczenia mogą przynieść niesamowite efekty, ale niedbałość może znacznie zmniejszyć ich efektywność.

Ćwicz to, czego nie widać

Ćwiczenia wykonywane podczas zajęć pilates skupiają się nie tylko na mięśniach dużych i mocnych, ale wzmacniają również te małe i słabe. To właśnie tą grupę mięśni traktujemy zazwyczaj po macoszemu, często nie wiedząc nawet o jej istnieniu. Niewidoczne gołym okiem mięśnie głębokie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu stabilnej, mocnej sylwetki, warto więc wzmacniać je jak najczęściej.

Podczas wykonywania ćwiczeń najsilniej pracuje brzuch. To właśnie centrum pozwala utrzymać równowagę i mocną, stabilną sylwetkę. Efektem są silne mięśnie brzucha, również te, z którymi kobiety mają największy problem - usytuowane pod pępkiem i przykryte zazwyczaj warstwą tłuszczyku.

Dlaczego warto?

Pierwsze efekty regularnych ćwiczeń widoczne są już po 10-20 sesjach. Pilates relaksuje pozwalając osiągnąć harmonię ciała i umysłu. Oto dodatkowe korzyści jakie wynieść można z regularnych treningów:

  • wzmocnione mięśnie kręgosłupa
  • smukła sylwetka
  • płynność ruchów
  • wytrzymałość i siła
  • ustabilizowany, prawidłowy oddech
  • prawidłowa postawa
  • złagodzone przewlekłe bóle kręgosłupa

Aby ćwiczenia przyniosły zadowalający efekt należy wykonywać je przynajmniej dwa razy w tygodniu.

- Po 10 sesjach poczujesz odmianę, po 20 ją zobaczysz, a po 30 twoje ciało będzie jak nowe - mawiał Joseph Pilates, a słowa te idealnie obrazują przemianę, która zachodzi w ciele poddanym regularnym treningom. Jesień to doskonała pora, by przekonać się o tym osobiście.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje