Plażuj z korzyścią dla urody

Wakacje bez słońca? Nie chcemy nawet o tym myśleć! Przecież w ciągu roku nie ma go zbyt dużo. Cały sekret w tym, by wiedzieć, jak czerpać z uroków lata, by pięknieć

By skóra mogła odetchnąć, nie trzeba ryzykować jej przypieczenia
By skóra mogła odetchnąć, nie trzeba ryzykować jej przypieczenia123RF/PICSEL

Dotleniamy skórę

Słońce może być sojusznikiem, nie wrogiem. W ciągu roku mnóstwo czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Brak świeżego powietrza przekłada się na poszarzałą, zmęczoną cerę. W wakacje możesz nadrobić zaległości i dotlenić każdą komórkę. Pomoże w tym umiejętne korzystanie ze słońca. Dowiedziono, że pod jego wpływem krew dostarcza skórze więcej tlenu.

By skóra mogła odetchnąć, nie trzeba ryzykować jej przypieczenia. Opalaj się bezpiecznie, czas przebywania na słońcu wydłużaj stopniowo.

Chroń twarz kremami z linii słonecznych, z filtrem dobranym do twojego fototypu. Po plażowaniu stosuj dotleniające kosmetyki: maseczki lub kremy. Powinny zawierać algi, bogate w aminokwasy, hamamelis (oczar), poprawiający mikrokrążenie, kwas hialuronowy i wyciąg z fiołka.

Porada eksperta, dr n. med. Paweł Rujna dermatolog

Jak bezpiecznie cieszyć się słońcem?

Bezpieczne opalanie ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Działanie promieni słonecznych powoduje m.in. tworzenie witaminy D, pobudzenie produkcji serotoniny, a co za tym idzie – poprawę nastroju.

Przyspiesza poza tym proces skórnej przemiany materii i pobudza odnowę komórkową. Ma również działanie dezynfekujące i bakteriobójcze. Latem wystarczy 15 minut ekspozycji na słońce między godzinami 10-15.

Helioterapia, czyli leczenie słońcem, to dobrze znana metoda leczenia niektórych jednostek chorobowych takich jak łuszczyca, wyprysk, atopowe zapalenie skóry. Światło słoneczne na ogół przyczynia się do klinicznej poprawy w tych przypadkach, z uwagi na jego immunosupresyjne działanie.

Młody wygląd dla dojrzałych

Połącz ochronę z pielęgnacją. Słońce nie musi być postrachem dojrzałej skóry.

Jeśli na wakacjach będziesz stosować krem przeciwzmarszczkowy do twarzy z linii na słońce, o odpowiednio dobranych filtrach, zapobiegniesz fotostarzeniu (przyspieszonemu starzeniu się pod wpływem promieniowania UV). Wybieraj kosmetyki z dużą dawką silnych antyoksydantów, np. witaminami E i C.

Pielęgnację można uzupełnić, wkraplając do kremu na noc kilka kropli koncentratu, zwalczającego wolne rodniki. Taka kuracja zapewni skórze młody wygląd.

Słońce może odmładzać. Do takiego wniosku doszli kosmetolodzy firmy Bielenda. Efektem jest krem dla kobiet powyżej 40. roku życia. Zawiera on składnik Bio Lumen Lift, przetwarzający światło słoneczne na czerwone, stymulujące odnowę komórek.

Modelujemy sylwetkę

Słońce działa jak wyszczuplacz. Pobudza bowiem przemianę materii i przyspiesza odprowadzanie toksyn z organizmu. Właśnie dlatego latem jest łatwiej zrzucić zbędne kilogramy.

Chcesz przyspieszyć ten efekt i dodać skórze sprężystości? Masuj okrężnymi ruchami biodra oraz uda podczas każdej aplikacji słonecznego balsamu do ciała. Wybieraj kosmetyki, które zawierają składniki ujędrniające, np.: olej arganowy, kokosowy, masło shea, algi.

Podtrzymaj efekt opalenizny. Seksowne, przyciemnione słońcem ciało wydaje się szczuplejsze. W utrzymaniu jednolitego kolorytu skóry pomoże specjalny preparat nakładany na kwadrans przed opalaniem.

Regeneruj skórę po opalaniu. Słońce może przesuszyć skórę, jeśli przesadzisz z opalaniem. By zachowała elastyczność, warto wklepać po wieczornej kąpieli silnie regenerujące mleczko z dodatkiem składników delikatnie natłuszczających naskórek, np.: masłem shea i kojącym podrażnienia aloesem oraz d-pantenolem.

Wysmuklające kąpiele dla urody

Wybrałaś wakacje nad wodą? Doskonale! Codziennie korzystaj z kąpieli, pływaj albo ćwicz wodny aerobik (np.: podskoki, unoszenie ugiętych kolan do brzucha, wymachy ramionami).

Chłodna woda ma działanie podobne do elektrostymulacji, proponowanej w centrach odnowy biologicznej. Stymuluje oczyszczanie organizmu z toksyn i ujędrnia ciało.

Dostarczamy organizmowi witaminy D

Z najnowszych badań wynika, że tylko 10 proc. z nas ma właściwy poziom witaminy D. W naszym klimacie syntetyzujemy ją jedynie od maja do września. To dobry powód, by latem nie stronić od słońca. Wystarczy 15 minut dziennie, by uzupełnić niedobory.

A po wakacjach? Jest już pierwszy eliksir z zamiennikiem witaminy D. Innych witamin, A, C, E, dostarczą dobre kremy do codziennej pielęgnacji.

Jak wyszczuplić kłopotliwe miejsca?

Zastanawiasz się, dlaczego trudno pozbyć się z brzucha tzw. oponki? Kobieca tkanka brzuszna szybko magazynuje tłuszcze. A usuwające je enzymy są na tym obszarze słabsze niż w reszcie ciała. Poza ćwiczeniami aktywującymi spalanie (bieganie, stepper) stosuj kremy z kofeiną i bluszczem. Jeśli skóra straciła jędrność, wybieraj kosmetyki z kwasem pyrodinolowym, który ją ujędrnia.

Hitem jest zestaw, dzięki któremu sama wykonasz wyszczuplający zabieg na brzuch. Pierwszy etap to oczyszczanie żelem i wygładzanie peelingiem. W drugim, nakłada się termiczne serum, a następnie algową maskę. W ostatnim aplikujemy na ciało preparat poprawiający strukturę skóry.

Ramiona tracące elastyczność są zmorą wielu kobiet. Najważniejsze jest ich ujędrnianie. Podczas kąpieli peelinguj ramiona. A potem wmasuj w nie serum lub olejek bogaty w keratynę i izoflawony, czyli np. olej sojowy oraz witaminę C.

Tylna część ramion wiotczeje, bo na co dzień nie używamy położonych tam mięśni, tzw. tricepsów. Można je wzmocnić ćwiczeniami z ciężarkami. Usiądź na krześle. Weź w dłonie ciężarki i połącz je nad głową, trzymając ramiona jak najbliżej uszu. Przenieś przedramiona z ciężarkami jak najdalej za głowę w dół. Powtórz to ćwiczenie 10 razy.

Tekst: Jolanta Markowska-Grodecka, Joanna Waryszak

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas