Polki coraz chętniej korzystają z medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna może pomóc w zachowaniu młodego wyglądu i walce z oznakami starości. Badania pokazują, że już ponad pół miliona Polek skorzystało z usług ekspertów w tej dziedzinie, a średnio, co piąta deklaruje, że w najbliższych 2-3 latach byłaby do tego skłonna.

Polki coraz mniej boją się medycyny estetycznej
Polki coraz mniej boją się medycyny estetycznej123RF/PICSEL

Jak pokazują wyniki badania "Młody wygląd, medycyna estetyczna... w percepcji Polek", młody wygląd według ankietowanych to przede wszystkim zadbanie o siebie (14 proc.), atrakcyjny wygląd (12 proc.), brak zmarszczek (11 proc.), a także szczupła sylwetka i ogólnie mówiąc "ważna sprawa" (po 8 proc.).


- Z badania wynika, że Polki czują potrzebę dbania o siebie, zachowania młodego wyglądu - zdecydowana większość, bo aż 93 proc. ankietowanych zgadza się z twierdzeniem, że kobiety powinny o niego dbać. Co ciekawe, nie tylko po to, aby ładniej wyglądać, co deklaruje 18 proc. badanych, ale przede wszystkim, żeby dobrze się czuć - jak wskazuje ponad jedna trzecia badanych (38 proc.). Młody wygląd kojarzony jest głównie, jako dbanie, troska o siebie, dopiero na drugim miejscu wśród odpowiedzi respondentek pojawiały się skojarzenia z atrakcyjnością czy brakiem zmarszczek" - mówi PAP Life Katarzyna Pałkowska, współautorka raportu.


Jak się okazuje, Polki o swój młody wygląd dbają na różne sposoby - korzystając z usług fryzjera (59 proc.), starając się wysypiać (57 proc.), zdrowo się odżywiając (56 proc.), dużo się uśmiechając (54 proc.), malując się (49 proc.), starannie dobierając ubranie (46 proc.), a także przebywając na świeżym powietrzu czy chodząc do dentysty ( po 42 proc.), malując paznokcie (41 proc.), wykonując depilację (37 proc.).


Badanie pokazuje, że z usług medycyny estetycznej skorzystało już przeszło pół miliona Polek (nieco ponad 613 tys.), co stanowi około 4 proc. wszystkich Polek. Co więcej, chęć skorzystania z takich usług w najbliższych 2-3 latach deklaruje średnio 3,5 mln Polek.


- Średnio, co piąta Polka deklaruje, że byłaby skłonna skorzystać z usług medycyny estetycznej w najbliższych 2-3 latach. Jest to relatywnie wysoki wynik. Badane deklarują także, że wiedzą, czym jest medycyna estetyczna, jednak bardziej dogłębne analizy statystyczne pokazały, że wciąż istnieje przestrzeń do edukacji, do obalania niektórych mitów dotyczących tej gałęzi medycyny - tłumaczy Pałkowska.

Badanie "Młody wygląd, medycyna estetyczna... w percepcji Polek" przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 528 Polek w wieku od 15 roku życia w dniach od 18 do 23 września 2015 roku. Badanie, na zlecenie kliniki medycyny estetycznej Estell, wykonała agencja badawcza TNS Polska.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas