Prosty trik, który pozwala myć włosy tylko raz na tydzień

Naturalna płukanka z dwóch kuchennych składników ma sprawić, że pukle będą wyglądać świeżo nawet przez siedem dni. Mało znana metoda robi furorę w sieci, a kolejne internautki potwierdzają jej skuteczność.

Producenci szamponów zachęcają, by sięgać po ten kosmetyk nawet codziennie
Producenci szamponów zachęcają, by sięgać po ten kosmetyk nawet codziennie123RF/PICSEL

Paradoks polega na tym, że czasami im bardziej się staramy, tym gorszy osiągamy efekt. Przesada może być równie groźna, co niedostatek, a przykładów nie brakuje także w naszej codziennej toalecie. 

Choćby mycie zębów – dentyści nie od dziś przestrzegają przed szorowaniem ich co chwilę, bo negatywne skutki mogą przesłonić ewentualne korzyści. Zamiast białego uśmiechu serwujemy sobie podrażnione dziąsła i starte szkliwo, które jest jeszcze bardziej narażone na próchnicę.

Umiar przydaje się we wszystkim i według niektórych, dotyczy to także higieny oraz pielęgnacji włosów. Można codziennie traktować je szamponem, jednak na dłuższą metę efekty bywają opłakane.

Olej rycynowy był kiedyś obowiązkowym elementem domowych apteczek, ale również kosmetyczek. Jest lekarstwem na problemy gastryczne oraz uniwersalnym kosmetykiem do twarzy i włosów. Sprawdzi się u osób młodych borykających się z trądzikiem, ale też u kobiet dojrzałych, jako remedium na zmarszczki. Ma właściwości nawilżające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne. Wystarczy wmasować go w skórę lub dodać do ulubionego produktu do oczyszczania twarzy. Dzięki zawartości protein i kwasu omega-9, olejek rycynowy świetnie działa na włosy, rzęsy i brwi - regeneruje i domyka łuski. Wystarczy nałożyć olej na włosy 15-20 minut przed umyciem lub wmasować w rzęsy czy brwi – sprawdzi się równie dobrze, jak popularne odżywki.
Kultowym produktem spożywczym używanym do pielęgnacji były kiedyś również drożdże. Maseczki na ich bazie stosowano jako niezawodny środek na wypryski i trądzik. Przygotowanie takiego kosmetyku zajmie tylko kilka chwil  – wystarczy połączyć ćwiartkę kostki drożdży z ciepłym mlekiem i nałożyć na twarz. Po 10 minutach dokładnie zmyć. Regularne stosowanie na pewno przyniesie efekty.
Nasze babcie potrafiły też stworzyć naturalne kosmetyki, na bazie produktów z kuchennej szafki. Miód służył jako pomadka na wysuszone, spękane usta, z jajek zaś przygotowywały maseczkę wzmacniającą włosy. Przepis jest dziecinnie prosty – 2-3 jajka wystarczy roztrzepać w misce, a następnie nałożyć na włosy kilka minut przed myciem.
Szare mydło było przed laty najbardziej popularnym kosmetykiem i nie mogło go zabraknąć w żadnym domu. Używano go do mycia ciała, włosów, do prania i leczenia ran. Działa przeciwbakteryjnie, nie zawiera substancji zapachowych i barwiących, dzięki czemu jest hipoalergiczne. Nadaje się też do codziennej pielęgnacji skóry atopowej i trądzikowej. W gąszczu różnorodnych żeli, płynów myjących i kolorowych mydełek często zapominamy o szarym mydle, a szkoda. Kosztuje grosze, a sprawdzi się świetnie.
+1

Siła przyzwyczajenia

Dbanie o siebie utożsamiamy zazwyczaj z regularnością. Niektórym z nas wydaje się, że jeśli raz nie umyjemy włosów, to za chwilę nie będzie już czego ratować. Coraz częściej z ust profesjonalnych fryzjerów i urodziwych gwiazd popkultury słyszymy jednak, że prawdziwym sekretem urody jest umiarkowanie.

Niektórzy z nich twierdzą, że włosy można myć tylko raz na tydzień. To kusząca perspektywa, ale coś za coś. Wydaje się, że po takim czasie nawet najpiękniejsze pukle muszą wyglądać gorzej – stracą objętość, a zyskają tłustą warstwę sebum.

Chyba, że wypróbujemy sposób, który od pewnego czasu robi furorę na TikToku. Kolejni internauci, a zaczęło się prawdopodobnie od użytkowniczki @Annatocks, podejmują wyzwanie 7 dni. Wcześniej dogłębnie oczyszczając włosy i skórę głowy przy pomocy naturalnych składników.

Soda ma działanie oczyszczające i złuszczające
Soda ma działanie oczyszczające i złuszczające123RF/PICSEL


Sprawdzona receptura

Pierwszym krokiem jest dokładne wyczesanie, które pozwala usunąć martwe włosy, złuszczony naskórek oraz naruszyć warstwę stosowanych regularnie kosmetyków, które szczelnie przylegają do łuski. Po tym zabiegu przychodzi pora na płukankę oczyszczającą, która składa się z odrobiny wody, łyżeczki sody oczyszczonej i octu jabłkowego. Nałóż ją na wilgotne włosy, wetrzyj, a po chwili spłucz.

Kolejny etap to umycie włosów szamponem i znowu spłukanie. Następny? Znowu szampon – czytamy w kilku poradnikach. Dopiero po wszystkim aplikujemy odżywkę i powtarzamy proces dopiero po siedmiu dniach.

Według zwolenników metody, tak głębokie i wielowarstwowe oczyszczenie rzeczywiście pozwala zapomnieć o codziennym myciu. Włosy mają wyglądać świetnie nawet po tygodniu. Odważysz się spróbować?

Domowa odżywka, która ratuje zniszczone włosy!Interia DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas