Pryszcze? To nie problem!
Odpowiednia pielęgnacja zwykle skutecznie radzi sobie z niechcianymi pryszczami i krostkami. Żeby jednak trądzik nie powracał, musimy zdobyć się na systematyczność i staranność.
Ropne wypryski u młodych osób występują najczęściej w strefie T, często pojawiają się także stany zapalne skóry. W niektórych przypadkach, kiedy stan zapalny przedłuża się i rozprzestrzenia, konieczna jest nawet wizyta u lekarza, który zdiagnozuje przyczynę takiego stanu skóry i zaleci odpowiednie leczenie.
Trądzik to jednak nie tylko zmora młodości. Coraz częściej bowiem problem z wypryskami mają osoby po 30. roku życia. W tym wieku wypryski pojawiają się najczęściej w dolnej części twarzy i głównie związane są z gospodarką hormonalną. Często wywołują je też stresujące sytuacje, bądź nieodpowiednia dieta.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Trądzikowa cera potrzebuje wyjątkowo starannej opieki. Codzienną pielęgnacje najlepiej rozpocząć od antybakteryjnego żelu do mycia twarzy (np. z mikrogranulkami które delikatnie pobudzą skórę), który działa oczyszczająco, ale także przyjemnie orzeźwia zaspaną skórę.
Po takim przebudzeniu, pora na tonizowanie. Dla cery trądzikowej idealne będzie tonik o wzmocnionym działaniu, który delikatnie zdezynfekuje skórę i zapobiegnie świeceniu.
Choć cera skłonna do trądziku to w większości cera tłusta, również potrzebuje nawilżenia. Krem przeznaczony dla takiej cery, ma za zadanie zmniejszyć trądzik i zapobiegać powstawaniu następnych krostek, zmniejszyć łojotok, ale też równocześnie nawilżać skórę. Taki preparat powinien łagodzić zmiany bakteryjne, dlatego często zawiera delikatne kwasy owocowe (np. wyciąg z gruszki), składniki lekko złuszczające i wygładzające cerę.
Dzień należy obowiązkowo zakończyć dokładnym demakijażem (w przypadku pań) i zmyciem z twarzy dziennego ładunku bakterii. Raz w tygodniu dobrze jest także zafundować sobie antybakteryjną maseczkę, a w razie nagłych "wyskoków" na twarzy można użyć punktowo silniejszy preparat (reduktor wyprysków), który przyspieszy likwidację pojedynczych krostek. Oczywiście zdarza się czasem, że nic nie zahamuje podstępnych krostek, które zawsze wyskakują w najmniej oczekiwanym miejscu i momencie, wtedy pozostaje tylko odpowiednio je zamaskować używając antybakteryjnego korektora.