Przyczyny powstawania worków pod oczami

Co powoduje powstawanie worków pod oczami? Oprócz tego, że mogą być one po prostu objawem zmęczenia, istnieją jeszcze inne przyczyny leżące u podstaw tego problemu. Worków i cieni pod oczami można się pozbyć, kładąc na oczy plasterki ogórka lub zimne torebki po herbacie, albo też zatuszować je makijażem. Jednak takie sposoby mogą jedynie stanowić czasowe rozwiązanie. Podkrążone oczy są spowodowane pojawianiem się naczyń krwionośnych leżących tuż pod skórą, natomiast opuchnięte oczy to objaw kumulowania się płynu pod oczami. Tak więc, jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, co jest przyczyną twoich podkrążonych czy podpuchniętych oczu, przeczytaj niniejszy artykuł, a dowiesz się, jakie przyczyny mogą leżeć u podstaw takiego stanu rzeczy.

worki pod oczami
worki pod oczami© Photogenica

Niestety, przyczyna może leżeć w twoim wieku

worki pod oczami
© Photogenica

Z wiekiem skóra traci swoje możliwości regeneracyjne i elastyczność. Podkrążone oczy są spowodowane przez naczynia krwionośne widoczne przez skórę. Z czasem skóra staje się cieńsza, dlatego naczynia mogą być bardziej widoczne. Oto dlaczego często widzimy starszych ludzi z podkrążonymi oczami.

Możesz mieć to w genach

Podkrążone oczy mogą być również odziedziczone w genach i jest to częsty przypadek wśród osób z ciemniejszą skórą. Przyczyną takiego problemu jest hiperpigmentacja w okolicach oczu, która występuje wtedy, gdy pod oczami produkowana jest zbyt duża ilość melaniny, barwnika skóry. Stan ten może być dość poważny i jest niemal niemożliwy do wyleczenia.

Jedzenie zbyt dużej ilości soli

za dużo soli
© Photogenica

Podpuchnięte oczy mogą być prostym rezultatem tego, iż masz w swojej diecie zbyt dużo soli. Sól zatrzymuje płyny w organizmie, a worki pod oczami to właśnie zgromadzony pod skórą płyn.

Brak snu

To prawda, że brak snu może sprawić, że pod oczami pojawią się ciemne plamy. Dzieje się tak dlatego, że kiedy nie mamy wystarczająco dużej ilości snu, nasza skóra staje się blada, co podkreśla ciemniejsze miejsca pod oczami.

Toksyny w organizmie

Co powoduje worki pod oczami? Mogą być one często objawem tego, że z naszego organizmu nie zostały odpowiednio usunięte toksyny. Oznacza to, że być może twój organizm potrzebuje pełnego detoksu lub też zmiany stylu życia i diety.

Nieprawidłowa praca nerek

cienie pod oczami
© Photogenica

Podpuchnięte oczy mogą być rezultatem problemów z nerkami, ale w tym wypadku widoczne byłyby również i inne objawy. Nieprawidłowa praca nerek zwykle objawia się opuchlizną wokół całych oczu, nie tylko pod nimi. Ponadto, towarzyszą temu również obrzęki palców i kostek. Jeśli podejrzewasz, że masz jakiś problem z nerkami, powinnaś skontaktować się z lekarzem i nie próbować leczyć się diuretykami.

Mogą być widoczne rano

Warto zaznaczyć, że podkrążone i podpuchnięte oczy będą bardziej widoczne rano. Wystarczy poczekać około godziny, aby niepożądane objawy zniknęły. Kiedy śpimy, płyny i krew zbierają się pod oczami, ale później odpływają z tego miejsca, kiedy wstajesz.

Nadmierne pocieranie oczu

Jeśli dużo drapiesz lub pocierasz oczy, może to spowodować powstanie ciemnych plam pod nimi. Takie traktowanie skóry pod oczami może skutkować rozszerzeniem się naczyń krwionośnych lub ich pękaniem. To z kolei może doprowadzić do powstania sińców pod oczami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas