Regeneracja cery olejkami od stóp do głów

Chcesz po lecie szybko poprawić kondycję suchej cery, wygładzić ciało i odżywić włosy? Sięgnij po kosmetyczny hit – olejki. Przekonasz się, że mogą działać skuteczniej niż kremy i balsamy!

Wystarczy dobrać właściwy olejek, by ujędrnić ciało
Wystarczy dobrać właściwy olejek, by ujędrnić ciało123RF/PICSEL

Ujędrniają i uelastyczniają ciało, wygładzają zmarszczki, przywracają blask matowym włosom. W dodatku specyficzna konsystencja olejków ułatwia przenikanie witamin w głąb naskórka. Wspomaga też utworzenie bariery ochronnej na skórze, co zapobiega nadmiernej utracie wilgoci.

Do wyboru masz m.in. nowoczesne, skoncentrowane tzw. suche olejki.

Wnikają one błyskawicznie w skórę lub włosy, nie pozostawiając tłustej warstwy. Albo możesz się zdecydować na ekologiczne oleje o bogatej konsystencji, np. lniany lub kokosowy. Jedne i drugie gwarantują regenerację w krótkim czasie. Mają też dodatkowy atut: są bardzo wydajne, więc opłaca się zainwestować nawet w te droższe.

Zrób sama relaksującą oliwkę

Przy zabiegach pielęgnacyjnych można się także odprężyć. Szyję, dekolt ujędrnisz oliwką o kojącym zapachu.

Zrób tak: 100 ml bezwonnego oleju roślinnego przelej do butelki. Dodaj po pięć kropli olejku grejpfrutowego i geraniowego. Potrząśnij butelką. Gotowe!

Perfekcyjne ujędrnianie ciała

Wystarczy dobrać właściwy olejek, by ujędrnić ciało, a nawet wygładzić blizny, rozstępy i zmniejszyć cellulit. Prosty, ale skuteczny zabieg przywracający sprężystość skórze (nie tylko po lecie) to wmasowanie oleju tuż po kąpieli w rozgrzane, lekko wilgotne ciało.

Do ujędrnienia oraz głębokiego nawilżenia zbyt suchej skóry szyi, dekoltu, ramion, biustu idealny będzie olej lniany – gwiazda domowej pielęgnacji i zdrowego odżywiania.

Zawiera on dwa razy więcej nawilżających i wzmacniających naskórek kwasów omega-3 niż olej z wątroby rekina!

Brzuch, biodra, uda ze śladami rozstępów czy pomarańczowej skórki wygładzą preparaty skomponowane z kilku drenujących olejków, np.: z grejpfrutów, granatu, nagietka, rozmarynu, lawendy. Masujemy ciało okrężnymi ruchami, od dołu ku górze.

Lawendowy peeling wygładzi stopy

Olej rzepakowy i eteryczny olejek z lawendy to składniki domowego peelingu, który pozwoli zachować gładkie pięty oraz stopy. Wymieszaj osiem kropli antybakteryjnego olejku lawendowego z trzema łyżkami cukru i łyżeczką oleju. Starannie wymasuj!

Idealne nawilżanie twarzy

Zmęczona słońcem cera odzyska sprężystość i zdrowy koloryt dzięki natłuszczającym, regenerującym olejkom. Do pielęgnacji cery suchej, bez głębszych zmarszczek, warto wybrać kosmetyk, który ją nawilży i podkreśli karnację.

Tak działa np. olejek marchewkowy, w sam raz dla 20-, 30-latki, wzbogacony wyciągami m.in. z arniki. Dzięki dużej zawartości beta-karotenu zwiększy on ilość pigmentu oraz utrwali opaleniznę, nadając skórze złocisty odcień.

Doskonałe dla pań w wieku 40-50 lat

Dla pań w wieku 40-50 lat doskonałe będą przeciwzmarszczkowy olej arganowy lub serum w olejku, czyli kompozycja soku aloesowego i olejów, m.in.: z róży, sezamu, pestek moreli. Kto nie lubi tłustej warstewki na twarzy, wybierze suchy olejek z tłoczonych na zimno olejków: makadamia, migdałowego, dziurawca, ogórecznika.

Tego typu kosmetyki to mercedesy wśród olejów: skoncentrowane źródło witamin, aminokwasów, soli mineralnych.

Można je stosować jako kurację (zamiast kremu na noc lub pod krem) przez cztery tygodnie. Gdy cera się nawilży, radzimy zapobiegawczo dodawać do kremu dwie krople olejkowego serum.

Jak działają na skórę olejki eteryczne

Spośród ponad 100 olejków eterycznych niektóre odgrywają szczególną rolę w kosmetyce.

Olejki różany i neroli stymulują w skórze procesy tworzenia się kolagenu, odpowiedzialnego za jej sprężystość. Dlatego warto je stosować w pielęgnacji twarzy, aby zapobiegać powstawaniu zmarszczek.

Olejek lawendowy zaś działa przeciwzapalnie, a także regenerująco, kojąc podrażnienia skóry. Natomiast imbirowy wspomaga przenikanie olejków eterycznych do skóry właściwej.

Ze względu na intensywny aromat tych olejków dobrze jest je połączyć z innymi, o świeżym zapachu, np. z orzeźwiającym, cytrynowym. Idealny kosmetyk u jędrniająco-odżywczy powinien zawierać olejki: różany, neroli, lawendowy, cytrynowy.

Odżywcze olejki do włosów

Olejki mają wyspecjalizowane formuły, dostosowane do różnych problemów włosów. Wiele z nich bazuje zarówno na tradycji orientalnej pielęgnacji, jak i nowoczesnej technologii. Dobierz najlepszą kurację do potrzeb twoich włosów.

Do przesuszonych po słońcu cienkich włosów przeznaczone są mieszanki olejków kokosowego czy z pestek owoców afrykańskiego drzewa tamanu, np. Matrix. Dzięki lekkiej konsystencji nie obciążają nawet delikatnych włosów.

Wbudowują się w pasma i odżywiają je

Po aplikacji wbudowują się w pasma i odżywiają je. W efekcie włosy wydają się grubsze i gęstsze. Wypłowiałe, farbowane włosy odzyskają głębię koloru po użyciu nabłyszczającego olejku, np. mieszanki oleju z siemienia lnianego i żurawiny.

Takie olejki można stosować jako kurację, np. raz na tydzień.

Wtedy nakładamy je na pół godziny, a potem spłukujemy. Można też użyć olejku zamiast odżywki bez spłukiwania. Wtedy wystarczy kilka kropli na odciśnięte ręcznikiem włosy.

Tak stosowany olejek dodatkowo ochroni je przed gorącym nawiewem suszarki. Jeśli włosy są łamliwe, warto poddać je olejowaniu.

Eliksir młodości

Niektóre olejki mają wiele zastosowań, np. arganowym można pielęgnować twarz, ciało, włosy. Dzięki zawartości cennych kwasów tłuszczowych i dużej dawce witaminy E doskonale je regeneruje.

Kąpiel w tym olejku wzmacnia też paznokcie. Nic dziwnego, że nazywają go eliksirem młodości.

Tekst: Jolanta Markowska-Grodecka

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas