Retinol - składnik pielęgnacji, który zatrzymuje czas

Skóra emanująca młodzieńczym blaskiem mimo upływu czasu to marzenie większości z nas. Jak przekonują eksperci, najskuteczniejsze w kontekście odmładzania są produkty zawierające retinol - magiczny składnik pielęgnacji, który zatrzymuje czas.

Słynący z właściwości przeciwstarzeniowych retinol wspomaga odnowę skóry poprzez złuszczanie jej zewnętrznej warstwy i stymulację produkcji kolagenu
Słynący z właściwości przeciwstarzeniowych retinol wspomaga odnowę skóry poprzez złuszczanie jej zewnętrznej warstwy i stymulację produkcji kolagenu123RF/PICSEL

Branża kosmetyczna wypełniona jest po brzegi rozmaitymi produktami, mającymi zagwarantować naszej skórze nieskazitelny wygląd, blask i wieczną niemal młodość. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo kremów, żeli, koncentratów i ampułek, których producenci obiecują spektakularne rezultaty. Jednym z tych najbardziej pożądanych jest, co zgoła oczywiste, opóźnienie procesów starzenia skóry. Zatrzymać czasu jeszcze nikomu co prawda się nie udało, ale coraz więcej wiadomo o istnieniu substancji, których działanie zbliżone jest to upragnionego efektu spektakularnego odmłodzenia.

Czego zatem powinnyśmy szukać w preparatach do pielęgnacji, jeśli naszą zmorą są zmarszczki, powiększone pory i przebarwienia? Według dermatologów i ekspertów od urody istnieje składnik, który potrafi zdziałać cuda w kontekście odmładzania skóry - mowa o retinolu. Retinoidy to organiczne związki chemiczne, będące pochodnymi witaminy A. Retinol zaliczany jest tymczasem do retinoidów I generacji, czyli tych niesyntetycznych. Jest to naturalny składnik, którego rozliczne zalety doceniają dziś specjaliści z całego świata.

Słynący z właściwości przeciwstarzeniowych retinol wspomaga odnowę skóry poprzez złuszczanie jej zewnętrznej warstwy i stymulację produkcji kolagenu. Jest on również skuteczny w leczeniu blizn potrądzikowych i redukcji przebarwień słonecznych, zapewniając bardziej równomierny koloryt skóry. Pomaga także odblokować pory.

- Efektem stosowania retinolu jest wygładzenie drobnych linii i zmarszczek oraz poprawa tekstury, odcienia i napięcia skóry, dzięki czemu cera zyskuje młodzieńczy wygląd - wyjaśnia w rozmowie z "The Independent" Anil Budh-Raja, dermatolog specjalizujący się w zabiegach przeciwstarzeniowych.

Wystarczy trzy razy w tygodniu zaaplikować na skórę twarzy odrobinę preparatu i delikatnie wklepać, aż się wchłonie
Wystarczy trzy razy w tygodniu zaaplikować na skórę twarzy odrobinę preparatu i delikatnie wklepać, aż się wchłonie123RF/PICSEL

Retinol jest wszelako substancją, z którą należy obchodzić się z rozwagą. Używany niewłaściwie może bowiem przynieść naszej skórze więcej szkody niż pożytku. Jeśli cierpimy na dolegliwości skórne, takie jak wypryski lub trądzik różowaty, stosowanie produktu o wysokim stężeniu retinolu może nasilić stany zapalne. Nie oznacza to jednak, że musimy wówczas z retinolu całkowicie zrezygnować. Budh-Raja zaleca osobom o wrażliwej skórze, aby stopniowo wprowadzały do swojej pielęgnacyjnej rutyny preparaty zawierające retinol - początkowo o niskim stężeniu substancji.

Według obiegowych opinii, retinol, jako środek o działaniu przeciwstarzeniowym, nie jest przeznaczony dla młodej skóry. Okazuje się, że jest to mit. Choć w istocie jego głównym działaniem jest redukcja istniejących zmarszczek i zapobieganie powstawaniu nowych, jest on odpowiedni nawet dla osób, które ukończyły 18 lat. Wynika to z faktu, że produkcja kolagenu w skórze zaczyna w sposób naturalny maleć od tego właśnie momentu.

- Młodsi ludzie nadal mogą stosować retinol - w końcu zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć - ale muszą być przygotowani, że prawdopodobnie nie dostrzegą tak spektakularnych efektów, jak osoby starsze" - zaznacza ekspert.

Kiedy i jak często należy stosować produkty wzbogacone o retinol? Kremu lub serum najlepiej używać podczas wieczornej pielęgnacji, ponieważ mogą one zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne. Wystarczy trzy razy w tygodniu zaaplikować na skórę twarzy odrobinę preparatu i delikatnie wklepać, aż się wchłonie. Budh-Raja zaleca także dodanie do porannej rutyny kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

- W ten sposób zapobiegniemy powstawaniu przebarwień wywołanych nadwrażliwością skóry na promieniowanie UV - tłumaczy.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas