Reklama

Reklama

Rower na siłowni to nie to samo co w terenie!

Katarzyna Solus-Miśkowicz jest kolarką górską, która w zeszłym roku zakwalifikowała się na Igrzyska w Rio. Niedługo przed olimpijskimi zmaganiami Kasia została szczęśliwą mamą. Reprezentantka Polski zna sprawdzone metody na zachowanie formy i zadbanie o zgrabną figurę. Przepis jest prosty. Trzeba wsiąść na rower, odłożyć słodycze oraz konsekwentnie i z determinacją rozpocząć proces odchudzania!

Podczas jazdy na rowerze w naturalnym terenie pracują wszystkie mięśnie, a przede wszystkim mięśnie ud, pośladków, łydek i brzucha! Czyli wszystkie te, które odpowiadają za naszą szczupłą i piękną sylwetkę. Mało tego, rowerowy trening wzmacniając mięśnie poprawia naszą kondycję fizyczną.

- Obecnie bardzo popularny jest kult biegania, a rower jest dużo bardziej uniwersalny! Przewagą jazdy na rowerze nad bieganiem jest fakt, iż jednoślad nie obciąża nam stawów - dodaje Kasia Solus-Miśkowicz.

Reklama

Jak jeździć, aby chudnąć?

Jeżeli naszym celem jest odchudzanie, trzeba obrać konkretną taktykę jazdy na rowerze. Musimy zadbać o odpowiednią prędkość, tętno i o odpowiedni czas trwania treningu. Nasza ekspertka podkreśla, że wbrew pozorom spokojna jazda w terenie pomaga schudnąć!

- Jeśli amator będzie jeździł za szybko to może osiągnąć odwrotny skutek do zamierzonego i nabrać masy zamiast zgubić zbędne kilogramy.

Tętno w  jakim zachodzą przemiany tlenowe związane ze spalaniem tłuszczu to zazwyczaj niskie wartości (czyli raczej spokojna i dłuższa jazda niż szybkie oraz krótkie dystanse). U młodej osoby w wieku 20-30 lat tętno powinno być utrzymane w granicach 140-160. Im starsza osoba tym wartości tętna będą proporcjonalnie niższe. Swoje pierwsze treningi najlepiej rozpocząć od 30 minut i dążyć do systematycznej tzn. najlepiej codziennej jazdy. Po pewnym czasie nie będzie już problemem zrobienie treningu godzinnego lub nawet takiego, który będzie trwał 90 minut. Zasada jest prosta, im dłużej jeździmy tym więcej tłuszczu spalamy. 

Rano, wieczór, czy w południe - kiedy jeździć na rowerze?

Największą efektywność w jeździe na rowerze uzyskamy jeśli treningi będziemy wykonywać rano i na czczo. Plusem porannych treningów jest podkręcenie metabolizmu na cały dzień. Dodatkowo rano szybciej zaczynamy spalać kalorie (już nawet po 20 minutach)! Musimy jednak pamiętać o tym, aby na taki trening wziąć ze sobą dietetyczny batonik energetyczny ponieważ prawdopodobnie podczas wysiłku doświadczymy nagłego spadku cukru i szybko będziemy musieli uzupełnić energię. Po treningu należy zjeść w domu bogate w białko śniadanie. 

Jazda w terenie daje lepsze efekty

- Ćwicząc z moją drużyną Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team zawsze staramy się przeprowadzać treningi na zewnątrz. W siłowni można się bardzo zmęczyć i spocić, ale jazda na rowerze stacjonarnym nie uruchamia wszystkich naszych mięśni.

Rower na siłowni niweluje udział mięśni pleców, rąk oraz brzucha. Nasze ciało nie jest w pełni napięte, w związku z czym pedałujemy angażując jedynie mięśnie nóg.

Rozciąganie to podstawa

Przed jazdą treningową bardzo istotne jest rozciąganie. Wykonanie kilku prostych ćwiczeń, które rozruszają nasze ciało poprawi jakość i efektywność treningu. Zawodniczka z Volkswagen Samochody Użytkowe MTB Team rekomenduje wykonanie ćwiczeń z treningu typu "Core", które stabilizują kręgosłup i miednicę kształtując przy tym prawidłową postawę. Bez silnych mięśni brzucha, grzbietu i bioder istnieje duże ryzyko kontuzji podczas treningu. Również po zejściu z roweru należy poświęcić przynajmniej kilka minut na rozciąganie nóg, pleców i rąk.

Dieta jest niezbędna

Rowerowy trening koniecznie trzeba połączyć z przemyślanym oraz zdrowym żywieniem. Kasia Solus-Miśkowicz radzi jednak, aby kierować się zdrowym rozsądkiem

- Ważne jest mądre odchudzanie i nieprzesadzanie z dietą. Gdy się trenuje trzeba również dobrze zjeść. Amatorzy zaczynają trenować i zaczynają się też radykalnie odchudzać. Musimy odłożyć słodycze, smażone produkty i nie jeść na noc. Kluczowe w rowerowym odchudzaniu są: systematyczność, brak słodkości i smażonych potraw.

 

 

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje