Rozstępy do redukcji!
Rozstępy to czerwone lub białe wrzecionowate pasma, pojawiające się na skórze pod wpływem zbyt wielkiego naporu siły od wewnątrz, z którym organizm nie jest w stanie sobie poradzić. Nie jest to problem dotykający jedynie kobiet w ciąży (choć pojawiają się one, zwłaszcza na brzuchu, u blisko 90% przyszłych matek). Rozstępy dotykają też mężczyzn, osób w okresie dorastania lub takich, które gwałtownie rosną lub tyją. Pojawiają się najczęściej na brzuchu, udach, biodrach i po wewnętrznej stronie ramion. Nie zawsze można się ich całkowicie pozbyć, jednak gdy już się pojawią można zmniejszyć ich widoczność.
Rozstępy pojawiają się na skórze, gdy we krwi zgromadzi się zbyt dużo hormonu stresu. Hormon ten upośledza funkcjonowanie fibroblastów (komórek, które produkują białka - kolagen i elastynę), odpowiadających za elastyczność i rozciągliwość skóry. Jeśli włókna kolagenu są zdrowe - nie przerywają się. Słabe i kruche są jedynie te, które wytworzone zostały przez uszkodzone fibroblasty. Rozstępy pojawiają się, gdy włókna zamiast rozciągać się - pękają i układają się prostopadle do kierunku rozciągania skóry. Sytuacji takiej może towarzyszyć swędzenie i pieczenie.
Nawilżanie kluczem do sukcesu
Nawilżona skóra ma mniejszą tendencję do występowania rozstępów. Regularne nawilżanie sprawia, że skóra przyzwyczaja się do powiększania swojej objętości, tym samym zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia blizn. Jeśli pojawiły się świeże blizny, poprzez nawilżanie można poprawić ich wygląd. Przy starszych rozstępach nawilżanie również pomaga, jednak jego efekty są mniej widoczne. Kremu nawilżającego nie trzeba kupować. Można przygotowywać go samemu, mieszając olej pszenny, aloes i oliwę z oliwek (w proporcji: 1:1:1).
Moc witaminy E
Wiele oliwek i preparatów do nawilżania skóry zawiera witaminę E, która wpływa na produkcję kolagenu i odradzanie się nowych komórek. Największe stężenie witaminy E występuje w olejkach z witaminą E. Duże jej ilości zawarte są także w warzywach liściastych, pełnoziarnistym chlebie, kaszy, kiełkach i owocach awokado. Walkę z rozstępami mogą również wspomagać zabiegi wykonywane u kosmetyczki. Podczas pierwszej wizyty skóra, oczyszczona specjalnym tonikiem, smarowana jest kremem i pokrywana maską gipsową (na około 40 minut), która wytwarza ciepło, by preparat całkowicie się wchłonął. Zabieg taki powtarza się trzy razy, a następnie rozstępy smaruje kremem regeneracyjnym, wspomagającym odbudowywanie się tkanek i nakłada maskę termiczną.
Masuj, by zobaczyć efekty
Masowanie ujędrnia skórę, dzięki czemu możemy zatrzymać pojawianie się nowych rozstępów lub zredukować widoczność już istniejących. W jaki sposób wykonywać masaż miejsc narażonych na występowanie rozstępów (brzuch, biodra, uda, okolice piersi i wewnętrzna część ramion)? Należy je masować z dość dużą siłą, okrężnymi ruchami, z niezbyt mocnym podszczypywaniem i oklepywaniem. Zabiegi te można wykonywać całą dłonią lub jej bokami. Masaż zaczyna się na sucho, a dopiero po wstępnym rozmasowaniu ciała stosujemy preparaty (oliwkę, odpowiedni krem czy balsam). Zabieg też można wykonywać w czasie kąpieli, należy jednak unikać zbyt gorącej wody.