Ruszczyk kolczasty: Najlepszy na pajączki, cellulit i żylaki

Ruszczyk kolczasty, zwany też myszopłochem, to prawdziwa perła medycyny naturalnej. Nietuzinkowe właściwości rośliny można byłoby wymieniać długo. Fantastycznie pobudza krążenie i wzmacnia naczynia krwionośne, a tym samym wspiera walkę z "pajączkami", żylakami, hemoroidami czy obrzękami; wspiera też serce i zapobiega miażdżycy. Nie wspominając już o tym, że ekstrakt z rośliny fenomenalnie regeneruje i ujędrnia skórę - zwłaszcza tę skłonną do podrażnień - oraz znacznie redukuje cellulit. Co ciekawe, ruszczyk okazuje się bardzo przydatny w starciu z myszami, gdyż skutecznie odstrasza te kłopotliwe gryzonie. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o ruszczyku? W jakiej formie najlepiej go stosować? Podpowiadamy.

Ruszczyk kolczasty
Ruszczyk kolczasty ©123RF/PICSEL

Kilka słów o roślinie

Ziele ruszczyka
©123RF/PICSEL

Ruszczyk kolczasty zwany też myszopłochem pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie rośnie na kilku kontynentach. Poza Europą można go spotkać między innymi w Azji, Afryce Północnej oraz w Północnej Ameryce (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych). Ruszczyk należy do rodziny roślin szparagowatych. Jego znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne czerwone owoce i niewielkie zielone listki przypominające łuski. Wyróżnia się co najmniej siedem odmian rośliny.

Co zawiera ruszczyk?

Swoje rozliczne właściwości lecznicze ruszczyk kolczasty zawdzięcza zawartym w nim składnikom. Znajdziemy w nim między innymi wzmacniające naczynia krwionośne saponiny, flawonoidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, kumaryny, alkaloidy, fitosterole oraz olejek eteryczny.

Doskonały wpływ ruszczyka na układ krążenia

Ruszczyk kolczasty
©123RF/PICSEL

Medycyna naturalna wyciąg z ruszczyka wykorzystuje w lecznictwie od wieków. Początkowo stosowano go głównie jako środek moczopędny, przeczyszczający i hamujący krwawienie. Dziś już wiadomo, że spectrum jego zdolności jest znacznie szersze. Badania potwierdziły jego zbawienny wpływ na układ krwionośny i działanie przeciwzapalne.

Wyciąg z ruszczyka:

* stymuluje przepływ krwi

* uszczelnia naczynia włosowate

* podnosi ciśnienie krwi żylnej

* obniża poziom cholesterolu

* wspiera serce

* zapobiega miażdżycy

* minimalizuje ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych

Skuteczna broń w walce z żylakami i "pajączkami"

Preparaty sporządzane na bazie kłącza rośliny zapobiegają pojawieniu się "pajączków", hemoroidów, obrzęków czy żylaków. Zalecane są zwłaszcza osobom z nadwagą, pracującym w pozycji stojącej, nałogowym palaczom oraz przyszłym mamom i kobietom w okresie menopauzy, gdyż niweluje uczucie "ciężkich nóg".

Zastosowanie w kosmetyce

Ruszczyk kolczasty znalazł szerokie uznanie w branży kosmetycznej. Ekstrakt z rośliny fantastycznie nawilża i odżywa skórę, a ponadto wspiera i pobudza krążenie oraz niweluje stany zapalne. Często figuruje w składzie preparatów eliminujących cellulit oraz tych przeznaczonych do pielęgnacji skóry problematycznej - wrażliwej, skłonnej do zaczerwienień i podatnej na stany zapalne.

Ruszczyk odstraszy myszy

Ruszczyk ma też bardzo przydatne, praktyczne zastosowania. Jeśli masz problem z buszującymi w domu myszami, umieść w zakamarkach kuchni bądź spiżarni (zwłaszcza niedaleko mięsa) kłącze rośliny, a szybko pozbędziesz się gryzoni.

Jak zrobić odwar z ruszczyka?

Ruszczyk kolczasty
©123RF/PICSEL

W kuracjach leczniczych stosuje się odwar oraz nalewkę z kłączy ruszczyka kolczastego.

Do przyrządzenia odwaru potrzebna jest łyżka kłączy rośliny. Należy je najpierw nieco zwilżyć spirytusem, a następnie zalać szklanką zimnej wody i zagotować. Gotowy odwar trzeba przykryć spodeczkiem i odstawić na około 40 minut. Po upływie tego czasu całość odcedzamy, dzielimy na cztery części i pijemy małymi łyczkami w ciągu dnia.

Nalewka

Do przygotowania nalewki potrzebny jest, poza kłączami rośliny, alkohol 60%. Można ją przyrządzać w proporcji 1:10 lub 1:5. W obu przypadkach macerowanie powinno trwać tydzień. Rozcieńczoną nalewkę można stosować także zewnętrznie do pielęgnacji cery.

Kuracja ruszczykiem nie powinna być stosowana dłużej niż dwa miesiące. Można ją powtarzać co pół roku. Dla uzyskania najlepszych efektów warto połączyć pice odwaru czy nalewki z leczeniem zewnętrznym.

Ruszczyk kolczasty: Przeciwwskazania

Mimo swojego dobroczynnego wpływu na zdrowie i skórę ruszczyk może wywoływać skutki uboczne. Bywa, że prowokuje m.in. nadmiernie pocenie. Preparatów z wyciągiem z rośliny powinny unikać osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym oraz mężczyźni z przerostem prostaty. Szczególna ostrożność zalecana jest także w przypadku matek karmiących i kobiet w ciąży.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas