Ruta zwyczajna: Pomoże pozbyć się pajączków na nogach, odstraszy insekty i koty

Rucie zwyczajnej (Ruta graveolens) przypisuje się szereg nietuzinkowych i - co ciekawe - nie tylko leczniczych właściwości. Przed wiekami wierzono, że jest w stanie odpędzić zło i uroki czy nawet odwrócić czary. Wiązano ją też z czystością. Z przekazów ludowych wiadomo, że panny młode po nocy poślubnej paliły wykonane z niej wianki, co miało symbolizować utracone dziewictwo. W Polsce ruta zwyczajna najczęściej zdobi nasze ogrody i znajduje bardzo praktyczne zastosowanie, bo wyjątkowo skutecznie odstrasza koty i uciążliwe insekty. Sprawdza się też w kosmetyce - zwłaszcza w perfumerii - i w medycynie naturalnej. Pomoże między innymi pozbyć się mało estetycznych "pajączków" na nogach i problemów natury dermatologicznej.

article cover
©123RF/PICSEL

Ruta zwyczajna: Co nieco o roślinie:

©123RF/PICSEL

Ruta zwyczajna (Ruta graveolens) zwana również rutą ogrodową, ostrowonką albo rutką pochodzi z południowo-wschodniej Europy. Uprawiana jest także w Afryce Północnej. Jej znakiem rozpoznawczym są okazałe, żółte kwiaty. Kwitnie z reguły od czerwca do sierpnia. Zwykle porasta odpowiednio nasłonecznione i nawodnione tereny.

Dzięki rutce koty i insekty będą omijać dom szerokim łukiem

W Polsce - poza zastosowaniem leczniczym - rutę zwyczajną wykorzystuje się głównie w celach dekoracyjnych. Pięknie zdobi nasze ogrody, a przy tym wydziela wyjątkowo intensywny aromat. W końcu nie bez przyczyny nazywana jest "ostrowonką". Ów zapachowy walor rośliny wykorzystywany jest zarówno w celach domowych, jak i w przemyśle perfumeryjnym. Dodać warto, że jest szczególnie znienawidzona przez insekty i koty. Niejedna gospodyni sięga po rutę w ogródku, aby pozbyć się wizyt niechcianych psotników.

Co zawiera ruta zwyczajna?

Lecznicze właściwości ruty zwyczajnej są bezpośrednio związane z jej składem. Dostarczy nam między innymi cennych kumaryn, flawonoidów, alkaloidów, olejków eterycznych, kwasów organicznych, soli mineralnych oraz goryczy, garbników oraz witaminy C.

Jakie właściwości wykazuje ruta zwyczajna?

©123RF/PICSEL

Wśród rozlicznych właściwości leczniczych ruty zwyczajnej wskazuje się przede wszystkim na jej wyjątkowo dobroczynny wpływ na kondycję naszych naczyń krwionośnych. Praktyka pokazuje, że oparte na niej kuracje minimalizują zaczerwienienia i przebarwienia na skórze oraz eliminują ryzyko powstawania tak zwanych "pajączków na nogach". Ponadto ostrowonka wspomaga leczenie trądziku różowatego oraz łojotoku. W czasach starożytnych stosowano ją też jako środek moczopędny oraz rozkurczowy. Z kolei sporządzane na jej bazie wyciągi przynoszą ulgę w zaburzeniach menstruacyjnych oraz zmianach miażdżycowych. Są też w stanie doskonale nas odprężyć i uspokoić. Ruta zwyczajna - stymulując wydzielanie soków żołądkowych - znajduje też zastosowanie w leczeniu dolegliwości trawiennych.

Ruta zwyczajna a kuchnia

Ruta zwyczajna znajduje również zastosowanie w kuchni. Perfekcyjnie aromatyzuje trunki alkoholowe, takie jaki likiery czy napoje owocowe oraz herbaty. Doskonale wzbogaca też smak dziczyzny, ryb, serów czy sosów. Najlepiej wykorzystać ją w formie marynaty.

Ruta zwyczajna a kosmetyka

Na bazie ruty zwyczajnej można przyrządzać okłady i płukanki, które wzmocnią pielęgnację cery trądzikowej oraz łojotokowej oraz skutecznie zlikwidują siniaki oraz zmniejszą obrzęki. Ostrowonka, rzecz jasna, jest też pożądana w perfumerii.

Jak przygotować wyciąg na bazie ruty?

©123RF/PICSEL

Potrzebne składniki:

2 łyżki świeżych liści ruty zwyczajnej

5 łyżek miodu

1 litr wódki

woda

Sposób przygotowania

Liście ruty drobno siekamy, zalewamy niewielką ilością wody i gotujemy pod przykryciem przez dwadzieścia minut. przecedzamy i studzimy. Następie dodajemy miód i całość zalewamy wódką. Odstawiamy na kilka miesięcy. Zalecana dawka to 20 kropli specyfiku rozpuszczonych w kieliszku wody. Smak nalewki można wzbogacić cynamonem, imbirem lub goździkami.

Jak przyrządzić herbatkę na bazie ruty?

Potrzebne składniki:

- 1 łyżeczka suszonej ruty

- Wrząca woda

Ziele zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez dziesięć minut. Herbatkę piejmy małymi łyczkami, zwłaszcza gdy jesteśmy obciążeni nadmiernymi nerwami oraz stresem.

Wyciąg olejowy na bazie ruty

Pół szklanki ziela ruty

200 ml oleju

Sposób przygotowania:

Ziele zalać olejem o temperaturze 60 stopni Celsjusza. Wszystko umieszczamy w zamkniętym słoiczku i odstawiamy na dziesięć dni. Następnie odcedzamy. Preparat należy wcierać w zmienione chorobowo miejsca na skórze. Między innymi tam, gdzie pojawiają się ropnie, owrzodzenia, siniaki czy żylaki.

Ruta zwyczajna: Przeciwwskazania

Do suplementacji ruty ze szczególną ostrożnością powinny podchodzić kobiety w ciąży. Należy też pamiętać, że ziele zawiera furanokumaryny, które działają fotouczulająco. Podczas stosowania naturalnego leku zalecane jest unikanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas