Sauny do twarzy: Dlaczego warto je praktykować?

Sauny do twarzy, nazywane również parówkami, to obecnie jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod oczyszczania twarzy. Dzięki wykorzystaniu naparów ziołowych oraz aromatycznych olejków zabiegi działają również odżywczo na skórę. Ich zaletą jest fakt, że mogą stosować je osoby z różnymi typami cery, wystarczy jedynie dobrać odpowiednie preparaty do ich przygotowania. Podpowiadamy, w jaki sposób działają sauny do twarzy, a także jak samodzielnie je przeprowadzić.

article cover
©123RF/PICSEL

Na jakiej zasadzie działa sauna do twarzy?

©123RF/PICSEL

Sauna do twarzy to bardzo prosty w przygotowaniu oraz wykonaniu zabieg. Potrzebujemy jedynie dużej miski, gorącej wody, olejków eterycznych oraz suszonych roślin wykazujących pozytywne właściwości dla naszej skóry. Pod wpływem kontaktu skóry z parą wodną otwierają się pory, a naskórek wydala toksyny znajdujące się w jego wnętrzu. Parówki działają również nawilżająco na skórę. Ponadto, odżywiają ją oraz odprężają.

Zalety stosowania sauny do twarzy

* dogłębnie oczyszcza skórę;

* odtyka pory;

* usuwa nadmiar sebum;

* usuwa toksyny z naskórka;

* nawilża naskórek;

* ujędrnia skórę;

* działa odprężająco;

* pomaga usunąć martwy naskórek.

Po zabiegu skóra jest głęboko oczyszczona, gładka, promienna oraz sprawia wrażenie młodszej. Wielką zaletą stosowania parówek na twarz jest również ich niska cena. Jedyne za co płacimy to olejki lub suszone rośliny, jednak pamiętajmy, że do jednego zabiegu potrzebujemy niewielką ilość tych składników, zatem wystarczą one na naprawdę długo.

Preparaty, które najlepiej sprawdzą się podczas wykonywania zabiegu

©123RF/PICSEL

Domowe sauny do twarzy najlepiej przygotować z dodatkiem suszonych roślin i olejków eterycznych. Z tej pierwszej grupy świetnie sprawdzą się: melisa, rumianek, fiołek zwyczajny, dziurawiec zwyczajny, nagietek lekarski czy po prostu płatki owsiane. Jeśli chodzi o olejki, powinny być dobrane odpowiednio do typu cery:

* wrażliwa: olejek lawendowy, cytrynowy, kadzidłowy;

* tłusta: olejek pomarańczowy, cytrynowy, limonkowy, bergamotkowy, geraniowy, cyprysowy;

* trądzikowa: olejek z drzewa herbacianego, geraniowy, wetiwerowy, lawendowy;

* sucha: olejek cedrowy, geraniowy, mirrowy, olejek z drzewa sandałowego, olejek rumiankowy;

* mieszana: olejek z paczuli, lawendowy, bergamotkowy, pomarańczowy;

* dojrzała: olejek mandarynkowy, ylang-ylang, z paczuli, cyprysowy, z drzewa sandałowego, lawendowy, kadzidłowy, różany;

Jak przeprowadzić zabieg parówki?

1. Dokładnie oczyszczamy twarz płynem lub tonikiem do demakijażu.

2. Gotujemy w garnku wodę (minimum jeden litr) i przelewamy do większej miski, nad którą będziemy się pochylać, by para swobodnie przedostawała się w głąb skóry.

3. Dodajemy olejki eteryczne i suszone rośliny.

4. Przygotowujemy ręcznik, którym nakryjemy głowę.

5. Pochylamy się nad miską w odległości około 30-40 centymetrów i nakrywamy ręcznikiem. Jeśli para jest zbyt gorąca, należy odchylić nieco ręcznik i wpuścić trochę chłodnego powietrza.

6. Po około 15 minutach przemywamy twarz letnią wodą i za pomocą nasączonego w naturalnym toniku wacika zmywamy nadmiar sebum i brud, który uwolnił się z porów.

Zabieg należy powtarzać co tydzień.

Kto powinien unikać stosowania saun do twarzy?

©123RF/PICSEL

Niestety, sauny do twarzy nie są wskazane dla każdego typu cery. O ile świetnie sprawdzą się przy cerze tłustej, mieszanej i trądzikowej, to skóra wrażliwa może mieć po takim zabiegu kłopoty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas