Reklama

Reklama

Sekret zdrowych włosów

"Ścieżka zdrowia" dla włosów? Czemu nie! Aby poprawić ich kondycję, wystarczy obrać właściwy kierunek. Dróg do celu jest kilka: aleja witaminowa, ścieżka suplementów i trasa zabiegowa. Bez względu na to, którą wybierzesz twoje włosy będą piękniejsze i zdrowsze.

Trasa zabiegowa

Współczesna dermatologia ze swoimi technikami leczniczymi trafia bezpośrednio w źródło problemu. Gdy inne metody nie dają satysfakcjonującego efektu, warto zdecydować się na jeden z zabiegów, polegający na ostrzykiwaniu skóry głowy odpowiednim preparatem leczniczym. Skuteczność tego typu zbiegów poprawiających kondycję włosów jest bardzo duża, a podyktowana tym, że substancje aktywne aplikuje się bezpośrednio w miejsce, które wymaga regeneracji.

Jednym z tego typu zabiegów jest mezoterapia z użyciem specjalnie skomponowanych koktajli witaminowych. - Preparat zawiera nawet kilkadziesiąt substancji aktywnych, w tym witaminy, aminokwasy, minerały, koenzymy oraz bardzo ważne peptydy biomimetyczne, które m.in. stymulują cebulki do budowy trzonu włosa - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska, dermatolog z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. - Wstrzykuje się go co 5-10 mm, a najlepszy efekt daje wykonanie serii czterech zabiegów w odstępach co 1-2 tygodnie.

Reklama

Inną metodą wzmacniania włosów i przeciwdziałania ich wypadaniu jest Regeneris. To zabieg przeprowadzany w dwóch etapach. W pierwszym przygotowuje się preparat na bazie płytek krwi pacjenta.

- Najpierw trzeba pobrać próbkę krwi, którą następnie odwirowuje się, by wydobyć z niej osocze bogatopłytkowe, w którym znajdują się czynniki wzrostu - opowiada dr Bliżanowska. - Dodaje się do niego specjalny, patentowany żel, powodujący rozbicie i uwolnienie aktywnych czynników wzrostu. Tak przygotowany preparat w drugim etapie podaje się pod skórę metodą mezoterapii. Zazwyczaj w ramach kuracji stosuje się cztery zabiegi, ale gdy zajdzie taka potrzeba, można je powtórzyć.

Każdy z prezentowanych zabiegów wykonuje się wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Aleja Witaminowa

Dlaczego tak trudno zachować zdrowy wygląd włosów? - Włosy spełniają w naszym organizmie rolę magazynu - tłumaczy dr Bliżanowska. - Znajduje się w nich bardzo dużo minerałów, przede wszystkim cynku, krzemu i magnezu. Jeśli nie dostarczymy ich organizmowi w odpowiedniej ilości, "zabiera" je z mniej potrzebnych do życia miejsc, czyli włosów i paznokci.

Upraszczając, jeśli cierpimy na niedobór niektórych składników odżywczych, pogarsza się kondycja naszych włosów. Codziennie dostarczajmy zatem organizmowi cysteiny i metioniny (znajdują się m.in. w mięsie, jajach, rybach i drobiu), które pełnią dla włosów rolę budulca. Miedź odpowiada za sprężystość włosów, a cynk i żelazo są niezbędne dla wzrostu i wzmocnienia włosa. Te trzy minerały w największych ilościach występują w czerwonym mięsie, jajach i podrobach.

Nie zapominajmy o witaminach! Szereg z nich sprzyja pięknym włosom, szczególnie A, E i B6. Bogaty w witaminę A jest cały szereg warzyw i owoców: od marchewek, przez paprykę i brokuły po brzoskwinie i melony. Oleje roślinne, mleko i warzywa zielonolistne to źródło witaminy E, a źródłem witaminy B6 są m.in. płatki owsiane, otręby pszenne i soja.

Ścieżka suplementów

Nie zawsze mamy możliwość odżywiać się tak, by dostarczyć naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych mikroelementów. Niektóre minerały, takie jak np. żelazo, cynk i miedź, znajdują się w pożywieniu w bardzo małych ilościach lub - jak ważny dla włosów krzem - są słabo przyswajalne. Z tych powodów warto sięgać po odpowiednie suplementy diety i odżywiać włosy od środka.

- Warto sięgnąć zwłaszcza po suplementy, które uzupełniają zawartość krzemu w organizmie, na przykład takie na bazie skrzypu polnego - mówi dr Bliżanowska. - Krzem pełni bowiem bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tkanek szybkorosnących włosa.

materiały prasowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy