Sekrety pięknych włosów Hindusek
Mieszkanki Indii zachwycają całą resztę świata swoimi gęstymi, lśniącymi i zdrowymi włosami. Ich tajemnicą, oprócz uwarunkowań genetycznych, jest odpowiednia pielęgnacja włosów. Hinduski znane są z zamiłowania do naturalnej pielęgnacji, a do codziennych zabiegów kosmetycznych często używają produktów przygotowanych własnoręcznie. Warto wypróbować kilka ich sposobów dbania o włosy i cieszyć się piękniejszą i zdrowszą fryzurą. <b> <br><br>Po pierwsze dbaj o włosy od środka <br></b> Zdrowa, zróżnicowana dieta bogata w witaminy, zdrowe tłuszcze i białka to źródło zdrowych włosów. Szczególnie ważne jest spożywanie białka, które stanowi jeden z głównych budulców włosa. Jego niedobór w organizmie może powodować wypadanie włosów. Z kolei brak zdrowych tłuszczów w diecie prowadzi do wysuszenia skóry głowa, a co za tym idzie - pojawienia się łupieżu. Tradycyjna dieta indyjska oferuje szereg produktów bogatych w witaminy i antyoksydanty. Nie brakuje w niej warzyw, owoców i chudego mięsa.
Niewłaściwe kosmetyki
Unikaj stosowania szampanów o wysokiej zawartości chemicznych substancji typu SLS. Takie szampony skutecznie myją włosy, ale pozbawiają je przy tym ich naturalnych olejków, które sprawiają, że włosy są lśniące i mocne. Do mycia włosów najlepiej używać delikatnych szamponów na bazie substancji naturalnych. Kosmetyk można też przygotować samodzielnie, wykorzystując skórki owoców cytrusowych lub indyjski agrest.
Odżywiaj włosy regularnie
Włosy przesuszone łatwo się łamią i są pozbawione blasku, dlatego nawilżanie jest tak ważnym elementem pielęgnacji. Hinduski najczęściej sięgają po olej kokosowy lub olej sezamowy, nierzadko uzupełniając kurację ziołami. Olejem masuje się skórę głowy i rozprowadza się go na całej długości włosów.
Sięgaj po naturalne sposoby koloryzacji włosów
Farbowanie środkami dostępnymi w drogeriach często osłabia włosy, ponieważ traktowane są one dużą dawką środków chemicznych. Jeśli chcesz mieć piękne i błyszczące włosy, warto sięgnąć po hennę, czyli naturalny barwnik roślinny. Chociaż koloryzacja henną trwa dłużej, a jej zapach jest dość nieprzyjemny, to minusów jej stosowania jest wciąż zdecydowanie mniej w porównaniu do farb chemicznych. Niestety, henna ma też ograniczoną ilość kolorów, ale istnieją inne alternatywy farbowania: kawa, herbata, sok z cytryny. Te naturalne składniki są przyjazne dla włosów i oprócz tego, że delikatnie zmieniają ich odcień, to dodatkowo skutecznie je odżywiają.
Na koniec najważniejsza rada
Pielęgnacja włosów to niekończący się proces. Efekty mogą być zauważalne po kilku miesiącach regularnego odżywiania, stosowania naturalnych olejków i przestrzegania zasad zdrowej i zróżnicowanej diety. Dlatego tak istotne jest, by stosowanie się do przedstawionych rad uczynić regułą, a nie kolejną próbą "zrobienia czegoś z włosami". Tylko długofalowe rozwiązania przyniosą oczekiwane efekty. Powodzenia!