Skąd się biorą i jak zlikwidować cienie pod oczami?

Przyczyna powstawania cieni pod oczami nie jest dokładnie znana. Ich obecność sprawia, że twarz wygląda na zmęczoną, a my na pozbawionych energii do życia. Co możemy z nimi zrobić?

Pojawienie się cieni wiąże się nierzadko z ograniczeniem snu i zmęczeniem
Pojawienie się cieni wiąże się nierzadko z ograniczeniem snu i zmęczeniem123RF/PICSEL

Przyczyna "podkówek", czyli ciemnych lub nawet czarnych obwódek wokół oczu nie jest dokładnie znana. Jak często bywa, powodem jest genetyka - niektóre osoby mają większą predyspozycję do występowania cieni pod oczami. Są to osoby z cieńszą skórą, przez którą prześwitują drobne naczynia krwionośne i to właśnie one przyczyniają się do tego estetycznego defektu (tzw. cienie charakteru naczyniowego).

Pojawienie się cieni wiąże się nierzadko z ograniczeniem snu i zmęczeniem, nieodpowiednim odżywianiem (braki witamin i minerałów, szczególnie żelaza, ale także odwodnienie). Przyczyną cieni pod oczami mogą być niektóre choroby np. owsica, czy też problemem z usuwaniem z organizmu toksyn - choroby nerek.

Palenie papierosów i spożywanie alkoholu także sprzyja ciemnym podkówkom. Wreszcie: cienie pod oczami mogą być objawem alergii. Szczególnie mówi się w tym wypadku o objawie uczulenia na niektóre grzyby. Jeżeli cienie pod oczami są Twoim utrapieniem proponuję zastosować się do kilku prostych (ale skutecznych) sposobów ich likwidacji.

  • Kładź się spać regularnie: sesja, egzaminy czy życiowe problemy nie powinny odwodzić Cię od odżywczego, zdrowego snu. Śpij tyle, by każdego poranka czuć się wypoczętym. To I krok, w likwidacji podocznych sińców.
  • Zadbaj o swoją dietę - przede wszystkim odpowiednio się nawadniaj; woda pomoże Ci usunąć z organizmu toksyny, a lekka dieta uzupełnić niezbędna składniki odżywcze. Zadbaj o pokarmy dostarczające żelaza.
  • Każdy ranek zacznij od przemycia twarzy chłodną, a nawet zimną wodą. Zimno pomoże obkurczyć naczynia krwionośne, a przez to zmniejszy podkówki.
  • Jeżeli dysponujesz odpowiednią ilością czasu - poświęć ok. 10 minut na kojący relaks okolic oczu z plastrami ogórka. Ogórek trzymaj w lodówce. Ok. 5 mm grubości plastry przyłóż na oczy i pozwól im działać. Zobaczysz jakie to przyjemne! Ewentualnie, jeśli sezon na ogórki dobiegł końca - możesz wykorzystać namoczone, chłodne torebki do zaparzania herbaty (tzw. "zwykłej", czarnej herbaty).
  • Stosuj krem lub żel z arniką - zioło to uszczelnia naczynia krwionośne i przyspiesza likwidację sińców; poprawia krążenie krwi. Inną rośliną mającą zastosowanie w likwidacji cieni jest np. ruszczyk kolczasty, kasztanowiec czy miłorząb japoński. Dla okolic oczu z wyraźnymi sińcami polecane są również kremy z witaminami K i C.
  • 1-2 razy na tydzień zafunduj sobie maseczkę pod oczy. Dostępne maseczki usprawniają krążenie, drenują, rozświetlają i odświeżają. Dostępne są również maski w postaci gotowych płatków do położenia pod oczami.

Niestety, czasem mimo powyższych zabiegów podkówki nie znikają. Pozostaje ich zamaskowanie odpowiednim makijażem. Przed przystąpieniem do makijażu, zadbajmy o nawilżenie okolic oczu - zastosujmy odpowiedni dla oczu krem lub żel.

Dajmy sobie czas na jego wchłonięcie, a potem nakładamy podkład (jaśniejszy o ton od cery, albo nawet żółty jeśli cienie są bardzo widoczne). Przy nakładaniu podkładu używamy serdecznego palca - jest najsłabszy, a okolice oczu wymagają od nas subtelnych zabiegów.

Autor: mgr farm. Aleksandra Uruszczak 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas