Skóra - nie wszystko, w co wierzysz, jest prawdą

Rozwój zaawansowanej medycyny i kosmetologii, a także coraz większe zainteresowanie ludzi dbaniem o siebie sprawia, że wielu z nas czuje się prawdziwymi ekspertami w temacie stanu skóry, szczególnie własnej. Są jednak fakty powtarzane z ust do ust, które nie mają wiele wspólnego z prawdą. Serwis sciencealert.com zebrał najpopularniejsze fakty i mity na temat zdrowia skóry człowieka. Oto one!

article cover
123RF/PICSEL

Skóra - nie wszystko, w co wierzysz, jest prawdą

Proszki do prania powodują egzemę

FAŁSZ

Egzema to sucha, swędząca, czerwona, mocno podrażniona skóra. Ten stan zwykle jest spowodowany określoną, genetyczną podatnością skóry na podrażnienia oraz szkodliwym wpływem czynników ze środowiska.

Proszki do prania i wszelkie inne detergenty rzeczywiście mogą podrażniać skórę, usuwając z niej lipidowy płaszcz ochronny, ale nie są przyczyną egzemy samej w sobie. Mogą natomiast wzmacniać stan zapalny.
Słońce jest korzystne dla naszego zdrowia

PRAWDA & FAŁSZ

Przebywanie na słońcu sprawia, że czujemy się dobrze. Któż z nas zaprzeczy tej przyjemnej wiadomości? Słońce sprawia, że w naszym organizmie wzrasta produkcja witaminy D3, która jest odpowiedzialna - między innymi - za nasz dobry nastrój. Kontrolowana ekspozycja na promienie słoneczne jest w stanie też leczyć niektóre choroby skóry.

Z drugiej jednak strony, światło słoneczne zawiera mieszaninę fal o różnej długości (UVA i UVB), które w nadmiarze mogą uszkadzać DNA komórek. A to jest jedną z przyczyn zachorowania na raka skóry - czerniaka.

Dlatego ze słońca warto korzystać, choć z rozsądkiem i umiarem.
Białe kreski na paznokciach to brak witamin

FAŁSZ

Ten stereotyp ma się dobrze i od lat pracuje na wysokie wyniki finansowe przemysłu farmaceutycznego. Białe kreski na paznokciach nie są informacją o niedoborze witamin ani wapnia, choć wapń, rzeczywiście, jest ważnym budulcem paznokci i kości.

W rzeczywistości paznokieć powstaje w głębi palca, a kreska może być znakiem, że coś przeszkodziło w procesie jego budowy lub miało negatywny wpływ na jego wzrost.
Jedzenie czekolady powoduje pryszcze

FAŁSZ

Dieta wysokotłuszczowa i bogata w cukier ma niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia i może negatywnie wpływać na jakość skóry, ale nie powoduje pryszczy jako takich.

Trądzik, który dokucza każdemu niemal nastolatkowi, ale często przydarza się nam nawet w okolicach trzydziestki i czterdziestki, powstaje jako efekt zmian hormonalnych, które powodują zwiększoną produkcję łoju oraz zanieczyszczeń, które zatykają pory skóry.

Jak zaznaczają eksperci sciencealert.com - leki na trądzik zawierające izotretynoinę są lepiej wchłaniane przez nasz organizm, jeśli przyjmujemy je razem z tłustym posiłkiem.
+4
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas