Reklama

Reklama

Skóra problemowa - uważaj na cukier, jedz więcej kiszonek

Właściwa dieta, to nie tylko jedna z form pielęgnacji skóry. Odpowiednio zbilansowane posiłki pomagają również uporać się ze skórnymi dolegliwościami, dieta może być sprzymierzeńcem, ale i wrogiem pięknej i zdrowej skóry.

Dieta może wpływać na zaostrzenie dolegliwości skórnych, może przyczynić się również do ich złagodzenia. Skóra, jak całe nasze ciało, potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. Zatem, jeśli zmagamy się np. z trądzikiem, zadbajmy o jej właściwe odżywienie.

"Nie ma jednoznacznych badań, które pokazałyby, że np. jedząc codziennie buraki czy marchewkę wyleczymy się z trądziku. Ale są badania, które pokazują bardzo wyraźny związek pomiędzy nadpodażą cukru w diecie a ilością zmian trądzikowych i trudnością jego wyleczenia. Badania wykazały, że osoby jedzące produkty o niskim indeksie glikemicznym, trądziku pozbywały się szybciej, a zmiany były u nich łagodniejsze, z kolei te jedzące produkty bogate w cukry proste, posiłki typu fast-food, dolegliwości pozbywały się sporo trudniej" - wyjaśnia dr n. med. Anna Deda.

Reklama

Jak podkreśla ekspert, osobom zmagającym się z trądzikiem zalecana jest dieta jak dla każdego - różnorodna i bogata w składniki odżywcze, witaminy, minerały.

"Skóra również ich potrzebuje do właściwej pracy i regeneracji. Niezastąpione są antyoksydanty, bo stany zapalne powstające w skórze generują całą masę wolnych rodników, a to powoduje spadek zdolności regeneracji i trudności w gojeniu ran, więc soki owocowe, zielona herbata, kwasy omega-3 i 6, to powinien być stały element diety. Do tego niezwykle ważne są probiotyki, bo dobra kondycja jelit jest kluczowa dla odporności całego organizmu. W naszej diecie nie powinno brakować cynku, który aplikujemy nie tylko na skórę twarzy, ale również od wewnątrz. Znajdziemy go m.in. w wątróbce, pestkach z dyni, pełnoziarnistych produktach, tłustych serach i roślinach strączkowych" - doradza kosmetolog. (PAP Life)

autorka: Monika Dzwonnik

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy