Reklama

Reklama

Suchy szampon - stosowany w nadmiarze szkodzi?

Na codzienne mycie włosów nie zawsze wystarcza nam czasu. Wówczas sięgamy po suchy szampon - rewolucyjny wynalazek, który natychmiast przywraca fryzurze świeżość. W przypadku stosowania tego kosmetyku obowiązuje jednak prastara zasada: co za dużo, to nie zdrowo.

Suchy szampon jest wybawieniem dla wielu zabieganych kobiet. Przychodzi nam z pomocą za każdym razem, gdy w ferworze codziennych zajęć zapomnimy lub zwyczajnie nie zdążymy umyć włosów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to produkt, który stosować należy z rozwagą i umiarem. Nie jest on, bowiem przeznaczony do codziennej stylizacji - używać go można jedynie w sytuacjach awaryjnych.

"Suchy szampon nie jest tak naprawdę przeznaczony do skóry głowy, ale raczej ma za zadanie absorbować nadmiar wytwarzanego przez gruczoły łojowe oleju z pasm włosów. Wiele spośród dostępnych produktów zapewnia również zwiększenie objętości fryzury. Substancje chemiczne obecne w suchych szamponach mogą jednak zatykać pory skóry, a nawet prowadzić do stanu zapalnego, więc w miarę możliwości należy unikać nadmiernego nakładania go na skalp. Zamiast tego skupmy się na długości włosów" - radzi trycholog dr Dominic Burg.

Reklama

Ekspert zauważa, iż powinnyśmy myśleć o suchym szamponie w taki sposób, w jaki postrzegamy nakładanie i zmywanie makijażu. "Gdy aplikujesz podkład lub puder, raczej nie zostawiasz tych produktów na twarzy przez wiele dni. Twoja skóra głowy w niczym się nie różni. Proszek zawarty w suchym szamponie zapobiega oddychaniu skóry, co może prowadzić do chorób skórnych, a także problemów ze zdrowiem mieszka włosowego. Suche szampony z silikonem pokrywają włókna włosów, zapobiegając przedostawaniu się wilgoci, co w dłuższym okresie stosowania powoduje ich przesuszenie i kruchość" - tłumaczy specjalista.

Jak często powinnyśmy, zatem myć włosy dla optymalnego zdrowia skóry głowy? Wszystko uzależnione jest od naszych indywidualnych predyspozycji. "Częstotliwość mycia włosów zależy od rodzaju włosów i skóry głowy. Zalecam delikatne czyszczenie od jednego do trzech razy w tygodniu przy użyciu delikatnego środka myjącego, najlepiej zawierającego naturalne składniki i witaminy. Jeśli jesteś wyjątkowo przywiązana do suchego szamponu, pamiętaj, by zmyć go wodą przynajmniej co drugi dzień" - konkluduje Burg.

Iwona Oszmaniec (PAP Life)


PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje