Sylwetka a powodzenie
Dbanie o sylwetkę sprzyja powodzeniu w życiu osobistym i zawodowym - uważa ponad 80 proc. Polaków ankietowanych przez CBOS.
Zdaniem 82 proc. badanych dbanie o własną sylwetkę sprzyja powodzeniu w życiu osobistym. Atrakcyjność fizyczna jest - według respondentów najmłodszych i najlepiej wykształconych - sprawą istotną w życiu osobistym. 80 proc. ankietowanych uważa, że atrakcyjność sprzyja powodzeniu w życiu zawodowym - jest ważna dla wszystkich, bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania.
Większość Polaków chciałaby poprawić swoją sylwetkę, ale rzadko korzysta z siłowni, gabinetu kosmetycznego, solarium, aerobiku, łaźni, sauny czy masażu. Nieco częściej robią to kobiety niż mężczyźni, przeważnie ludzie młodzi, mieszkańcy miast, respondenci najlepiej wykształceni i oceniający swoje warunki materialne jako dobre.
Najwięcej Polaków odwiedziło siłownię, mniejsze grupy saunę, salon kosmetyczny, solarium, gabinet masażu czy klub fitness. Klientami siłowni częściej byli mężczyźni (33 proc.), natomiast kobiety chodzą na siłownię (20 proc.) bądź aerobik (20 proc.). Z salonu kosmetycznego częściej korzystały kobiety; z sauny i z masażu - w równym stopniu kobiety i mężczyźni.
Ludzie najbiedniejsi, najsłabiej wykształceni, najstarsi i mieszkający na wsi najrzadziej twierdzą, że byli klientami salonów kosmetycznych, siłowni itp. Są pozbawieni dostępu do tych miejsc, ale też - jak wynika z badania - mają małe wymagania, dotyczące własnego wyglądu.
Większość społeczeństwa nie uprawia sportu (53 proc.) albo czyni to bardzo rzadko (21 proc.); natomiast chętnie czyta artykuły o tematyce zdrowotnej lub ogląda w telewizji programy sportowe.
Niemal co drugi ankietowany (48 proc.) negatywnie ocenia osoby trenujące na siłowni - uważa, że przesadnie koncentrują się na własnym wyglądzie, a przez zbyt wyczerpujące ćwiczenia rujnują sobie zdrowie. Natomiast 38 proc. uważa, że uprawiający sport prowadzą zdrowy tryb życia. Regularnie i dość często ćwiczą najmłodsi i najlepiej wykształceni.
Badanie CBOS dotyczące dbałości o własną sylwetkę przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 880 Polaków, w dniach 1-4 sierpnia 2003 roku.