Tajniki zimowej pielęgnacji skóry

Zimą skóra narażona jest na podrażnienia, a jej bariera ochronna często ulega uszkodzeniom. Kluczem do uzyskania zdrowej i promiennej cery na przekór niesprzyjającej aurze jest właściwa pielęgnacja bazująca na delikatnym oczyszczaniu i silnym nawilżeniu.

Szczególnie istotnym etapem codziennego urodowego rytuału jest oczyszczanie twarzy
Szczególnie istotnym etapem codziennego urodowego rytuału jest oczyszczanie twarzy123RF/PICSEL

Zima to czas wyjątkowo trudny dla naszej skóry. Narażona na negatywny wpływ mroźnego powietrza, ogrzewania w pomieszczeniach, wreszcie nagłych zmian temperatur, staje się podrażniona i zaczerwieniona. Zaniedbanie pielęgnacji zimą może mieć zatem katastrofalne konsekwencje dla wyglądu naszej cery.

"Zimowa pogoda prowadzi do suchości skóry, odwodnienia, zaczerwienienia, wywołuje stany zapalne, swędzenie i pieczenie. Może także zaostrzyć choroby skórne, takie jak łuszczyca i trądzik" - wyjaśnia w rozmowie z "The Independent" brytyjski dermatolog dr Anil.

Wyjaśniając, dlaczego nasza skóra reaguje w ten sposób, ekspert dodaje, że zmiana temperatury może zakłócić naturalną barierę ochronną skóry i spowodować odwodnienie. "Prowadzi to do zaburzeń w barierze skóry i umożliwia drażniącym czynnikom silniejsze oddziaływanie na skórę" - zaznacza. Aby zapobiec zimowemu pogorszeniu stanu cery, warto zadbać o właściwą i kompleksową pielęgnację.

Oczyszczanie

Szczególnie istotnym etapem codziennego urodowego rytuału jest oczyszczanie twarzy. Dobrym pomysłem będzie jednak rezygnacja z tradycyjnego mydła. "Wszystkie produkty na bazie mydła usuwają ze skóry naturalne olejki, prowadząc do jej przesuszenia. Gdy zrezygnujemy z mydła na rzecz środków czyszczących zawierających składniki rozkładające naturalne oleje na skórze, może się okazać, że nie potrzebujemy tylu produktów nawilżających" - tłumaczy dermatolożka dr Catherine Borysiewicz.

Nawilżenie

Podczas gdy latem lekkie kremy są w stanie skutecznie ugasić pragnienie skóry, zimą potrzebuje ona produktu o nieco bogatszej, bardziej nawilżającej konsystencji. Zdaniem ekspertów istnieją dwa składniki, z obecności których cera będzie czerpać najwięcej korzyści: kwas hialuronowy, który wiąże wilgoć i pomaga utrzymać skórę jędrną i nawilżoną oraz ceramidy - lipidy uszczelniające barierę skóry.

"Kwas hialuronowy jest doskonałym składnikiem, który absorbuje wilgoć do skóry, zaś ceramidy pomagają wzmocnić jej barierę ochronną. W przypadku cery wrażliwej i suchej warto stosować krem nawilżający co najmniej dwa razy dziennie. Uspokoimy w ten sposób i poprawimy strukturę skóry" - instruuje dr Borysiewicz.

Ochrona przeciwsłoneczna

Jak zgodnie twierdzą eksperci, ochrona przed słońcem powinna być stosowana nie tylko latem, ale także podczas chłodniejszych miesięcy. "Stosowanie kremów z filtrem jest niezbędne również zimą. Obszary szczególnie wrażliwe i narażone na przesuszenie traktujmy preparatem o bogatszej, bardziej kremowej konsystencji, by silniej nawilżyć skórę " - zdradza dr Borysiewicz.

I dodaje, że aplikować kosmetyk z filtrem o wysokim współczynniku muszą przede wszystkim entuzjaści sportów zimowych, ze względu na szczególnie wysoką ekspozycję na promieniowanie UV. "Radzę zawsze stosować krem zawierający filtr SPF 50. Nie lekceważmy niepokojących zmian i przebarwień, które mogą pojawić się także zimą" - przestrzega.

Zimowa pielęgnacja wymaga od nas znacznie większej uważności niż ta stosowana w miesiącach letnich. Gdy skóra narażona jest na szereg negatywnych czynników związanych z mroźną aurą, warto przede wszystkim zadbać o odpowiednio delikatne oczyszczanie twarzy, właściwe nawilżenie i ochronę przeciwsłoneczną. Dzięki temu wiosną będziemy zachwycać zdrową i promienną cerą.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas